Öne Çıkanlar mersin JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman otobüs ücretleri

“TÜRKİYE ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENSİZ BİR ÜLKE”

“10 YILDA GELİN ÇOCUK SAYISI 482 BİN”

SES Mersin Şubesi , Emek ve Demokrasi Platformu ve Mersin Tabip Odası,  Özgür Çocuk Parkı’nda çocuk istismarı ve çocuk şiddetlerine kaşı ortak basın açıklaması düzenledi. “İdam değil koruyucu yasa istiyoruz”, “çekin elinizi çocuk bedeninden”, “Susma haykır istismara hayır” pankartların taşıdığı eylemde sık sık sloganlar atıldı. Verilere göre günde ortalama 33 çocuğun kaybolduğunu belirten Mersin Tabip Odası Sekreteri Jini Güneş, “Türkiye'de de TÜİK verilerine göre sadece 2008 - 2016 yılları arasında hakkında resmi kayıp başvurusu yapılan çocuk sayısı 104 bin 531'i bulmuştur. Bu verileri dikkate alırsak, günde ortalama 33 çocuğun kaybolduğunu söyleyebiliriz. Sadece 2016 yılında çocuğun cinsel istismarı suçundan 15 bin 51 dava açılmıştır. 2016'da evlenen her 100 kişiden 18'i çocuk, son 10 yılda evlendirilen kız çocuğu sayısı 482 bin 908,doğum yapan kız çocuğu sayısı 15-17 yaş arası 17 bin 789 ve 15 yaş altında 244'dür”ifadelerini kullandı.

“İSTİSMARI ÖNLEMEYE YÖNELİK YASA, AKP'NİN OYLARIYLA REDDEDİLMİŞTİR”

Türkiye’de mevcut iktidarın çocukları koruyamadığına ve kayıtsız kaldığına dikkat çeken Güneş, “ Ensar Vakfı'nda yaşanan istismar, Aladağ'da kız çocuklarının yanarak ölmesi ve her gün yeni çocuk istismarı vakalarının ortaya çıktığı koşullarda, bütün bunların karşısında çocuklara çığlık atmayı öğretmeye çalışan Aile Bakanlığı, AKP tarafından reddedilen çocuk istismarı yasası ve ortaya atılan tecavüzü aklama yasalarıyla, 9 yaşında kız çocuklarının evlenebileceğini söyleyen Diyanetle Türkiye çok uzun zamandan beri çocuklar için güvensiz bir ülke haline dönüşmüş durumda. Türkiye, çocukların cinsel istismar ve sömürüye karşı korunmasına ilişkin Avrupa Konseyi Lanzarote Sözleşmesi ve  Avrupa Konseyinin kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ile ilgili İstanbul Sözleşmesi’ne imza atmıştır. Ne  var ki geçtiğimiz yıllarda, mecliste çocuk istismarını önlemeye yönelik yasaların etkin işletilmesine dair sunulan bütün önergeler iktidar partisi AKP'nin oylarıyla reddedilmiştir” diye konuştu.

“ HADIM İSTİSMARI, TECAVÜZÜ BİTİRMEZ”

 Cinsel istismarın bir cinsel dürtü ürünü olamadığını kendisinde güçsüz olanın üzerinden kurulan bir tahakküm yöntemi olduğunu dile getiren Güneş, “ AKP'nin çocuk istismarı ve çocuk cinayetleri karşısında önerdiği idam, hadım gibi çözümler ise meseleyi münferitleştirmeye, hastalık olarak görülmesine neden olmaktadır. Toplumsal öfkeyi iktidarı meşrulaştıran bir histeri aracı olarak yönetmek amacıyla gündeme getirilen idam ve hadım çocukları değil toplumsal çürüme ortamını yaratan iktidarı korumayı amaçlıyor. Hadım veya idam istismarın kaynağını ortadan kaldıramaz. Cinsel istismar, bir cinsel dürtü ürünü değil, kendinden güçsüz olan üzerinde kurulan bir tahakküm yöntemidir. Hadım gibi cinsel dürtünün ilaçla baskılanması uygulaması şiddeti, istismarı, tecavüzü bitiremez. Aksine bu yöntemler, suçun ataerkil, cinsiyetçi sistemin neden olduğu toplumsal çürümeden kaynaklandığını ört bas etmekte ve suçu salt faile indirgemektedir. Çözüm; şiddeti ve suç eğilimini besleyen, çocukları, kadınları, engellileri, hayvanları ve sonunda hepimizi savunmasız hale getiren, eşitsiz güç ilişkilerinde tahakkümün hak olduğu kabulüne neden olan sorunların tespiti ve üzerine gidilmesidir” dedi.

“İSTİSMAR SUÇLARINI ÖNLEYİCİ POLİTİKALAR ŞARTTIR”

Güneş son olarak hadım ve idam gibi tartışmaların cinsel suçları önleyici bir yönü olmadığını belirterek bu tartışmalarında sağlıksız olduğunu söyledi. Güneş, “ Cinsel istismar suçlarını önleyici politikalar şarttır. Bu yüzden çocukla teması olan tüm kesimlere (öğretmen, servis şoförü, okul personeli, aile vb) dönük farkındalık çalışmaları yürütülmelidir”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291