Öne Çıkanlar mersin ORTAKBİLDİRİ bakan EMEKLİLİK Tarsus Mersin tohum pazartesi İmeceHaber

Öğrencilerin mezuniyet sevinci
 İmece Haber Merkezi- Törene Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, Belediye Başkanı Mustafa Turgut, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Erol Yaşar, Silifke UTİYO Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene, Silifke MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Salih Aksay, Selçuk Üniversitesi Silifke Taşucu Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Mustafa Karaduman, öğretim elemanları ile mezun olmaya hak kazanan öğrenciler ve aileleri katıldı.

 "Aydınlık yarınları inşa etmek sizlerin elinde"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunuşuyla başlayan tören, açılış konuşmalarıyla sürdü. Törende söz alan Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir, zorlu bir eğitim öğretim yaşamını geride bırakan gençler için yeni bir hayatın başladığını kaydetti ve onlara yeni yaşamlarında başarılar diledi. Cinbir, gençlere bundan sonraki yaşamlarında karşılaşacakları güçlüklerin üstesinden iyi ve dosdoğru insanlar olarak gelmelerini tavsiye etti. Öğrencilerin yaşamda mutlu olmanın ipuçlarını eğitimleri boyunca edindiklerini düşündüğünü söyleyen Cinbir, “Burada kazandığınız bilgilerle; geçmişini, tarihini bilen, özgüvenini kazanmış, geleceğine güvenle bakan bireyler olarak aydınlık yarınları inşa etmek sizlerin elinde. Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş medeniyetler seviyesini yakalamak için hep birlikte çalışırsak yarınlarımız çok daha güzel olacak. O zaman sevgiyi hem Türkiye’ye hem de dünyaya taşıyabilecek ve aç çocuk, gözyaşı döken annelerin kalmaması için katkı sağlamış olacağız” diye konuştu.

 "Gelecekten korkmayın"

Belediye Başkanı Mustafa Turgut da öğrencilik yıllarının yaşamın en güzel yılları olduğunu aktardı ve mezuniyetten sonra asıl sınavın başladığını söyledi. Öğrencilerin gelecekten korkmamaları gerektiğini ifade eden Turgut, gençlerin en güzel şeyleri başarabilecek kapasitede olduğuna dikkat çekti ve “İyi insan olun, iyi niyetli olun, çalışın gerisi gelecektir. Bu nedenle mezun olan arkadaşların geleceğe güvenle bakması gerekir” dedi. Yüksekokulun varlığının Silifke için bir avantaj olduğunu dile getiren Turgut, yüksekokulun gelişmesi ve daha iyi noktalara gelmesi için herkese görevler düştüğünü belirtti.

 "Yeni bir dönemin başlangıcını yapıyorsunuz"

Rektör Danışmanı Doç. Dr. Erol Yaşar da ailelerin, dünyaya geldikleri andan itibaren üzerlerine titredikleri evlatlarını, yaşam mücadelesi içine başarılı olacaklarını umut ederek uğurlamalarının vaktinin geldiğini söyledi. Hocaların öğrencileri adeta inci gibi işleyerek yaşamlarının her alanında başarılı olacak biçimde yetiştirdiklerini aktaran Doç. Dr. Yaşar, öğrencilere hitaben şunları kaydetti: “Yaşamınızın bir dönemini kapatıyor ve ondan aldığınız güçle başka bir dönemin başlangıcını yapıyorsunuz. Çok güzel bir üniversitede eğitim aldınız. Üniversitemizde bilimsel temel ilkelerin ışığında; uygun fiziksel koşullarla iyi bir teknolojik altyapı ve kaliteli bir eğitim programının desteğiyle güçlü bir akademik kadro tarafından eğitildiniz. Böylece analitik düşünebilen, takım ruhuna sahip, sistematik ve planlı çalışabilen, kişiliğine bilgi ve becerisine güvenen gençler olarak mezun oluyorsunuz. Hepinize geleceğine umutla bakan bir toplumun insanlarıyla, dayanışma içinde geçireceğiniz bir yaşam diliyorum.”

