Öne Çıkanlar mersin CEMAAT sinankoc koc aziz biricik

‘Vicdansızsın Kocamaz!’

Özcan Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ve ekibinin yanı sıra, Kocamaz’ın projeleri hakkında da vahim iddialarda bulundu. Röportajın ilk bölümünde aquapark projesini yayınlıyoruz.

MELTEM AHATOĞLU: Sayın Özcan, uzun zamandır hakkınızda iddialar söz konusu. Hem devam eden davalar hem de sizin zamanınızda yapılan projelerle ilgili… Fakat son günlerin ana konusu FETÖ operasyonları. Ali Mahir Başarır’ın açıklamaları nedeniyle Başkan Kocamaz, bu açıklamaların sizin avukatlığınızı yaptığı ve aquaparkın yıkımından kaynaklı olduğunu söylüyor. Ne diyeceksiniz?

MAHKEMEYE POLİTİK BASKI YAPILDI

MACİT ÖZCAN: Aqupark konusunu bir de benden dinleyin… Bakınız, aquapark ile ilgili her şey yasal. Düzeltilmesi gereken 2 işlem vardı onlar düzeltilecek ve yıkıma gerek kalmayacaktı. Zaten şu haliyle de yıkım yasal değil. Hani Kocamaz bu zararı ödeyecekler diyor ya. Esas Kocamaz ödeyecek. İmar müdürlerimiz, fen işleri müdürlerimiz, ruhsat şubemiz Akdeniz Belediyesine götürdüler projeleri. Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden arsa müsaadesi alındı, çünkü arsa devletin arsası. Bayındırlık Bakanlığı'ndan müsaadeler alındı, ihale edildi, iş yapıldı, bitti. Kullanma iznini aldıktan sonra herşey yasal hale gelmiş oluyor. Bu işlemlerden sonra bir vatandaş mahkemeye gidiyor. Ve bilirkişi raporunu dikkate almadan, hiçbir izin alınmadan mahkeme kendi kendine karar verdi. Ve burada açık bir şekilde politik baskı olduğunu da söylüyorum. Mahkemelere politik baskı da yapıldı. Burada ki gaye şuydu: Deniz Parkı yıktırılıp yerine limanın genişletilmesi projesi gündeme gelecekti. Çünkü o Deniz Park bu projeye engel oluyor. Ben limanın genişletilmesi projesini Mersin’e ihanet anlamı taşıdığı için reddettim ama Burhanettin Kocamaz bu projeye balıklama atladı. Proje neydi? Gemi yanaşma yerleri yapılacak, limanın yarısı toprakla doldurulacak. Bu proje teklifi limancılardan bana geldiğinde ben reddettim, meclise bile sokmadım. Mersin'in önündeki limanı toprakla doldurmak, Orduevinden başlayıp limana kadar liman genişletmek Mersin halkına ihanet olurdu, reddettim. Dediğim gibi Sayın Başkan Kocamaz bu projenin üzerine atladı. Seçimden sonra bir teklif geldi herhalde. Danıştay'a da biz müracaat etmiştik. Danıştay Akdeniz Oyunları'ndan önce yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yani alttaki idari mahkemenin yani Mersin İdare Mahkemesi'nin 'şehircilik ilkelerine aykırıdır' kararını durdurdu, iptal etti. Ondan sonra biz esas kararı beklerken seçim geldi. Seçim bittikten sonra 1-2 ay kadar Deniz Parkın yürütmeyi durdurma kararını veren mahkeme bu sefer idari mahkemenin kararını tasdik etti. Yani aleyhimize karar verdi. Biz Danıştay'dan yürütmeyi durdurma alana kadar inşaata bir şey yapmadık, açmadık. İnşaata müfettişler geldi, inceleme yaptılar. Çünkü orada da bizi şikâyet etti 'bir şeyler yapılıyor' diye, hâlbuki hiçbir şey yapmadık. Müfettiş geldi idari mahkeme kararı sonrası bir çivi bile çakmadığımızı tespit etti.


AQUAPARKI GENEL SEKRETERİN ÜSTÜNE YIKACAK

MELTEM AHATOĞLU: Bu karar neydi? Yani yürütmeyi durdurma kararı?

MACİT ÖZCAN: Yani Danıştay'ın verdiği karar, diyor ki idari mahkemeye; birinci bilirkişi raporu alınmış ve belediye lehine çıkmış. Siz niye ikinci bilirkişi raporu almadan kendi kendinize karar veriyorsunuz. Bir bilirkişi raporu daha alın, ona göre karar verin. Fakat Mersin İdari Mahkemesi bunların hiç birine uymuyor. Ve bizim aleyhimize yani belediyenin aleyhine karar veriyor. Şehircilik ilkelerine aykırıdır demek projede birkaç yerde hata var demektir. Bu hatalar düzeltilirdi, Akdeniz Belediyesi'ne tekrar gidilirdi, yeni proje ve yeni ruhsat alınırdı. Orada söz konusu olan iki tane konu var, projede aykırıdır dedikleri. Bunlardan ilki, Aqua Park'ın orta direk yüksekliği 5 buçuk metre olacağına 8 metre olmuş. O 3 metreyi belediye isterse keserdi, düzeltirdi. Onun maliyeti de yok, düzeltir, işletmeye açabilirdi. İkincisi olimpik yüzme havuzu yapmışız Akdeniz Oyunları'nda kullanılmak üzere mahkeme demiş ki kendi kendine, hiç bilirkişiye sormadan bu havuz inşaat alını sayılır diyor. Yani nasıl bir konut yaparken metrekare hesap ediliyorsa, havuzu da kapalı alan saymış. Yani bir ev yapıyormuş gibi saymış. Dolayısıyla bizim dolgu alanlarında yani sahilde yapacağımız kıyı kanununa göre % 3 ya da 4 tam hatırlamıyorum ama onu metrekare olarak geçmiş oluyoruz. Bu da mahkemenin verdiği karar. BizİM Bayındırlık Bakanlığı'ndan yüzme havuzlarının kapalı alan sayılmayacağına dair elimizde bir rapor var.Bunu biz Danıştay'a giden rapora da koyduk. Fakat bunu dikkate almadılar. Dolayısıyla metrekare olarak fazla bir inşaat yapmış oluyoruz. Bilirkişi raporları zaten yüzme havuzu alanlarını açık alan olarak kabul etmiş. Metrakare olarak emsali geçmediğimizi de belirtmiş, bilirkişi tutanağında. Bu arkadaşlar, hâkimler hiçbir bilirkişi raporu almadan, kafalarından böyle bir karar vermişler. Ama iddia ediyorum: Burhanettin Kocamaz çok yakın bir zamanda aquaparkı yıktırdığı için zimmet ödeyecek ve o zaman da çıkıp diyecek ki ‘bunu ben yapmadım. Genel sekreter yaptı diyecek. Genel sekreterin üzerine yıkacak. Bu Allah’tan reva mı? Hiç vicdanın sızlamıyor mu? Devletin yaptığı o güzel aquaparkı politik hasetinden mi yıktın?

 

KOCAMAZ AĞIR SUÇ İŞLEDİ

Macit Özcan’ın yaptırdığı her şeyi yıkmaya çalışıyorsun. Bir iki düzeltmeyle hizmet verebilecek bir tesisi yıkmak hangi vicdana sığar?  3 metre boru yüksekliği var diye aquaparkı yıkıyorsan lunaparkın 20 metre yüksekliğini niye görmüyorsun? Belediyenin yapılarını yıkınca eline ne geçiyor? Sağına soluna bakıp daha büyük hatalar içeren yapıları yıkmayıp aquaparkı yıkmak vicdansızlıktan başka bir şey değildir. Burhanettin Kocamaz ağır suç işlemiştir. Kendisini mahkemeye verdim. Bunun bedelini ödeyecektir.

(Röportajın devamı  İmece’de)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291