banner165
Öne Çıkanlar Mersin MersinİmeceGazetesi Jandarma elfeneri hırsız Kırıkkale eşya CUMHURBAŞKANI kurak yeniyıl

Bu haber kez okundu.

MIP’IN TALAN GİRİŞİMİ 

Mersin’i Akdeniz' in en önemli ticaret ve lojistik üssü haline getirecek olan  ‘Ana Konteyner Terminal Limanın ' yapılması beklenirken,  MIP’ın Atatürk Parkı' nın doğu bölümünü işgal etmeye hazırlanması tepkilere neden oldu. Mersin büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, liman yerinin yanlış olduğunu ve liman işletmecisi MIP’e hukuk savaşı açtığını alenen ilan etti.Mersin dünyadaki gelişmelere odaklanmaya, pandemiyle başlayan küresel değişim dalgasını yakalamaya çalışırken, özelleştirildikten sonra her geçen gün büyüyen MIP’nin yeni ‘uzatma alanı’ talebi yeniden gündeme geldi. MIP’ın  10 Ocak 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne verdiği ÇED dosyasıyla talan için gün saydığı da ortaya çıktı.

Mersin’de kurulmak istenen polipropilen tesisi ve cennetten farksız Davultepe bahçelerine göz dikenleri teşhir etmeye, kıyımı durdurma çabaları sürerken,  son talan girişimi 2005 yılında liman işletmesini 36 yıllığına devralan MIP isimli şirketten geliyor.

Mersin’de 2010 yılında özelleştirilen ve her geçen gün kapasite artış çalışmaları aralıksız devam eden liman İşletmecisi MIP, bu kez de sessiz sedasız Mersin' in kalan tek cazibe merkezi Atatürk Parkı' nın önündeki denizi işgal etmeye hazırlanıyor.

SU UYUR RANT UYUMA Z

Mersin Limanı, 2005 yılında yapılan ihale ile özelleşerek 2007 yılında PSA- Akfen ortaklığında MIP tarafından işletilmeye başlandı.  Türkiye' yi Akdeniz' in en önemli ticaret ve lojistik üssü haline getirecek, olan  ‘Ana Konteyner Terminal Limanı’na karşı hamle yapan MIP,  bunu kendisi üstlenerek Ana Konteyner Terminal limanını kentin kalbi olan Atatürk Parkının önündeki denize göz dikerek engellemeye çalışıyor. 112 hektarlık alana sahip Mersin Liman işletmecisi MIP,  Mersinlilerin feribot iskelesi olarak tanımladıkları rıhtımdan başlayarak Kongre Merkezinin önüne kadar uzanan denizi betonla doldurup deniz üzerinde yeni bir saha kazanmaya çalışıyor. 176 bin metrekarelik denizi betonla doldurup konteyner depolama sahasına çevirmeyi hedefleyen MIP konteyner dağları haline gelecek olan Atatürk Parkın da görüntü kirliliğine neden olacak.

SU UYUR MIP UYUMAZ

Son talan girişimi 2005' te liman işletmesini 36 yıllığına devralan MIP isimli şirketten geliyor. Aslında MIP' in ilk girişimi de değil. Daha önce 2009' da kent Merkezinin akciğerleri, Mersin' in kalan tek cazibe merkezi Atatürk Parkı' nın doğu bölümünü işgal çabaları Macit Özcan dönemi Büyükşehir Belediyesinde geri püskürtülmüştü. Meğer boş durulmamış. 10 Ocak 2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne verdikleri ÇED dosyası talan için gün saydıkları ortaya çıktı. Tüm tepkilere rağmen Çevremizi korumakla yükümlü kurum olan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü de süreci başlatmış. Dosyayı askıya çıkarmış, bir aylık askı süresi dolunca 10 şubat 2021 günü İnceleme Değerlendirme Komisyon toplantısı da yapıldığı öğrenildi. Dosyada pek çok kurumun görüşü alınmış ancak, diğer rant projelerinde her zaman olduğu gibi  'acaba Mersin halkı böylesi bir talana ne der?' diye sorulmamış. MIP’ın bu girişimi ‘Su uyur MIP uyumaz’ yorumlarına neden oldu.

