banner214
Öne Çıkanlar mersin protokol mersinüniversitesi uyuşturucu sentetik istanbul operasyon homurlu beyaz Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

Nükleer santrallerden ‘derhal’ vazgeçilmeli!

Çernobil’de yaşanılan nükleer felaketin ardından geçen 35 yıla rağmen doğanın yaraları hala sarılamadı. Nükleer enerjinin yaratacağı yıkım 35 yıl önce görülmesine rağmen hala nükleer enerjide ısrar edilmesine tepki gösteren Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE), yetkililere seslenerek; “Çernobil felaketinin 35.yılında başta Akkuyu ’da ve Sinop’ta olmak üzere Hükümeti bir kez daha Nükleer Maceradan vazgeçmeye çağırıyoruz” dedi.

Konuyla ilgili basın açıklamasını yayınlayan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri Ortak Sekreteri Sabahat Aslan, “26 Nisan 1986 yılında Rusya’da meydana gelen Çernobil Nükleer Santral kazası, tarihin en büyük nükleer santral felaketidir. Kaza sonucunda atmosfere salınan radyasyonun, Hiroşima ve Nagazaki’ye atılan atom bombalarının 200 katı olduğu kanıtlanmıştır. Dünya tarihinin en büyük nükleer santral kazası olan Çernobil faciasının zararlarını, dünya 35 yıldır hala çok ağır ödüyor. Bütün dünya ülkelerinde yaşayan milyonlarca insan, kazadan sonra yayılan radyasyondan çok olumsuz etkilendi, Çocuklar sakat ve lösemili doğdu. Kazanın ardından geçen 35 yıllık süre içinde bölgede yaşayan insanların vücutlarında bağışıklık sisteminde yetersizlikler ve genetik yapının bozulması ile kanser oluşumunun hızlandığı, ölümlerin arttığı ve o bölgede radyasyon kirliliği yüzünden tarımın, hayvancılığın çok olumsuz etkilendiği araştırma sonuçları olarak dünya kamuoyuna yansıdı” sözlerine yer verdi.

“ÇERNOBİL’İN 35 YILLIK EKONOMİK VE SOSYAL ZARARLARIN HESABI YAPILAMIYOR”

35 yıla rağmen dünyanın hala Çernobil’den yayılan radyasyondan etkilendiğine dikkat çeken Aslan, “Çernobil felaketinin verdiği 35 yıllık ekonomik ve sosyal zararların hesabı yapılamıyor. Çernobil felaketinden dolayı Dünyada yaklaşık 1.000.000 insan öldü ve insanlar hala ölmeye devam etmektedir. Nükleer santrali evdeki tüp gaza indirgeyen, zihniyet Sinop'a ve Mersin'e halkın iradesine rağmen kapalı kapılar ardından nükleer santral anlaşmaları ve bilimsel olmayan, göstermelik ÇED raporları ile Karadeniz’i ve Akdeniz’i nükleer atık çöplüğüne dönüştürecek nükleer santral projelerinin yapımına başlamıştır. Çernobil felaketinin sanığı olan Rusya Akkuyuya ve Fukuşima felaketinin sanığı Japonya Sinop’a ülkemizi felakete sürükleyecek nükleer santraller kurmak için çalışmaktadırlar.

Ülkemizde kurulması planlanan Nükleer santrallerin teknolojisi dünya nükleer teknolojisinin gerisinde olup işletmeye alınmamış eski teknolojilerdir. En ileri teknoloji bile olsa bu teknolojilerle ülkemizde nükleer santral kurulması halinde tarımımız turizmimiz ve sağlığımız çok zarar görecektir. Çernobil nükleer santral felaketi, dünyaya Nükleer santrallerin çok pahalı, güvensiz, kaza riskinin çok yüksek, çevre ve insan sağlığına verdiği zararlarının telafisinin mümkün olmadığını ve bu zararların kuşaklar boyu binlerce yıl devam ettiğini, en son teknolojinin kullanıldığı nükleer santrallerde bile kazaların engellenemediğini, nükleer santrallerin çok büyük ve geri dönülmez bir çevre kirliliği ve çok yüksek toplumsal maliyetler yarattığını bilimsel olarak kanıtlamıştır.

“HÜKÜMETİ NÜKLEER MACERADAN VAZGEÇMEYE ÇAĞIRIYORUZ”

Akkuyu Nükleer Santralinin zemininde meydana gelen çatlaklara rağmen inşaatına halen devam edilmesi Çernobil felaketinin habercisidir. Ayrıca Akkuyu nükleer santralinin bir günde kullanılacak soğutma suyunun her gün 1 milyon tonunun buharlaşarak bölgedeki atmosferik buhar oranı ve sıcaklık derecesini daha da artıracağı için bölgede küresel ısınma ve iklim krizine neden olacağı açıktır.

Ülkemizin nükleer santrallere ihtiyacı yoktur. Nükleer santrallerden enerji üretimi kandırmacası ile ülkemizi nükleer çöplüğe dönüştürülmesine ve dünyadaki insanları öldürmek için ülkemizin nükleer silah üretim merkezi olmasına karşıyız. Başta Akkuyu ’da ve Sinop’ta olmak üzere nükleer santrallerin yapımı ‘ÇERNOBİL BİR DAHA ASLA’ sloganı ile derhal iptal edilmelidir. Hükümeti bir kez daha Nükleer Maceradan vazgeçmeye çağırıyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.