banner214
Öne Çıkanlar eğitim olimpiyat öğrenci millieğitim singapur matematik ödül mersin imecehaber imecegazetesi fadime taner salgın Bozyazı KARBOĞAZI

“Nükleere karşı mücadelemiz devam edecek”

Çernobil Nükleer Santralı’nda meydana gelen patlamasının yıl dönümünde Nükleer Karşıtı Platform Bileşenleri, Özgecan Aslan Meydanı’nda bir araya geldi. Platform adına basın açıklaması yapan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Aycan Özkan, “Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santralı projesi için Çernobil kazasının başlıca sorumlusu Rosatom ile masaya oturmuştur” diyerek nükleer santrale karşı mücadele etmeye devam edeceklerinin altını çizdi.

“RADYASYON KAYNAKLI ÖLÜMLERİN ÖNÜNE HÂLA GEÇİLEMEMİŞ”

Çernobil Nükleer Santralı’nda meydana gelen patlamanın üzerinden 35 yıl geçtiğini hatırlatan Özkan, “Faciaya dönüşen kaza sonrası kaybedilen hayatlar, yok edilen çevre, insanlığa unutulmaz bir ders vermiş, kapitalizmin kar hırsıyla inşa ettiği santralların ne kadar tehlikeli olabileceği bizzat görülmüştür. Aradan geçen onca yıla rağmen radyasyon kaynaklı ölümlerin önüne hala geçilememiş, çevreyle ilgili yıkım tüm hızıyla devam etmiştir. Ukrayna’nın başkenti Kiev yakınlarında kurulu Çernobil Nükleer Santralı’nın 4 numaralı reaktöründe26 Nisan 1986 tarihinde bir patlama yaşanmış; Hiroşima atom bombasının tam 10 katı etkiye neden olan patlama binlerce canlının ölümüne neden olmuş, milyonlarca canlıyı etkilemiştir. Dünyanın en korkunç çevre felaketlerinden biri yaşanırken, patlamanın yıkıcı etkileri ülkemizin de içinde bulunduğu 14 ülkede fazlasıyla kendini hissettirmiş, alınan önlemler yetersiz kalmıştır” dedi.

“ÇERNOBİL KAZASININ SORUMLUSU İLE MASAYA OTURULDU”

Özkan, “Ülkemizde ise yaşanan facialara inat, 19 yıldır devam eden iktidarı boyunca kaderci bir yönetim anlayışıyla akıl ve bilimden uzak projelerini kendi ihtiyaçları ve direktifleri doğrultusunda devreye sokan AKP iktidarı, “her yatırımın risk barındırdığını ve bu riskin de göze alınabileceğini” savunarak, Mersin Akkuyu Nükleer Güç Santralı projesi için Çernobil kazasının başlıca sorumlusu Rosatom ile masaya oturmuştur” dedi.

“ÇOCUKLARA TEMİZ ÇEVRE BIRAKMALIYIZ”

“Santralda meydana gelen zemin çatlakları ve ardı ardına yaşanan onca sorunu ciddiye almayan hükümet yetkilileri 3. ünitenin temelini atmış; “bir yetmez üç olsun” mantığıyla Sinop İnceburun ve Kırklareli İğneada’yı da hedefe koyarak ortak arayışına girmiştir” diyen Özkan,  “Tüm karşı duruşlara rağmen, iktidara bağlı yandaş basın kuruluşlarının da büyük desteğiyle nükleer propagandaya hız verilmiştir. Çernobil’de binlerce kişinin ölümüne neden olan Rus Devlet Nükleer Şirketi Rosatom’un büyük hissedarı olduğu Akkuyu Nükleer A.Ş tarafından 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında, “ulusal” çocuk resim yarışması dahi düzenlenmiştir. Yabancı bir şirketin yapacağı yarışma ne kadar “ulusal” olabilirse, yarışma için seçilen “Akkuyu-Temiz Gelecek İçin Temiz Enerji” sloganı da o kadar inandırıcı olmuştur. Hafızalarımızla alay edilircesine yapılan bu algı operasyonu asla başarıya ulaşamayacaktır” dedi. Özkan, çocuklara nükleer santral ve silahların olmadığı, barış ve huzur içinde kendilerine armağan edilen bayramlarda, aydınlık yarınları düşleyerek çizdikleri resimleri paylaşacakları bir ülke düşlediklerinin de altını çizdi.

“MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK”

OHAL KHK’sı ile kurulan Nükleer Düzenleme Kurumu (NDK) kuruluş KHK’sı, Anayasa Mahkemesi tarafından hukuka aykırı bulunarak iptal edildiğini hatırlatan Özkan, “İktidar kural tanımaz tavrını sürdürmüş, son olarak AKP’li milletvekili Naci Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürlüğü’ne atanmıştır. Liyakata aykırı olan bu atama iktidarın nükleer enerjiye yaklaşımındaki ciddiyeti (!) ortaya koymuştur Ülkeye itibar kazandırmanın tek yolunu nükleer santralları nükleer silahlara geçişte bir araç olarak görerek, salgın koşullarında işsizliğe, yoksulluğa ve açlığa mahkûm edilen halka çıkış yolu olarak nükleer santralları sunan siyasi iktidar,  her fırsatta gelişmiş ülkelerin nükleer başlıklı silahlara sahip olduğunu gerekçe gösterip, bu konuda çalışmalara başlandığına dikkat çekmiştir” ifadelerini kullandı.

Özkan, “Nükleer santrallar, nükleer silahlar hayatımızdan çıkana kadar mücadelemiz daha da büyüyerek, daha da güçlenerek devam edeceğini ilan ediyor, siyasi iktidarı ülke çıkarlarına, bilimsel gerçeklere ve toplumun bu konudaki isteklerine uygun davranmaya çağırıyoruz” diye sözlerini bitirdi.

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.