banner417
Öne Çıkanlar nazım imar ihrac narenciye agac bahce asayiş yangın imecehaber imecegazetesi carsamba 35 yıllık mağduriyet sürüyor! taciz

Bu haber kez okundu.

“ÜRETİME, ÜRETENE DESTEK VURGUSU ÇOK ÖNEMLİ”

Ülkenin ve dünyanın bugünlerde olağanüstü bir pandemi döneminde  olduğundan bu sebeple de kriz süreci yaşandığından bahseden Kızıltan, “Bu anlamda kriz anlarında önemli olan anında, kısa vadeli sonuçlarla durumu rahatlatmaktır. Çünkü küçük ve orta büyüklükteki firmaların, özellikle esnafın, hizmetler sektörünün dayanacak gücü kalmadı. Üreten, kısmen de olsa ayakta durmaya çalışıyor. Üretimini az da olsa ihracata entegre edebilen, zor da olsa ayakta durmaya çalışıyor ama ekonominin kalan kısmı yok olma aşamasında. Bundan dolayı yeni paketin orta ve uzun vadeli konularını elbette destekliyoruz ama ekonomiye anında olumlu yansıyacak ve sayısız sektör ve firmayı rahatlatacak, ayakta tutacak, dolayısıyla sosyal huzurumuz olan istihdamı, üretimin devamını sağlayacak, ekonomimizin bir yıldır kapalı durumda bulunan nefes yollarını açacak olan kısa vadeli desteklerin ve çözümlerin geciktirilmemesini istiyoruz” diyerek ülkenin birçok ekonomik sorununun  köklü yapısal reformlara bağlı olduğunu söyledi.

“KRİZ ANINDA YAPILACAK ŞEY ANLIK MÜDAHALEDİR”

Kızıltan, “Kriz anında yapılacak şey anlık müdahaledir. Şu anda ekonomimizin hem firmalarımızı kurtaracak, nefes almalarını sağlayacak hem de üretim ve istihdamı devam ettirecek işte bu anlık müdahalelere ihtiyacı vardır. En basiti küçük esnafın gelir vergisi muafiyeti bu anlamda güzel bir adım olmuştur. Üretime, küçük ve orta ölçekli üretici firmalara ve istihdama doğrudan destek ve hibe çözümleri de düşünülmelidir. Bu anlamda Mersin iş dünyası olarak kamuda tasarruf, üretime ve üreticiye doğrudan destek, özellikle genç istihdama destek, ihracata destek (ki bu daha çok firmalara danışmanlık vermek şeklide olmalıdır), esnafın ve hizmet sektörlerinin kontrollü normalleşmesinin sağlanması, en çok etkilenen sektörlere doğrudan hibe destekleri yaşadığımız süreçte ekonominin çarklarının dönmesini sağlayacaktır” diyerek geleceğin önemli olduğunu yalnız bugün de kaybedilirse geleceğin olmayacağını söyledi.

“İŞ DÜNYASININ DERDİ;  “ÜRETİM, İŞ VE AŞ…”  SİYASETLE İŞİMİZ YOK”

Kentteki ve bölgedeki sorunların olduğunu, sürekli bu sorunların neden çözülmediğini konuştuklarını belirten Kızıltan, ” üzülerek söylemek isterim ki günümüzde ne yazık ki neredeyse her konu siyasallaştırılıyor. Bu sadece iktidar yönünden değil, muhalefet yönünden de öyle. Böyle olunca her iki tarafın da söylediği doğru şeyler duyulmuyor, dikkatten kaçıyor. Türkiye’nin bundan kurtulması lazım. Ben Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak üyelerimizden, tabanımızdan gelen şikayetleri, talepleri, önerileri ortaya koyuyorum. Bunların siyasetle ilgisi alakası yok. Biz iş dünyasının derdi iş ve aştır, üretebilmektir. Biliyoruz ki, iş ve aş demek sosyal huzur meselesidir. Üretmek demek bir ülkenin bağımsız olabilmesi, kalkınması demektir. Bu anlamda bu konularla ilgili düşünceler, talepler, öneriler veya eleştiriler siyasetin çok ama çok üzerindedir. İşte bizce sorunların önündeki en büyük makro engel,  Türkiye’nin en önemli sorunlarından bir tanesi yatırımların planlı yapılmamasıdır. Plansız bir ekonomi içindeyiz. Bir ilçeye yapılan yatırımın başka bir ilçeyi etkilediği, bir kente yapılan bir yatırımın başka bir kenti etkilediği malum. Ama bunlar masa başı projelerde düşünülmüyor. Yani,  şehrin dinamikleri ve kurumları göz ardı edilerek alınan yatırım kararları bütüncül kalkınmaya yol açamıyor. Şehre danışılmadan alınan kararlar hazmedilemiyor ve sorun yaratıyor. Halbuki bunun tersi olması lazım. Yatırımların planlanma süreçlerine tüm yerel dinamiklerin katılması gerekir. “Ben tek başıma düşünürüm ve yaparım” mantığı doğru bir mantık değil. Böylesi yatırımları kentlerin sahiplenmediğini ve sürekli bir sorun olarak kaldığını görüyoruz ” dedi. 

“MTSO GENÇ İŞSİZLİĞE ODAKLANACAK”

“Pandemi nedeniyle işten çıkartmalara gelen kısıtlama ve bazı yasaklamalardan dolayı işsizlik rakamlarında normalde beklenen büyük artışlar olmamış gibi görünse de, bu kısıtlamaların yarattığı büyük bir sıkışma var” diyen Kızıltan,  “Üretime dayalı sektörler büyük fedakarlıklar yaparak çalışanlarını istihdama devam etti. Bu konuda öz kaynaklarını tüketti ama çalışanlarını korudu. Ancak özellikle hizmetler sektörü için bunu söyleyemiyoruz, çünkü pandemi kısıtlamalarından en çok etkilenenler onlar oldu. Tüm bu sorunlar arasında hem pandeminin yarattığı küçülme hem de yeni iş alanlarının yaratılamaması sadece var olan işsizlerin değil, genç işsizlerin de iş bulamamasına neden oldu” diyerek özellikle genç işsizliğin  Türkiye’nin en önemli sorunlarından birisi olduğunu vurguladı.

Gençlerin evde oturduğunu ve “ ev genci” diye tabir edildiğini söyleyen Kızıltan, “Örneğin, bu gençlerin iş deneyimlerinin olmaması firmalar tarafından sürekli bir mazeret olarak sunuluyor. Bu noktada hem devletin genç istihdamına doğrudan destekler vermesi hem de iş dünyasının da daha esnek olması, geleceğin iş gücü olacak bu gençlere farklı fırsatlar tanıması gerekir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuda üyelerimizi hem bilgilendirecek, firmaları genç istihdamının içine çekecek hem de genç istihdamına yöneltecek farklı projeler hazırlıyoruz “ diyerek iş başı eğitimlerinin ekonomi için de çok hayati olduğuna inandıklarını belirtti.

Gençlerle ilgili yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanlığı koordinasyonunda hazırlanan bir istihdam ve staj programı başladığını belirten Kızıltan, “ Gençlere daha çok staj imkanı veren bu program daha da yaygınlaşmalıdır. Bu sadece gençlerin güvenini arttıracak bir konu değil, gençlerin iş dünyasına, Türkiye ekonomisine ve ülkemizin geleceğine olan güvenlerini arttıracak bir konudur. Gençlerimiz staj için kapılarda bekleyen ve yalvaran olmamalı, tam aksine staj yerini seçebilen bir konuma gelmelidir. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası olarak gençleri ülkemizin en büyük zenginliği olarak görüyoruz. Mersin’in yarınını kurtarmak için gençlerin doğru eğitim, iş başı eğitim ve etkin staj alabilmeleri için farklı projeler içindeyiz. Tüm bu sorunları Cumhuriyetimizin kurulduğu o sıkıntılı günlerde olduğu gibi eğitebildiğimiz, meslek sahibi yapabildiğimiz, ekonomiye entegre edebildiğimiz, evrensel değerlerle beraber bir ülkü verebildiğimiz, aklı bilimle ve ilimle dolu insanımız, özellikle gençlerimiz çözecektir “ dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432