banner214
Öne Çıkanlar mesin Teşekkür plaket spor pazartesi havasporları destek imecehaber imecegazetesi €mersin mersin tarsus SPOR

“PAKETTE SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ YOK”

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Büro Emekçileri Sendikası (BES) Mersin Şubesi üyeleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’ne ilişkin basın açıklaması düzenledi. Sendika binasında yapılan açıklamada üyeler, “Yargı emekçilerinin sorunlarını çözün” çağrısı yaptı. Açıklamayı Şube Başkanı Kemal Göçmen okudu.

“DURUM DAHA DA VAHİM HALE GELMİŞTİR”
Son reform paketinde de yargı emekçilerinin görülmediğini kaydederek konuşmasına başlayan Kemal Göçmen, “Reform olarak sunulan belge, ne yargının içinde bulunduğu duruma ne de yargı emekçilerinin sorunlarına çözüm içermemektedir. Demokratikleşmenin sağlanamadığı, hukuk devletinin rafa kaldırıldığı, hak ve özgürlüklerin yok edildiği, etkin bir adalet sisteminin olmadığı bir ülkede yargının da sürekli tartışma konusu olması kaçınılmazdır. Bütün bunların üzerine bir de kuvvetler ayrılığı ilkesinin ortadan kaldırılmasıyla durum daha da vahim hale gelmiştir” ifadelerini kullandı.

“EMEKÇİLERİN ÖZLÜK, SOSYAL VE DEMOKRATİK HAKLARI SAĞLANMALIDIR”
Avrupa Birliği ile tam üyelik görüşmelerinin başlamasıyla paralel yürütülen ‘reformlar’, mevcut sorunları çözmekten çok yeni sorunlar ürettiği ve yargıda daha fazla tahribat yarattığı yönünde görüş belirten Göçmen, ”Yargı emekçilerinin reform paketlerinde yer alış biçimleri sorunlarının çözümüyle değil ‘yargı hizmetlerinin etkili ve kaliteli bir şekilde yerine getirilmesi için’ iyi yetiştirilmesi gerektikleri yönüyle geçiştirilmektedir. Oysa hizmet içi eğitimden önce asıl olarak göz önünde bulundurulması gereken işe alımlarda mülakat değil liyakate dayalı istihdamın yapılmasıdır. Yargı hizmetlerinin etkili bir şekilde verilmesi kamu hizmeti açısından elbette önemlidir. Ancak bir hizmetin nitelikli verilebilmesi için birinci koşul, hizmeti veren yargı emekçisinin ekonomik, özlük, sosyal ve demokratik haklarının idare tarafından tam olarak sağlanmasıdır” dedi.               

”YAZILI SINAVIN ESAS ALINDIĞI ATAMALAR YAPILMALIDIR”    
Yazı İşleri Müdürlüğü’nün adliyelerde ne yetkili ne de yetkisiz, emeklilikte hak kayıpları yaşanan bir kadro olarak yer aldığını dile getiren Göçmen, “Yazı işleri hizmetlerinin güçlendirilmesi için öncelikle liyakate dayalı atama yapılmalıdır. Yazı İşleri Müdürlüğünde mevzuat bilgisi kadar kurum deneyimine ve tecrübesine de sahip olmak önemlidir.  Bunun yanında kurum içinde görevde yükselme sınavıyla zabıt katiplerinin yükselebileceği de tek kadrodur.  Kariyer meslek olarak değişiklik yapıldığı takdirde tek yükselme olanağı da ellerinden alınmış olacaktır. Bu nedenle kariyer meslek olarak planlanmasından vazgeçilerek, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarıyla kurum içinden atamalara devam edilmelidir. Mülakat uygulanması birçok haksızlığa ve adaletsizliğe neden olduğundan ve iş barışını bozduğundan, mülakat uygulamasına son verilerek yazılı sınavın esas alındığı atamalar yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.   

”YARGI EMEKÇİLERİNİN SORUNLARINI ÇÖZMEYE ÇAĞIRIYORUZ”           
Denetimli Serbestlik Müdürlükleri’nde görevli kamu emekçilerinin sendika üyeliklerinin iptal edildiği ve aidat kesintilerinin durdurulduğunu da belirten Göçmen, “Bu konuda, sendikaya üye olmaları önünde herhangi bir engel bulunmadığına dair yargı kararları bulunmasına rağmen Adalet Bakanlığı tarafından halen bir düzenleme yapılmamıştır. Tam da yargıda reform yapıldığı söylenirken örgütlenme özgürlüğü önündeki engellerden birisi olan bu uygulamaya bir an önce son verilmeli ve Denetimli Serbestlik müdürlüklerinde çalışan yargı emekçilerinin sendika üyeliğinin devam etmesi sağlanmalıdır. Sendika olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da daha fazla hak ve özgürlük için mücadelemize devam edeceğiz. Adalet Bakanlığını da yargı emekçilerinin sorunlarını çözmeye çağırıyoruz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner262

banner233

banner231

banner264

banner260











ucansupurgedernegi.com digifestnyc.com
dinamobet Canlı Casino Siteleri Bet365 Giriş 1xbet sultanbet