SEÇER, MIP’E HUKUK SAVAŞI AÇTI

MIP’ın özelleştirme ihalesine aykırı talep için Büyükşehir Belediye Vahap Seçer ise, “İkinci bir limanın yapılmasını uygun görüyorum.  Bu konuda çalışılmış üstelik yeri de belli. Bir kartel oluşturmayalım bu bölgede. Bu limanı genişletmek yer olarak yanlış olur” diyerek  liman işletmecisi MIP’e hukuk savaşı açtığını alenen ilan etti.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Şubat ayı olağan toplantı döneminin ikinci birleşiminin dilek ve temenniler bölümünde açıklama yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, Mersin Limanı işletmecisi MIP’i hedef alarak, şirketin kartel olmasının önlenmesi için bölgede ikinci bir limanın ihtiyaç olduğunu belirterek, Mersin Limanı işletmesi  MIP şirketinin genişleme çalışmalarına karşı yargıya giderek dava açtığını söyledi.Başkan Seçer, bu alanın Serbest Bölge ve ikinci liman projesi için ayrılan bölge olduğuna dikkat çekerek, mücadelede kararlı olduğunu ifade etti.

Başkan Seçer şöyle konuştu:  “İkinci bir limanın yapılması rekabet açısından uygundur. Çünkü tek işletmeciye bıraktığınız zaman istediği gibi rakamlarla oynuyor. Ben biliyorum ki; dökme yüklerin birçoğu İskenderun Limanı’na gidiyor. Neden buradan giriş yapması gereken ürünler oraya gidiyor. Benim vergi kaybımda oluyor, ben belediye olarak da etkileniyorum. Ama ki ayrı işletmecide liman olduğu zaman burada rekabet ortamı olur. Bunu da altını çizerek söylüyorum”

YAZAR AYAN : “KENT KONSEYİ HAREKETE GEÇMELİ”

“Rantiyenin Atatürk Parkı önüne konteyner dağı dikme projesi..” başlıklı yazısı ile gündeme getiren İMECE gazetesi yazarı Abdullah Ayan konu işle ilgili şöyle konuştu : “Bugüne kadar hiçbir şirketin, en uyanığından en gözü karaya hiç kimsenin aklından, hayalinden Atatürk Parkının önündeki denizi doldurup konteyner depolama sahası yapmak gibi bir düşüncenin geçtiğini sanmıyorum. Karşımızda ilk kez Mersin' in tüm siluetini değiştirecek böylesine  'çılgın' yatırımı gerçekleştirmeye yemin etmiş birileri var. Elbette hukuki bir mücadele başlatılacak, elbette çevreciler gerekli tepkileri ortaya koyacak. Kent Konseyi Mersin' deki tüm billboardlara, kentin dikkat çeken noktalarına, Atatürk Parkı' nın önünde yükselecek konteyner dağlarını gösteren poster asalım. Elbette hukuki bir mücadele başlatılacak, elbette çevreciler gerekli tepkileri ortaya koyacak. Ama bana kalırsa en etkili yöntem Kent Konseyi Mersin' deki tüm billboardlara, kentin dikkat çeken noktalarına, Atatürk Parkı' nın önünde yükselecek konteyner dağlarını gösteren poster asalım”

İŞ DÜNYASI ANA KONTEYNER LİMANI İSTİYOR

Mersin iş dünyası temsilcileri ise, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından yayımlanan 10’uncu Kalkınma Planı’nda Mersin’de yapılması kararlaştırılmasına rağmen 11’inci Kalkınma Planı’nda Doğu Akdeniz hinterlandında yapılacağı açıklanan ‘Ana Konteyner Limanı’ yatırımının söz verildiği gibi Mersin’de yapılmasını istiyor.

HABER: Seren SABUNCU-Gizem TOKKUZUN

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.