banner214
Öne Çıkanlar Türkiye şampiyon ebe covid pazartesi İmeceHaber mersin erdemli imece Artvin koro koc

TAŞINMAZIN AÇIK ARTTIRMA İLANI

Basın İlan Kurumu ilan portalı ilan.gov.tr’de yayınlanan ilana göre; “Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri : Mersin İl, Akdeniz İlçe, 779 Parsel, ESENLİ Mahalle/Köy, TAPU KAYDI:Mersin ili Akdeniz ilçesi Esenli Mahallesi 779 parselde kayıtlı Tarla nitelikli 24.895 m2 yüzölçümlü taşınmaz. ADRESİ:Esenli Mahallesi Akdeniz MERSİN adresinde bulunmaktadır.

İMAR DURUMU: Akdeniz Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planına göreparselin zemini 1/1000 ölçekli uygulama imar planı kapsamında kalmadığı, bilirkişi raporuna göre 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planı içerisinde tarım alanı olarak işaretlenmiştir.

GAYRİMENKULÜN ÖZELLİKLERİ: Hali hazırda halen kadastro parselidir. Taşınmazın batı cephesi kadastro yoluna cepheli konumdadır. Mersin il merkezine 20,00km. ve Musalı, Hebilli, Puğkaracadağ mahallelerinin arasında kalmakta olup bu alanda toplu ulaşım hizmetleri bulunmamakta, özel araçlarla ulaşım sağlanmaktadır. Herhangi bir belediye hizmeti bulunmamaktadır. Taşınmaz kısmen taşlık ve çalılık olduğu, tarla tarımı amacıyla kullanıldığı, üzerinde 19.02.2021 tarihli Mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda buğday ekili olduğu, 40 ile 60 yaşlarında 2 adet zeytin ağacının bulunduğu, yer yer değişmekle birlikte kuzeybatı-güneydoğu yönünde % 3-5 oranında meyilli olup toprak yapısı itibariyle killi-tınlı, organik maddece zengin, tuzluluk, alkalilik, taban suyu gibi problemleri bulunmadığı, taşınmaz toprağı; bitki gelişimi için gerekli bitki besin maddelerini içerdiği, toprakta bulunan ve gübreleme ile ilave edilen bitki besinlerini tutarak yıkanmalarını önleyecek ezelliklerdedir. Suyu tutarak bitkilerin faydalanmasına olanak sağlayacak özellikte, köklerin oksijen gereksinimi karşılayacak yeterli gözenektedir. Kuru tarım arazisi vasfındadır. Bu alanda yeterli ve sürekli sulama olanağı bulunmamaktadır.

Kıymeti : 622.375,00 TL

KDV Oranı : %18

Kaydındaki Şerhler : kaydındaki gibidir.

