banner165
Öne Çıkanlar MersinBüyükşehir üretici tarım MersinİmeceGazetesi KAYIP otobüs yenişehir mimarlık

Bu haber kez okundu.

“TOPRAKLARIMIZI BIRAKMAYACAĞIZ”

Davultepe Mahallesi’nde yapılması planlanan Küçük Sanayi Sitesi’nin Kooparatif Başkanı ve MHP Mersin Büyükşehir Belediyesi meclis üyesi Bünyamin Önel’in önceki gün yaptığı açıklamada hazine arazisi dediği arazilerden 461 ada, 116 parselin tapusu ortaya çıktı.

Narenciye bahçesi sahiplerinin avukatı Kübra Erşahin Mezitli Küçük Sanayi Sitesinin yönetiminin kendi arasında aldığı kararları siyasi gücünü ve nüfuzunu kullanarak Mersin’de yerel yöneticilere uyguladığını ileri sürdü.

Mezitli’de Küçük Sanayi Sitesi için acil kamulaştırılma kararı verilen bahçelerin sahipleri bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini söyleyerek, “Atalarımızdan kalan bu topraklarımızı ranta kurban etmeyeceğiz. “Topraklarımızı bırakmayacağız” dedi.

Haber: Seren SABUNCU

Mezitli İlçesine bağlı Davultepe Mahallesi’nde kurulmak istenen Küçük Sanayi Sitesi için alınan ‘acil kamulaştırma’ kararına ilişkin bahçe sahipleri, bahçe sahiplerinin avukatı Kübra Erşahin ve eski Davultepe Belediyesi eski Başkanı Ahmet Erşahin basın açıklaması yaparak,  “Atalarımızdan kalan bu topraklarımızı ranta kurban etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“TARIM ENTEGRE ALANI OLARAK İŞARETLEMİŞLER”

Bahçe sahiplerinin tapularını alarak katıldığı açıklamada konuşan Davultepe Belediyesi eski Başkanı Ahmet Erşahin, şuan yaşan kargaşanın sebebinin devlet olduğunu belirterek, “Bir ülke düşünün 1/100.000 ölçekli çevre düzenlemesini 2007’de başlıyor ve 2017’ye kadar sürdürdü. Şimdi yaşanan bütün kargaşanın nedeni budur. Bu alana daha önce 1’inci sınıf tarım arazisi olarak işaretlendi. Fakat 2017’den sonra tekrar yapılan bölgesel çalışmalar sonucu bu alan tarım entegre alanı olarak işaretlemişler. Şimdi de sanayi alanına dönüştürmüşler” dedi.

“DEMAGOJİ YAPIYOR”

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan’ın bu olayda bilgisi olduğunu söyleyen Ahmet Erşahin,  “Hiç kimse kendisini dışarıya atmasın. O bölgeyi hiçbir yetkili gelip görüp incelemedi tamamen kağıt üzerine yapılmış bir çalışmadır bu” diyerek kamu yararına menfaat olamayacağının altını çizdi. Erşahin, “Bizler devletine vergisini veren, zararı olmayan insanlarız.  Bünyamin Bey, Cumhurbaşkanının kararı diye demagoji yapıyor. Bizim buradaki arkadaşlarımızın tamamı Cumhur İttifakı'nın destekçisidir” diye konuştu.

17 DÖNÜMLÜK SANAYİ İÇİN 900 DÖNÜM TARIM ARAZİSİ AYRILDI

Bahçe sahiplerinin Avukatı Kübra Erşahin, iklimin ve toprağın uygun olmasından dolayı yılda 3 ürün kaldırdıklarını kaydederek şöyle konuştu, “Davultepe bölgesinin tamamına yakını Narenciye bahçesi, özellikle limon bahçesine dönüşmüş. Bu bahçelerin kenarlarına zeytin ağaçları dikmek vasıtası ile bu verimli topraklarda en güzel kaliteli ürünler yetişmiştir. Bu alanda dönüm başı 100 ağaç yetişmektedir. Her dönümde 15 tona yakın limon yetiştirilip ihraç edilmektedir. Bu alanda binlerce kişi istihdam sağlamaktadır.”

“YANLIŞ RAPOR DÜZENLENMİŞTİR”

Alanın Organize Tarım Sanayi Entegre alanı olduğunu söyleyen Av. Erşahin, “Bugün gelinen noktada; bu verimli topraklarımıza yetkili merciler; imar planında ‘Kentsel servis alanı’ işaretleyerek, Mezitli Küçük Sanayi Sitesi yapmaya karar vermişlerdir. Bunla da yetinilmeyerek hukuku çiğneyerek ‘acele kamulaştırma’ kararı verilerek vatandaşların ağaçları sayılmaya ve kesime hazırlanmıştır. Bu süreçte ÇED raporu alınmadan, Mersin il Tarım Müdürlüğü Toprak Koruma Kurulu bu arazi hakkında ‘tarım elverişsiz kıraç arazidir’ şeklinde rapor düzenlemiştir” dedi.

