banner214
Öne Çıkanlar TÜİK FİLM imecehber carsamba meralakşener receptayyiperdoğan Ekonomi trafik eticaret ürün hizmet pazartesi imecehaber imecegazetesi fadime taner

Mimar Yılmaz, Kent Konseylerini Göreve Davet Etti…  “MARİNA İÇİN KAMUOYU OLUŞTURUN”

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Mersin Marina Yat Limanı’nın AVM’ye dönüştüğü tartışmaları sürerken, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürlüğü’nün Yat Limanı amaçlı 1/5000 ölçekli nazım imar planı plan notu değişikliği ve 1/1000 ölçekli uygulama imar planı plan notu ilavesine ilişkin kurum görüşü talebi, Büyükşehir meclisinin onayına sunuldu. Oy birliği ile kabul gören teklif, İmar, Bayındırlık, Çevre, Sağlık ve Ulaşım komisyonlarına sevk edildi.

Mimar Abdullah Yılmaz, Yat Limanı ile ilgili teklifin komisyonlarda görüşülmesi sürecinde kent konseylerinin sürece dahil olarak kamuoyu oluşturmasını,  Marina’daki hukuka aykırı yapılaşmanın kent sağlığına olumsuz etkilerini meclis üyeleri ile paylaşmalarını talep etti.

Mersin Marina Yat Limanı’na ilişkin vatandaşlar tarafından açılan davalarda mahkemenin hukuka aykırı yapılaşma tespit ettiğine ve ruhsat iptali kararları verildiğine dair bilgiler sunan Mimar Abdullah Yılmaz, “Ancak geçen sürede iptal edilen ruhsatlarla ilgili bir işlem yapılmadığı gibi,hukuka aykırı olduğu Mahkeme kararı ile de kesinleşen ruhsatlara ilişkin bir başka ifade ile mahkeme kararlarını konusuz bırakmak suretiyle, yasallık kazandırmak amacıyla Yat limanı’nı kapsayan imar paftalarında ‘plan notu iptali ve plan notu ilavesi’ yöntemiyle yeniden hazırlatılan planlar ve planlara ilişkin dökümanlar  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanarak Mersin İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü panolarında ve internet sitesinde 1 ay süre ile askıya çıkarılmıştır.  Mersin İli, Yenişehir İlçesi, Eğriçam Mahallesinde sınırları içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 1 nolu Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 102(j) maddesi ve 3621 sayılı Kıyı Kanununun 7. maddesi kapsamında onaylanan ‘Yat Limanı Amaçlı 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı Plan Notu İptali/İlavesi’ 05.06.2020 tarihinde Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Hizmet Binası İlan Panosunda ve kurumsal internet adresinde 1 (bir) ay süreyle Mersin Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce askıya çıkarılan planlar ve Müdürlüğün internet sitesindeki bu planlara ait dökümanları inceledim” dedi.

Yaptığı incelemeler neticesinde, Yat Limanına erişimin temel olarak bireysel araçlarla sağlanmakta olduğunu ve Yat Limanı içinde otopark alanları oluşturulduğunu kaydeden Yılmaz, “Ancak iptal edilen plan değişikliği ile mevzuata aykırı biçimde artırılan yapı yoğunlukları sonucunda alana erişim sağlayan kişi sayısı ve dolayısıyla araç sayısında anormal artışlar var. Plan değişikliği ile öngörülen yapı yoğunluğu artışı ile alanda oluşacak yeni kullanım alanlarının kaç kişilik bir ek kullanıcıyı alana çekeceği, bu çekimin alanın yakın çevresinde nasıl bir trafik akışı sağlayacağı ve ulaşım sisteminin artacak bireysel taşıt sayısından nasıl etkileneceği irdelenmemiş. İptal edilen planda konuyla ilgili yapılan hatanın askıya çıkarılan planlara ilişkin plan açıklama raporunda da devam ettiği görülüyor.  İptal edilen mahkeme kararlarında dava dosyasına sunulan bilirkişi raporları dikkatle okunduğunda askıda bulunan planlarda da emsal artışı ve yat limanında yapılan ticari birimler yönünden getirilen yükseklik kararları yönünden aynı hataların yapıldığı anlaşılacaktır. Kıyı kanunun Uygulanmasına dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmeliğe aykırı olduğu aşikar olan askıdaki planda da aynı hatalar tekrarlanmış” şeklinde konuştu.

Kamu yararına aykırı olduğu aşikar olan askıdaki planlara itiraz hakkını kullandığını da hatırlatan Yılmaz, önce yapılan hatalı işlemlerin düzeltilmesini, düzeltilmemesi halinde de yasal hakkımı kullanmak suretiyle süresi içinde dava açmaya karar vermiş bulunmaktayım. Adnan Menderes Bulvarı üzerinde yat limanı içerisinde mevzuata aykırı inşaatlardan etkilenen vatandaşlarımıza da her türlü danışmanlık ve teknik anlamda yardımcı olmaya hazırım” diye belirtti.

Kent konseylerine de çağrı yapan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Madde komisyonlara havale edildi. Kent konseyleri konu üzerinde kentsel politikalar üreterek, şehir planlarında varlığı bile söz konusu olmayan Marina AVM’nin kentte yaratacağı alt ve üst yapı olumsuzluklarını komisyon üyeleri anlatıp, kamuoyu oluşturmaları gerekmektedir”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet