banner269
Öne Çıkanlar Gözaltı İHD SEÇİMİ İZLEYECEK ! MEHMET TEKKANAT ŞEHİR TİYATROLARINI KALEME ALDI... Engelli Danışma Merkezi mezitli

MUŞLU: “YIKIMIN HESABI VERİLMELİ”

Haber: Turan DAL

 Mersin Şube Başkanı Sinan Muşlu Liseler Geçiş Sınavı (LGS) sonuçlarının ardından düzenlenen basın açıklamasında yaptığı konuşmada, ‘2019 LGS sonuçları, geçen yıl ki sınav sonuçlarının MEB tarafından doğru analiz edilmediğini, bu anlamda ortaöğretime sistemine geçiş konusunda benimsediği yanlış politikalarda ısrar ettiğini açıkça ortaya koymaktadır’  dedi.

 “Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin omzundaki yükün arttığı 2018-2019 eğitim öğretim yılında, Bakan Ziya Selçuk tarafından yürütülen değişim algısı ve sorunlara çözüm üretileceği beklentisi çöktü” diyerek açıklamasına başlayan Muşlu, Özellikle 4+4+4 sistemi getirildikten sonra AKP ve MEB’in hızla özel okulları teşvik etmesi, devlet okullarını ise imam hatipler ve meslek liselerinin ağırlık kazanacağı şekilde dönüştürmesi ve elbette eğitimin dinselleştirilmesi gibi uygulamalar özel okulların sayısında da özel okullara yönelik talepte de ciddi artışa sebep oldu. LGS sınav sonuçları, asıl sorunun yıllardır sistematik biçimde izlenen eğitim politikalarında yattığını açıkça gösteriyor” dedi.

“YANLIŞ POLİTİKALARDA ISRAR EDİLİYOR”

Piyasacı ve dini eğitim merkezli uygulamalarım, öğretmenler, eğitim emekçileri ve velileri derinden etkilemiştir diyerek iktidarın eğitim alanında, uzun süredir kendi siyasal-ideolojik hedefleri doğrultusunda adım attığının altını çizen Muşlu, “Türkiye’de eğitim sistemi uzun süredir ciddi yapısal sorunlarla karşı karşıya bırakılırken, eğitimin temel sorunlarına yönelik çözümsüzlük politikaları 2018-2019 eğitim öğretim yılı boyunca yapılan düzenlemeler, sistem değişiklikleri ve fiili uygulamalarla sürdürülmüştür. 2019 LGS sonuçları, geçen yıl ki sınav sonuçlarının MEB tarafından doğru analiz edilmediğini, bu anlamda ortaöğretime sistemine geçiş konusunda benimsediği yanlış politikalarda ısrar ettiğini açıkça ortaya koymaktadır “ şeklinde konuştu.

“ANADOLU LİSELERİNİN KONTENJANI BEKLENTİLERİN GERİSİNDE KALMIŞTIR”

Sınavla öğrenci alacak okul sayısı bin 367’den bin 531’e çıktığını, en çok tercih edilen üç okul türü için 86 bin 110 kontenjan ayrılmasına rağmen imam hatip ve meslek liseleri için 53 bin kontenjan belirlendiğini ifade eden Muşlu, “Sınavla öğrenci alacak olan ve toplam kontenjanları 139 bin 120 olan okulların 855’i Anadolu imam hatip ve meslek liselerinden oluşurken, Anadolu liselerinin kontenjanı geçen yıla oranla sadece 7 bin 570 artırılarak beklentilerin gerisinde kalmıştır. Bu yıl sınavla öğrenci alacak 266 Anadolu lisesinin toplam kontenjanı 42 bin 100 olarak belirlenmiştir. 2018 LGS’de 450 olan Anadolu Lisesi ve mesleki teknik lisesi sayısı 2019’da 516 olmuştur. Toplam kontenjanı 28 bin 650 olan 334 imam hatip lisesi, sınavla öğrenci alacak okulların arasına yazılırken, hafızlık projesi yürüten 180 kontenjanlı beş imam hatip lisesi de kılavuzda yer almıştır.

