banner214
Öne Çıkanlar bayırdır müzisyenleredestek mersin singapur çevre proje tarsus üniversite psikolojik yeşil konferans imecehaber imecegazetesi mersin sıcak

TARIMDAKİ YANLIŞ POLİTİKA ÜRETİCİYE KAN KAYBETTİRİYOR

Ülke genelinde ve özelinde Mersin’de tarım ile uğraşan üreticilerin durumunu değerlendiren Mersin Akdeniz Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, “20 yılık bir süreçte TÜİK verilerini ve üreticilerimizin sorunlarını göz önünde bulunduracak olursak, ülke tarımı dolayısı ile Mersin tarımı her alanda kan kaybetmektedir” diyerek tarımdaki yanlış politikaların olduğuna işaret etti. 
“ÖNÜMÜZDEKİ DÖNEM DE ÇİFTÇİ İÇİN BÜTÇE YETERLİ GÖRÜNMÜYOR”
Başkan Yılmaz, ülkede tarımsal üretim yapılması için üretici destekli politika üretmek yerine ithalatın tercih edildiğini söyleyerek, “Ülkemiz birçok tarım ürününde ihracatçı durumdayken ithalatçı duruma düşerek, dışarıya bağımlı hale geldi. Üretim yerine ithalat yapılmasının tercih edilmesi üreticilerimizi de zor durumda bırakmaktadır” diyerek üreticinin, tarım alanında kan kaybettiğine söyledi. Tarım desteklerinin Gayrisafi Yurtiçi Hasıla içindeki payının düştüğüne dikkat çeken Yılmaz, “2002 yılında tarımsal desteklemelerin GSYH içindeki payı yüzde 0.5, 2003 yılında yüzde 0.6 iken bu oran 2014 yılından sonra düşmeye devam etmiştir. 2014-2019 arasında bu oran yüzde 0.4 düzeyinde sabitlenmiştir. 2020 bütçesinde bu oran yüzde 0.45, 2021 bütçesi için ise yüzde 0.39 olarak öngörülmektedir. 2020 yılı için 22 milyar TL olan tarımsal destek için ayrılmıştı. 2021 bütçesi için ayrılan destek miktarı da aynı 22 milyar olarak belirlenmiş durumda. Önümüzdeki dönemde de çiftçi için bütçeden yeterli destek ayrılmamış görünmektedir. 2022 için bu 23.4 milyar TL, 2023 yılı için ayrılan destek ise 24.8 milyar TL öngörülmektedir” dedi. 
“ÇİFTÇİ SAYISI AZALIYOR”
“Tarım alanları daralırken çiftçi sayısı da düşüyor” diyen Başkan Yılmaz, “2003 yılında Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı 2 milyon 765 bin 287 kişi var iken, 2019 yılında 2 milyon 83 bin 22 kişiye düşmüştür. 682 bin 265 kişi azalmıştır. Yanlış tarım politikaları kır yaşamını bitiriyor. Çiftçilerimiz toprağını terk ederek şehirlere taşınıyor. 2000’li yıllarda 64 milyon 269 bin kişi olan ülkemiz nüfusunun yüzde 57’si kentlerde, yüzde 43’ü ise köylerde yaşarken. 2019 yılının adrese dayalı kayıt sistemi sonuçlarına göre 83 milyon 155 bin kişi olan şu andaki nüfusumuzun yüzde 92,78’i kentlerde, yüzde 7,22’si kırsalda yaşamaktadır. Tarımsal üretimin diğer iki önemli girdisi tohum ve zirai ilaçlarda da durum farklı değil, dövize bağlı olarak, her yıl sürekli artıyor” diye konuştu.
“ÇİFTÇİ MALİYETİNİN ALTINDA KALIYOR”
Çiftçilerin kazancının girdi maliyetlerinin altında kaldığına da dikkat çeken Yılmaz, “Artan maliyetler nedeniyle çiftçi para kazanamayınca üretimden çıkıyor, köyünü terk ederek şehirlere göç ediyor. Tarım ekim alanları azalıyor. Üretimdeki düşüş nedeniyle oluşan tarımsal ürün arz ihtiyacı ithalat ile karşılanıyor. Tarım ürünlerinin pazarlanması denilince tarım sektörünce üretilen ürünlerin tarla, bahçe, hayvancık ürünleri ya da tarımsal işletme gibi üretim birimlerinden tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen sürecin her aşamasında ortaya çıkan faaliyetleri içermektedir. Son yıllarda küresel ve ulusal piyasalarda yaşanan ekonomik krizler, küresel iklim değişikliği başta olmak üzere gibi unsurlar ise tarım ürünleri ve gıda başta olmak üzere pazarlama sürecini içeren tüm önlemlerin önceden alınmasını zorunlu kılmaktadır” ifadelerini kullandı.  Yılmaz son olarak şunları söyledi, “Bunun için de -her ne kadar serbest piyasalar kendi şartlarını oluştursa da- devletler tarafından, milli ekonomiler için son derece önemli olduğundan dolayı pazarlama faaliyetleri yasalarla düzenlenmektedir. Pazarlama kuruluşlarından birisi de toptancı halleridir. Ülkemizde toptancı haller meyve ve sebze pazarlamasındaki en önemli pazarlardır.
Haber: Seren SABUNCU

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255