banner214
Öne Çıkanlar Nuriye turkcell VALİ kurak mtb

POLİS BARİKATINI AŞAN KADINLAR KARARI PROTESTO ETTİ

Haber: Seren SABUNCU

İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesinin ardından vatandaşlar sokağa döküldü. Mersin Kadın Platformu öncülüğünde birçok vatandaş da kararı protesto ederek yürüyüş yaptı. Özgecan Aslan Meydanı’na kadar yüründükten sonra burada Mersin Kadın Platformu adına basın açıklaması yapan Tuğçe Mutluay, “Bugün burada İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediğimizi haykırmak, ‘sözleşmeyi uygula’ demek ve yaşamlarımızı savunmak için yan yanayız. Kazanımlarımızdan vazgeçmiyoruz” dedi.

KADINLAR POLİS BARİKATINI AŞTI

“İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz” sloganı ile feshedilen İstanbul Sözleşmesini protesto eden Mersin Kadın Platformu Kushimoto Sokağı’ndan Özgecan Aslan Meydanı’na yürüdü. Polis barikatını aşarak meydana yürüyen kitle sık sık ‘Erkek vuruyor, devlet koruyor’ sloganları attı.  Mersin Kadın Platformu adına basın açıklaması yapan Tuğçe Mutluay, “2021 yılının ilk 79 gününde 77 kadın öldürüldü. Kadınlara ve LGBTİ+lara yönelik şiddet bu kadar artmışken, her gün kadın cinayeti işlenirken erkek şiddetini engellemek için hazırlanan İstanbul Sözleşmesinin gece yarısı Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle feshedilmesini kabul etmiyoruz” dedi.

“HUKUKA AYKIRIDIR”

Mutluay, “Anayasa’nın 104’üncü maddesine göre Cumhurbaşkanlığı Kararnameleri ile temel hak ve kişi hakları düzenlenemez. Dolayısıyla; insan haklarını düzenleyen İstanbul Sözleşmesi’nin cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle feshedilmesi hukuka aykırıdır. Cumhurbaşkanı kararnamesi yok hükmündedir” diyerek sözleşmeden çekilme kararının Anayasa’ya ve uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunu ve insan haklarına aykırı faaliyette bulunmanın, devletin yetkisini açıkça kötüye kullanmak olduğunu ifade etti. “Gece yarısı kadınları dövme özgürlüğü isteyen erkeklere, Samsun’daki İbrahim Zarap gibilere, “eşit değilsiniz” diyerek bizi baskıya, şiddete açık hale getirenlere büyük bir hediye verildi” diyen Mutluay, “Karakollarda kadınları şiddete maruz kaldığı evlerine geri yollayan polisler, sığınaklarda kadınlara hapis hayatı yaşatan yetkililer, mahkeme salonlarında kadınları maruz kaldığı şiddet için suçlayan hakimler teşvik edildi. Bir sonraki kadın cinayetinde ortalıkta iki yüzlü açıklamalar yaparak, cezasızlığın kol gezdiği bir ülkede, ağır ceza getireceğiz safsataları ile kamuoyunu yatıştırmaya çalışacaklar. Biz ise biliyoruz ki şiddete maruz kalan, öldürülen her kadının, fail kadar suçlusu, devlettir” diye konuştu.

“ÖLDÜRÜLMEKTEN KORKMADAN YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Mutluay, “Biz kadınlar eşitlik istiyoruz. Evde, işte, sokakta korkmadan yaşamak, çalışmak, yürümek istiyoruz. Şiddete uğramaktan, öldürülmekten korkmadan yaşamak istiyoruz. Her kadının kendini güvensiz hissettiği bu ülkede, şiddetle etkin bir mücadelenin, daha etkili önlemlerin, koruma mekanizmalarının konuşulması gerekirken, İstanbul Sözleşmesinden çıkılması tarihi bir hatadır. İktidar eliyle yapılan çalışmalarda halkın sadece yüzde 17'sinin İstanbul Sözleşmesine karşı olduğu, karşı olanların da radikal dini gruplar olduğu ortaya çıkmıştır. Halkın yüzde 83'üne rağmen kadınları yaşatacak adımları içeren İstanbul sözleşmesini tartışmanın ya da reddetmenin kime hizmet ettiği açıktır. Yaşamlarımızı gericiliğe, yobazlığa, bağnazlığa teslim etmeyeceğiz, yaşam haklarımızı kararnamelerle ortadan kaldırmanıza izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ BİZİMDİR, VAZGEÇMEYECEĞİZ!”

İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmediklerini, ‘sözleşmeyi uygula” demek ve yaşamlarını savunmak için bir araya geldiklerini söyleyen Mutluay, kazanımlarında da vazgeçmeyeceklerinin altını çizdi. Mutluay sözlerini şöyle sürdürdü, “AKP hükümetinin kadınlara karşı açtığı savaşta kaybeden biz kadınlar olmayacağız. Haklarımızdan, hayatlarımızdan asla vazgeçmeyeceğiz. Mutlaka kazanacağız. İstanbul Sözleşmesi bizim diyoruz. Yıllardır mücadele vererek, bedel ödeyerek kazandığımız haklarımız için de, hayatlarımız için de karar bizim diyoruz. Hayatlarımız için pazarlık yapmayacağız. Ülkedeki tüm kadınlar için yaşamsal önemde olan bir sözleşmeyi bir erkeğin iki dudağı arasına alan tek adam düzeninizin tam karşısındayız. Yok hükmündeki kararnamesi sadece o tek adamı bağlar. Bizler sadece İstanbul Sözleşmesinin değil, 6284 sayılı Şiddet Önleme Yasasının etkin uygulanması, Nafaka Hakkı, Kürtaj Hakkı, LGBT+ların hakları içinde sokakları terk etmeyeceğiz. İstanbul Sözleşmesi bizimdir, vazgeçmeyeceğiz!”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

banner231