MEB verileri üzerinden ülkenin her yerinde ortaya çıkan fotoğraf, öğrencilerimizin öncelikli tercihlerinin Anadolu liseleri, fen liseleri, güzel sanatlar, sosyal bilimler, spor liseleri vb olmasına rağmen, MEB’in okullaşma politikasının değişmediğini, öğrencileri zorunlu olarak imam hatipler ve meslek liselerine yönlendirmekte ısrarcı olduğunu göstermektedir. Bu veriler ışığında, eğitim alanı üzerinde dinci-muhafazakâr egemen ideolojinin yoğun baskısı ve denetimi kurulmuş olduğu açıktır. LGS sonuçlarında ortaya çıkan düşük başarı düzeyinin sebebi tam da budur” diye konuştu.

“LGS’DE MERSiN 56’NCI SIRADA”

LGS sonuçlarının Mersin’de  içler acısı bir durumda olduğunu ifade edn Muşlu, “Akp iktidarında, yoğun kadrolaşma, eğitimi dinselleştirme, özelleştirme politikaları tam olarak güç kazanıp yaygınlaşmadan önce Türkiye çapında hatırı sayılı bir başarı düzeyi olan Mersin ilimiz, ne yazık ki her geçen yıl daha da gerilere doğru gitmektedir. Geçtiğimiz yılın LGS sınavıyla bile karşılaştırdığımızda durum apaçık ortadadır. Alt testlerde ki başarı oranının toplamına göre 2018 de  33.sırada olan Mersin bu yıl 56. sıraya gerilemiştir.

Bu başarısızlığını sorumluluğunu kimler ve hangi kurumlar üstlenecektir? Neden üstlenmemektedirler? diyerek konuşmasını sürdüren Eğitim-Sen şube başkanı Sinan Muşlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Eğitimde siyasal kadrolaşma uygulamalarının yukarıdan aşağıya doğru organize bir şekilde gerçekleştirenler, okullarda yaşanan şiddetin artmasına neden olanlar, eğitim emekçilerine yönelik çeşitli saldırı ve tehditlerin (ihraç, açığa alma, sürgün vb.) hız kesmeden sürmesi gibi uygulamaları yaşatanlar, okullarımızın fiilen kışla ya da cezaevi haline getirilmesine neden olanlar bu başarısızlığın ve çöküşün sorumlularıdırlar. Eğitimi bilimden-laiklikten uzaklaştırıp dinselleştirenler, kamusal eğitimi tasfiye edip özel okullaşmayı teşvik edenler, devlet okullarını imam hatiplere çevirenler, meslek liselerini sermayeye ucuz iş gücü olarak görenler bu çöküşün sorumlularıdırlar.

Mersin’de eğitimde yaşanan başarısızlığın ve çöküşün sorumlusu başta Milli Eğitim Müdürlüğüdür. Yandaş olmaktan başka bir özelliği olmayan ve torpille okul idarecisi olanlardır. Eğitim alanını kadrolaşma, mevki-makam sahibi olarak gören ve buralardan beslenerek nemalanan yandaş sendika Eğitim Bir Sen’dir. Eğitim ortamını kendi siyasal çıkarlarına göre dizayn etmeye çalışan AKP il ve ilçe örgütleridir. Yapılan protokollerle okulları kendi çiftlikleri gibi gören müftülükler, gerici dinci cemaatçi vakıf ve derneklerdir.

Artık yeter! Çocuklarımızın, öğrencilerimizin hayalleriyle daha fazla oynamayın, onların geleceklerinden elinizi çekin! Yaratılan bu yıkımın hesabını verin! Bu yıkımın takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz! Velilerimizi kendi çocukları ve ülkenin geleceği için mücadeleye çağırıyoruz!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner262

banner233

banner231

banner264ucansupurgedernegi.com digifestnyc.com
dinamobet Canlı Casino Siteleri Bet365 Giriş 1xbet sultanbet