 "Kendinize bir hedef belirleyin"

4’üncü dönem mezunlarını verdiklerini ifade eden Silifke UTİYO Müdürü Prof. Dr. Serap Ergene de başarılı genç insanların hayata atıldığını görmenin kendilerini de en az öğrencilerin aileleri kadar heyecanlandırdığını kaydetti. Yüksekokulda verilen eğitimin yanı sıra gençlere yurtdışı eğitim programlarıyla farklı ülkelerde eğitim olanakları da sağladıklarını aktaran Prof. Dr. Ergene, yüksekokulun öğrencilere sağladığı diğer avantajlardan bahsetti. Mezunların almış oldukları eğitim ve kazanmış oldukları donanımla başarılı olacaklarına inançlarının tam olduğunu aktaran Prof. Dr. Ergene, gençlere kendilerine mutlaka bir hedef belirlemelerini ve bu hedefe ulaşmak için yılmadan çalışmalarını tavsiye etti. Prof. Dr. Ergene “Hedefe ulaşmada size yolunuzu, aldığınız eğitim, iradeniz, azim ve kararlılığınız gösterecektir. Kendinize, arkadaşlarınıza ailenize inanın, güvenin, gelecekten korkmayın, zorluklarla mücadele etme gücünü hiç kaybetmeyin. Biliyorsunuz iyi ve başarılı bir insan olmak ayrıcalıktır ve çaba ister, bunun için uğraşın” ifadelerini kullandı.

" Silifke MYO bin 551 mezun verdi"

Silifke MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Salih Aksay da yüksekokulun kurulduğundan bu yana bin 551 mezun verdiğini belirti ve mezunlar arasında akademik eğitimini devam ettiren, kendi işletmelerini kuran, kamu kurumlarında veya özel şirketlerde istihdam edilenlerin bulunduğunu kaydetti.  Bu yıl da 70 mezun verdiklerini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Aksay, mezun olan öğrencilerinin yüksekokulda edindikleri birikimlerle iş yaşamlarında da başarılı olacaklarına inandıklarını dile getirdi. Silifke UTİYO 2014-2015 eğitim-öğretim yılı birincisi Büşra Tüfekçi de hocalarından sadece akademik disiplini, sorgulamayı ve eleştirel düşünceyi değil, hoşgörüyü, özgürlüğü, demokrasiyi ve ezber bozma pratiğini de öğrendiklerini söyledi. Yaşamının her anında yanında olan ailesine teşekkür eden Tüfekçi, “Mezun olan arkadaşlarım adına bugünü çok değerli ailelerimize armağan etmek istiyorum ”dedi. Tüfekçi konuşmasını kendileri için emek veren hocalarına teşekkür ederek tamamladı. Silifke MYO Birincisi Gizem Çoban ise “Güçlü bir devletimiz, köklü bir milletimiz var. Tarihi başarılarla dolu bir neslin evlatları olarak geleceğimizin de başarılarla dolu olmaması için hiçbir sebep yok” dedi.  Silifke MYO’nun akademik-idari personeli ve öğrencileriyle bir aile olduğunu hatırlatan Çoban, bu ailenin üyesi olmaktan dolayı kendilerini şanslı hissetmeleri ve bu duyarlılığı bundan sonraki yaşamlarında da göstermeleri gerektiğinin altını çizdi. Konuşmaların ardından tören Silifke UTİYO dönem birincisi Büşra Tüfekçi tarafından yaş kütüğüne plaket çakılması ve mezunlara diplomalarının verilmesiyle sürdü. Silifke UTİYO dönem birincisi Büşra Tüfekçi’ye diploması Silifke Kaymakamı Şevket Cinbir tarafından verilirken, ikinci Aysun Aslandağ diplomasını Prof. Mustafa Karaduman’ın, üçüncü Fatma Yörür ise Prof. Dr. Serap Ergene’nin elinden aldı. MYO Birincisi Gizem Çoban ise diploması Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut tarafından takdim edildi. MYO ikincisi Cebrail Artopal’a diploması Rektör Danışmanı Doç. Dr. Erol Yaşar, üçüncüsü Fikriye Tukur’a da Yrd. Doç. Dr. Salih Aksay tarafından verildi. Mezun olmayan hak kazanan tüm öğrencilere ise mezuniyet belgeleri Silifke UTİYO ve Silifke MYO öğretim elemanlarınca takdim edildi. Diplomalarını alan öğrenciler, keplerini havaya atarak mezun olmanın keyfini yaşadı. Mezunlar akşam saatlerinde de grup Kibrit Kutusu’nun verdiği konserle coştu.

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291