“60 BİN LİMON VE ZEYTİN AĞACI KESİLECEK”

Mezitli Küçük Sanayi Sitesinin şuan için kullanım alanın on yedi dönüm olduğunu vurgulayan Av. Erşahin, alınan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kararı ile 900 dönüm arazinin küçük sanayi sitesine tahsis edildiğini ve bu projenin de Mezitli ilçesinin ihtiyacı olduğunu söylediklerini aktardı. Bu karar ile 60 bin limon ve zeytin ağacının kesileceğine dikkat çeken Erşahin, çiftçilere ait 320 dönümlük alanın mülkiyetinin yok olacağını ve tarım topraklarının beton yığınına dönüşeceğini ifade etti.

“Bugün gelinen noktada; bu verimli topraklarımıza yetkili merciler; imar planında "Kentsel Servis Alanı" işaretleyerek; "Mezitli Küçük Sanayi Sitesi" yapmaya karar vermişlerdir” diyen Erşahin  “Bu alanlar seçilirken neden yola ve denize yakın kıymetli taşınmazlar seçilmiştir. Bu da düşünülmesi gereken ayrı bir konudur. Bu karar ile 60 bin limon ve zeytin ağacı kesilecek, 360.000 metrekarelik alanda yer alan 320.000 metrekarelik çiftçiler adına tapulu bahçelerin mülkiyet hakları yok olacak, bu güzelim verimli topraklar beton yığınına dönecektir. Bu alanda 150 dönüm eski tapu, 140 dönüm yeni tapu bulunmaktadır. Küçük sanayi sitesi kooparatifin başkanının hazine ve içerisinde bulunanlara işgalci dediği 461 ada, 116,118,126129130,132,137,143,159,168 numaralı parseller yaklaşık 40 dönüm üzerindedir. Hazine değil 2/b vasfındaki arazilerdir. Ayrıca kamuoyuna yanlış bilgi verilmektedir. 461 ada, 116 parselin tapusu işte elimdedir. Hazine olduğu iddia edilen bu 40 dönüm 2/b vasfındaki bu taşınmazlarda ise müvekkillerim 70 yıldır tarım yapmaktadır.” Şeklinde konuştu

RANT PEŞİNE DÜŞTÜLER”

“Davultepe mahallesinde yapılması planlanan Küçük Sanayi Sitesi’nin Kooparatif Başkanı Bünyamin Önel MHP Mersin Büyükşehir Belediyesi meclis üyesidir” şeklinde açıklama yapan Erşahin şöyle konuştu; Küçük Sanayi Sitesinin başkan vekillerinden Ahmet Serkan Tuncer Mezitli CHP ilçe başkanıdır. Diğer başkan vekili Erhan Çontar AK parti Mersin Büyükşehir Belediye meclis üyesidir. Mezitli Küçük Sanayi Sitesinin yönetimi, kendi arasında aldığı kararları siyasi gücünü ve nüfuzunu kullanarak Mersin’de yerel yöneticilere uygulatmaktadırlar. Acele kamulaştırma kararı Mersin Büyükşehir Belediyesi encümen kararı ile dosya Çevre ve Şehircilik Bakanlığına gitmiş akabinde cumhurbaşkanının önüne gitmiştir. Yerel yöneticiler kooparatifin başkanı ile birlik olmuş, Mezitli İlçesinde büyük bir rant peşine düşmüş vatandaşın özel mülkiyetindeki tarım arazilerine göz dikmişlerdir. Neden? Bu alanın yukarılarında hazine alanlar var iken; vatandaşın özel mülkiyetindeki değerli toprakları üzerine ısrarla bu proje inşaa edilmeye çalışılmaktadır? Yerel yöneticiler kendi menfaatleri için halkın sesine kulaklarını kapatmışlardır.”

Açıklamaya katılan bahçe sahipleri de bu mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerinin altını çizerek, “Dedelerimizden miras kalan narenciye ağaçlarını ranta kurban etmeyeceğiz” dedi.

“TUTUMUMUZ ÇOK NET”

Yeşil alan katili olarak nitelendiren Yenişehir Kent Konseyi Başkanı Dilek Çakır da konuya ilişkin şu açıklamalarda bulunudu, “Bu duruma çok üzülüyorum. Yapılan itiraz paylaşımlarına destek veriyorum. Bunun altında rant olan şeyler bunlar. Her tür karşı çıkılacak eylemde yanında olurum. Ranta kurban edilen yeşil alanlarımızı ve yarınlarımızı yok ediyorlar. Yaşamlarımızı, çocuklarımızın geleceğini elimizden alıyorlar. Betona doymadılar. Alan Mezitli ilçesinde. Eğer Mezitli Kent Konseyi’nin herhangi bir daveti olursa en baştan ben gider destek veririm. Ortak her eylemde yanlarında olurum. Yenişehir kent konseyimizin tutumu çok nettir bu tür konularda” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner185