Öne Çıkanlar mersin JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman otobüs ücretleri

Vali değişti, proje unutuldu!/Bedir Solmaz'ın Haberi
Akdeniz Belediyesi’nin sorumluluğunda Şehir Plancısı Orhan Beker’e hazırlattırılan mevzi imar tadilatında yer alan düzenlemelerin birçoğu kâğıt üzerinde kalacağa benziyor.

Son olarak yaşama geçirilmek üzere Büyükşehir Belediyesi’nce devralınan projede hiçbir hareketlilik gözlenmiyor!

Çevrede halen yürüyen tek çalışma, bölgenin dokusuna uymadığı için izin verilmeyen Sağlık Müdürlüğü hizmet binası inşaatı.

Proje açıklandığında umutlanan esnaf hüsrana uğrarken, vatandaşların mülkiyetinde bulunan yıkılmanın eşiğindeki SİT yapıların geleceği ise belirsizliğini koruyor!

İstasyon çevresi ve Uraya Caddesi’ndeki tarihi binaların restore ettirilip, butik otel, konser salonu, kafe, lokanta vb. hizmet birimlerine dönüştürülerek cazibe merkezine dönüştürülmesi planlanan bölge, Adliye ve Emniyet Müdürlüğünün taşınmasıyla birlikte tamamen sessizliğe büründü.

Projede Valilik makamı olarak kullanılması öngörülen restorasyonu tamamlanan tarihi Vilayet Konağına Vergi Mahkemeleri taşınırken, binalarının bazıları ise kullanıma açılmadı.

Ayrıca projenin en önemli unsurlarından olan ve uzun süreden beri İstanbul’daki Çiçek Pasajı örneği mekânların oluşturulacağı sürekli gündemde tutulan Kasaplar Çarşısı’nda ise değişen bir şey yok.

Teknik çevrelerin kimliksiz olarak değerlendirip yıkılarak yerlerinin kent meydanına katılmasını önerdikleri Adliye Sarayı ve kısmen kullanılan Emniyet Müdürlüğü binalarına yüklenecek yeni işlev bilinmezliğini koruyor.

Tarihe Gülümseyen Mersin” projesinin temelsiz olduğunu savunan şehir plancısı teknik çevreler,”Hatalı planlamalar tarihi Mersin’i çöküntü bölgesine dönüştürdü. Çözüm için dönemin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun gündeme getirdiği proje, heyecan yaratsa da temelsiz olup ayağı yere basmadığından temkinli yaklaşılmıştı. İstiklal Caddesi güneyi-İstasyon- Kültür Merkezi eksenli hazırlanan imar tadilatının uygulanabilirliği zordu. Ardan geçen zaman duyulan kaygıları haklı çıkardı. Geride kalan yaklaşık 4 yıllık süreçte birkaç yapının restoresinin dışında ortada doyurucu bir şey yok. Çünkü proje gerekli altyapıdan yoksundu. Maliyet, mülkiyet hakkı ve dağılımı, zaman gibi önemli unsurları hesaba katılmadan yola çıkılmıştı. Üç-beş tane kamu binasının restore ettirilmesi sorunu çözmez, vatandaşın mülkiyetindeki SİT yapılar ne olacak? Asıl niyet tarihi Mersin’i cazibe merkezine dönüştürmekse proje geniş katılımlı olmalıdır. İlk başta düşünce fırtınası yapılmalıdır, başta boşalan adliye ve kısmen kullanılan emniyet binası gibi kimliksiz yapılar yıkılarak çevre dokusu korunmalı, yeni yaşam alanları yaratmak adına Kurtuluş Meydanı’nı merkezli çevreye dönük proje yarışması düzenlenmelidir. Maliyeti karşılamak için de vatandaşın mülkiyetindeki sit binalarının restorasyonunu da kapsayan kamu kaynaklı fon oluşturulmalıdır. Aksi durumda bırakın Mersin’in tarihe gülümsemesini, başlatılan bütün çalışmalar yarım mevcut proje gibi sonuca ulaşmaz.” görüşlerini dile getirdiler

Diğer yandan, 1990’lı yılların başından beri değişim bekleyen Kasaplar Çarşısı esnafı ise,

yine hüsrana uğradıklarını belirterek,” Vali değişti, proje unutuldu. Çarşının Çiçek Pasajı olabilmesi için bakalım daha kaç vali ve belediye başkanı değişecek…”diyerek umutsuzluklarını dışa vuruyorlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291