1. Satış Günü : 07/09/2021 günü 10:30 - 10:40 arası

2. Satış Günü : 05/10/2021 günü 10:30 - 10:40 arası

Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

2 NO'LU TAŞINMAZIN

Özellikleri : Mersin İl, Akdeniz İlçe, 164 Parsel, ESENLİ Mahalle/Köy, Kopuztepe Mevkii, TAPU KAYDI:Mersin ili Akdeniz ilçesi Esenli Mahallesi Kopuztepe mevkii 164 parselde kayıtlı bağ nitelikli 12.688,00m2 yüzölçümlü taşınmaz. ADRESİ:Esenli Mahalhlesi Kopuztepe Mevkii Akdeniz MERSİN İMAR DURUMU:Akdeniz Belediye Başkanlığı İmar ve Şehircilik Müdürlüğüne ait 1/1000 ölçekli uygulama imar planı na göre imar planı kapsamında kalmadığı, 1/100.000 ölçekli çevre düzeni planına göre taşınmazın zemininin Tarım Alanı olarak işaretlenen lejant alanında kaldığı, taşınmaz kadastro parseli olarak kayıtlıdır. GAYRİMENKULÜN ÖZELLİKLERİ: Taşınmazın batı cephesi kadastro yoluna cepheli konumdadır. Mersin il merkezine 20,00km. Musalı, Hebilli, Puğkaracadağ mahallelerinin arasında kalmakta olupbu alanda toplu ulaşım hizmetleri bulunmamakta, ulaşım özel araçlarla sağlanmaktadır. Herhangi bir belediye hizmeti bulunmamaktadır. Taşınmazın batıdan doğuya doğru yaklaşık % 5-10 arasında değişen eğime sahip bulunduğu, toprak yapısı itibariyle killi-tınlı, organik maddece zengin, tuzluluk, alkalilik, taban suyu gibi problemleri bulunmadığı, bitki gelişimi için gerekli bitki kesin maddelerini içerdiği, toprakta bulunan ve gübreleme ile ilave edilen bitki besinlerini tutarak yıkanmalarını önleyecek özelliklerde, suyu tutarak bitkilerin faydalanmasına olanak sağlayacak özellikte, köklerin oksijen gereksinimi karşılayacak yeterli gözenektedir. Taşınmaz sulu tarım arazisi vasfındadır. Bu alanda yeterli ve sürekli sulama olanağı mevcut olup(DSİ kanallar)(Sulama Birliği) sulama kanalları ile sulanmaktadır. Bölgenin tamamında taşınmazların tamamı bu şekilde sulanmakta olup, yörede yeterince sulama kanalı mevcut ve taşınmazda ve yöredeki taşınmazlarda su sıkıntısı yaşanmamaktadır. Taşınmazın yaklaşık 5 dekarlık kısmında 1500 adet kadar yüksek sistem kapama üzüm bağı olduğu, 40 yaşlarında 2 adet, 5-7 yaşlarında 3 adet zeytin ağacının bulunduğu belirlenmiş, diğer kısımlarının ise halihazırda boş olduğu ve tarla tarımı amacıyla kullanıldığı tespit edilmiştir. Kapama bağ olarak kullanılan bölümdeki omçaların düzgün sıra aralık ve mesafelerle dikilmiş olduğu, bakım işlemlerinin muntazaman yapıldığı, verim çağında bulunduğu gözlemlenmiştir. Taşınmazın kuzey cephesinde kadastral yol bulunduğu ancak zeminde kullanılmadığı, zeminde kullanılan yolun komşu parselin içerisinden geçtiği belirlenmiştir.taşınmazın kuzeydoğu köşesinde bir kısım alan üzerinde taşınmaz ile dere arasında kalan boşluk üzerine bağ omçaları dikilerek zeminde fiilen birlikte kullanıldığı Mahkemeye sunulan bilirkişi raporu ile tespit edilmiştir.

Kıymeti : 444.080,00 TL KDV Oranı : %18

Kaydındaki Şerhler : kaydındaki gibidir.

1. Satış Günü : 07/09/2021 günü 10:50 - 11:00 arası

2. Satış Günü : 05/10/2021 günü 10:50 - 11:00 arası

Satış Yeri : Mezat Salonu (Z-20 Nolu) - Adalet Sarayı Zemin Kat No:Z-20 AKDENİZ / MERSİN

Satış şartları :

1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın yirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,1/2 tapu harcı ile teslim masrafları alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)

3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2020/119 Esas sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.29/06/2021

(İİK m.126)

(*) İlgililer tabirine irtifak hakkı sahipleri de dahildir.

* : Bu örnek, bu Yönetmelikten önceki uygulamada kullanılan Örnek 64'e karşılık gelmektedir.”

İhaleye ilişkin ayrıntılı bilgi için https://www.ilan.gov.tr/ilan/820396/emlak/tarla-tarim-arazisi-bag-bahce/mersin-akdenizde-24-895-m%C2%B2-tarla-icradan-satiliktir-coklu-satis-

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231