banner214
Öne Çıkanlar mersin Nuriye turkcell VALİ kurak

Nikah Salonu Yapılaşmaya Uygun mu?

Haber: Seren SABUNCU

Mersin’in tanınmış mimarlarından olan Abdullah Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Park içerisinde uygun fiyata vatandaşların hizmetine sunacağı nikah salonu hakkında eleştirilerde bulundu. Yılmaz, “Farkında mısınız Sayın Başkan... Sanki deniz kıyısında kılınan nikahın daha kutsal olduğunu söylercesine, nikah salonu için sahilde deniz kıyısında, üstelik yapılaşmaya uygun alt yapısı olmayan, kentsel gerçeklere aykırı, sahilde deniz doldurularak elde edilmiş dolgu alanı içinde düğün salonu açıyorsunuz. Şehir bilimine aykırı kendi düşüncenizle hareket edip, halkın katılımcılığı olmadan, kentin en önemli öncelikli sorunlarından birini çözüyorsunuz. Oysaki yanılıyorsunuz” dedi.

Vatandaşların katılımcılığı sağlanmadan bireysel kararlarla günübirlik projeler üretildiğini kaydeden Yılmaz, “Mersin halkının katılımcılığını sağlamadan, demokratik yerel seçimlerde kazandığınız süreli bürokratlık, belediye başkanlık kariyerinizi bireysel kararınız olarak kullanıp, günübirlik kararlarla, ben buraya nikah salonu yapıyorum dediğiniz nikah salonunu da, Mezitli de bölge halkının katılımcılığını sağlamadan, itiraz eden bölge insanlarını adam yerine koymayıp, orada manzarası kapanan bir avuç insan diye aşağılayan, kamulaştırma amacına, mekânsal planlama yönetmeliğine aykırı olarak, yeşili yok sayıp, sosyal donatı alanına Mezitli belediye başkanınca inşası için büyük çaba gösterilen, kamusal rant içermeyen, fatih parkı içerisinde yapılaşan alışveriş merkezini de, biz mersin halkı olarak kabul etmiyoruz" ifadelerini kullandı.

“YANLIŞ BİR KENTSEL UYGULAMA”

Marina AVM yapılaşmasının kente getirdiği taşıt trafik yükünün daha fazlasını getireceğine dikkat çeken, “Sayın Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer Bey, sahil dolgu alanında daha önce engelliler lokali olarak projelendirilen 98 m2lik mekanı, 498 m2 kapalı alana büyüterek yeni fonksiyon yükleyerek nikah salonu açıyorsunuz, Mezitli Belediye Başkanı’nın da fatih parkında yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak AVM inşaatı yapmasına destek vererek sahilde zaten trafik yükünü kaldıramayan Adnan Menderes Bulvarına yeni yükler getirerek, trafiğine kilitlenmesine neden olacak yanlış bir kentsel uygulamaya övünerek imza atıyorsunuz. Geçen dönemki Mersin Büyükşehir Belediye Başkanınca hazırlatılan , mersin sahil dolgu alanı düzenlemesi kentsel tasarım projesi. Mersin kent merkezi kentsel tasarım çalışması, buz pateni pisti, Ulucami çevresi , taş bina, gümrük meydanı çevresi düzenlemesi. Kopyala, yapıştır sistemi ile hazırlanan planlama ve tasarım fakiri sahil dolgu alanında yapılan çalışmalar. Mersin’de insanımızın parasının, hayallerinin, teknik şartnamelere uygun olmayan projelerle çalındığı, hayali animasyonlarla , metalik sahte resimlerle , kentsel rantın kişisel ranta peşkeş çekildiği özel bir kuruluştan ödüllü proje. Siz belediyeyi teslim aldığınızda, gerçek durumu görmenize rağmen, sahil dolgu alanındaki inşa, imalat işlerini, teknik şartnamelerine (tabiki varsa) uygun, bitmiş olarak kabul ettiğinizi, devri sabık yaratmayacağınızı beyan ederek belirmiştiniz, kabul etmiştiniz” dedi.

