banner214
Öne Çıkanlar nilüfer baraj doga çevre Tataristan Uğur Kurt CUKUROVA BASKET MUSTAFA ESER

“Talanı değil, yaşamı savunuyoruz!”

Mersin'in oksijen deposu olarak bilinen Yenişehir ilçesine bağlı Emirler Mahallesi’nde 190 dönüm alandaki 10-20 yaş arasındaki çam ağaçlarının, Mersin Orman İşletme Müdürlüğü tarafından gençleştirme gerekçesiyle kesilmesine karşı Mersin Barosu da harekete geçti.

Daha önce CİMER’e şikayet başvurusunda bulunan Mersin Barosu’nun bu başvurusu neticesiz kalmıştı.  Ağaç katliamı hızla devam etmesine tepki gösteren Mersin Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, “Yaşlı ağaçlar kesilecek, yerine endüstriyel ağaçlar dikilecek bahanesi ile oksijen üreten bir orman yok ediliyor. Emirler’deki Orman katliamı Anayasa’nın 56, 17, 63. 2. 36. ve 125. maddelerine açıkça aykırıdır. Bölgedeki orman katliamı amaç, şekil, sebep, yerindelik kentsel planlama esasları ve kamu yararı açısından hukuka aykırı olduğu gibi, gerek Emirler Mahallesi ve çevresi, gerek Yenişehir İlçesi gerekse Mersin ve içinde yaşayanlar ve ekosistem açısından telafisi imkansız zararlar doğuracak bir kesim işlemidir. Bu devran böyle gitmez! Gün; bilim dışı, hukuk dışı ve akıl dışı orman katliamına, yaşam alanlarımızın talan edilmesine dur demek için yargı yoluna gitme günüdür” diyerek olayı yargıya taşıyacaklarını duyurdu. 

DOĞASEVERLER İLE DAVA AÇILIYOR

Ağaç kesme işleminin haksız hukuksuz olduğunu söyleyen Yeşilboğaz, “İlerde telafisi imkansız sonuçlara yol açmaması yönünden öncelikle yürütmenin durdurulması, incelemenin duruşmalı yapılması istemi ve işlemin iptaline karar verilmesi talebiyle, Mersin Çevre ve Doğa Derneği, Mersin Mimarlar ve Mühendisler Odası ve bölge halkı ile birlikte Mersin nöbetçi idare Mahkemesi’ne dava açmak için bir araya gelmiş bulunmaktayız. Orman katliamı neden yapılıyor? Rusya ve Ukrayna’dan ucuza temin edilen orman hammaddesinin bu ülkelerin ormanlarını koruma prensibi gereği artık kolaylıkla temin edilmemesi, ülkemizdeki ekonomideki istikrarsızlıklar nedeni ile yurt dışından getirilen hammaddenin çok pahalı hale gelmesi, odun işleyen sektörün davalı Orman Genel Müdürlüğü üzerinde aşırı baskı oluşturmasına neden olmuştur. İşte bu nedenle Orman Genel Müdürlüğü endüstriyel ağaçlandırma çalışmalarına hız vermiştir ve sektörün baskısı nedeniyle endüstriyel ağaçlandırma çalışmalarını, kamu yararını, yerindeliği, ekolojik sistemi ve ormanların sürdürebilirliği kriterlerini gözetmeksizin bu planı yürürlüğe koymuş ve ülke çapında bir çok ormanı kesmeye başlamıştır” dedi.

HEYELAN BÖLGESİNDEKİ AĞAÇLAR KESİLMİŞ!

Yeşilboğaz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Orman Genel Müdürlüğü bu görevini yaparken ormanların işletilmesinde endüstrinin ve ülkenin ihtiyaçları karşılanırken sürdürülebilirlik ilkesine göre hareket etmesi esastır. Bu işlemler yapılırken mevcut orman kaynaklarının korunarak, geliştirilerek gelecek kuşaklara bırakılması gerekir. Ancak dava konusu işlemde bu ilkelerin açıkça ihlal edildiği ortadadır.

Şöyle ki; kesime konu orman alanı şehir merkezine çok yakın olması sebebiyle zaten endüstriyel üretim lokasyonu özelliğine sahip değildir. Kesim alanı eğim olarak 30 derecenin üzerinde eğime sahip bir alandır. Bu özelliği nedeni ile heyelan bölgesi olup, içerisindeki mevcut orman bu heyelanı önleyici işlev görmektedir. Bu nedenle dava konusu orman kesim işlemi bölgede yeniden heyelanların yaşanmasına sebebiyet verecek, burada yaşayan herkes için hayati tehlike oluşturacaktır. Bu nedenle bu işlem kanun, yönetmelik ve uluslararası sözleşmelere aykırı haksız bir işlemdir, iptali gerekmektedir.

“EMİRLER, EN AZ 20-25 YIL ORMANSIZ KALACAKTIR”

Kesime konu orman çoğunlukla 20 - 30 yaşlarında ağaçlardan oluşan genç bir orman olup, endüstriyel nitelik taşımamakta, gençleştirme kapsamına alınabilecek bir orman değildir. Dava konusu ormanlık alan, Mersin’e en yakın ve Yenişehir İlçesinin tek ormanıdır. Bu özelliği ile gerek bölgedeki eko sistem dengesi gerekse oksijen ihtiyacı açısından vazgeçilmezdir. Gençleştirme adı altında mevcut ağaçlar kesilip, yerine ağaç dikildiğinde, diğer ekosistem ögeleri alanda oluşana kadar orası orman olamayacak, alan en az 20-25 yıl ormansız kalacaktır. Dava konusu ormanın kesilmesi ile Mersin’de zaten azami sınırın 3-4 kat üzerinde olan hava kirliliği çok daha fazla artarak, Mersin’de yaşayan insan ve bütün canlıların yaşamını tehlikeye sokacaktır. Emirler Mahallesi meskûn mahalline bitişik, içinde yerleşik Yörüklerin yaşadığı, hayvanların yaşam alanı olan mera özelliği de taşıması nedeniyle endüstriyel lokasyon özelliğine sahip olmayan bir alandır.

Dava dilekçemizde belirtmiş olduğumuz bu sebeplerle, Emirler Mahallesi’nde ağaç kesiminin bir an önce durdurulması, kentin nefesi ve geleceği için aciliyet meselesidir.  Talanı değil, yaşamı savunuyoruz ! Mücadelemize destek veren çevre gönüllülerine, bölge halkına ve konuyu gündemden düşürmeyen basın emekçilerine teşekkür ediyorum.”

Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner258

banner231