“SEÇİM SANDIĞINDA HAKKIMIZI ARAYACAĞIZ”

Mimar Yılmaz sözlerini şöyle devam ettirdi, “Sayın Başkan, oysaki biz mersin halkı kabul etmedik. Yanlışı gördük. Kenti birlikte yöneteceğiz diyenlere oy verdik. Farkında mısınız sayın başkan, sanki deniz kıyısında kılınan nikahın daha kutsal olduğunu söylercesine, nikah salonu için sahilde deniz kıyısında, üstelik yapılaşmaya uygun alt yapısı olmayan, kentsel gerçeklere aykırı, sahilde deniz doldurularak elde edilmiş dolgu alanı içinde düğün salonu açıyorsunuz. Şehir bilimine aykırı kendi düşüncenizle hareket edip, halkın katılımcılığı olmadan, kentin en önemli öncelikli sorunlarından birini çözüyorsunuz. Oysaki yanılıyorsunuz, bilinçli olarak, sorun çözücü bir makamda olmanız rağmen, yeni bir yanlış yapıyorsunuz. Kente yeni sorunlar getiriyorsunuz, yüklüyorsunuz. Sorması ayıp olmasın, denize nazır nikah salonunun otopark sorununu nasıl çözdünüz. Nikah konvoyundaki taşıtlara, misafirlerin taşıtlarına otopark düşündünüz mü? Büyük ihtimalle her zamanki gibi kolaycılığı,yanlışı, kaosu seçeceksiniz. Bulvarın bir şeridini kapatıp parkomatlamı çözeceksiniz mersin sahil yoluna, yeni bir trafik yükü getirip, taşıt trafiğini durma noktasına getirecek, çevre ve fonksiyon için alt şartlarını dahi oluşturamayacağınız aykırı nikah salonu açmak, size nasıl bir siyasal rant getirecek merak konusu. Halkın katılımcılığını sağlamadan ben buraya nikah salonu yapıyorum dediğiniz nikah salonunu da, yeşili yok sayıp, sosyal donatı alanına Mezitli Belediye başkanınca kamusal rant içermeyen AVM’yi de kabul etmiyoruz. Mersin halkı olarak ha bugün, ha yarın, ya da görevinizin finalinde üç sene sonra, siyasi bir kaygı gütmeden, pandemi sürecinden edindiğimiz deneyimlerle hukuksal süreçte, seçim sandığında hakkımızı arayacağız aklınızda kalsın. Şahsınızın ürettiği yanlış kent politikaları karşısında üç maymunları oynayan, nikah salonu örneğinde olduğu gibi dozaj ayarı verdiğiniz, belediyede makam sahibi yaptığınız her devrin adamı, bazı meslek oda yöneticileri de sahiplerine yanlış yapmamak için, görmüyorla, duymuyorlar, görmüyorlar. Nedeni aşikar. Şimdi de onlar sizin yanınızdalar. Liyakat, meslek onuru çok önemli. Maalesef yanınızdalar. İplerini sıkı tutun.”

“GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKIN”

Yılmaz son olarak şunları kaydetti, “Sayın Başkan, kentsel tasarım bilimine aykırı, mersin halkının katılımcılığını hiçe sayarak, tanımayarak, katılımcı sosyal belediyecilik ilkelerine, kamu yararına aykırı olarak mersin'e yeni bir kentsel sorun kentsel yük getirdiniz. Sizi bir kez daha mersin'e sahip çıkmaya, şehr-i eminlik görevinizin karşılığına uygun kentsel politikalar üretmeye davet ediyorum. Mersin sevdalısı , mesleğini iyi icra etmeye çalışan cumhuriyet döneminde yetişmiş mimar olarak, çağ dışı kalmış, liyakat sahibi olmayan, ufak kişisel rantları, ufak hesapları için kentsel rantı peşkeş çekenlere karşı; kent paydaşlarına, siyasetçilere, yöneticilere, bürokratlara,sivil toplum örgütlerine, kitle örgütlerine bir kez daha sesleniyorum ‘lütfen siyasi hiç bir kaygı gütmeden, Mersin'e, kentimize, doğamıza, çevreye, geleceğimize sahip çıkın."

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231