Öne Çıkanlar muharremince mersin vagon persembe vatandaş halk iktidar muhalefet imecehaber imecegazetesi çevre hedef saglık salı dünya İmeceHaber mersin idlib azez tır İmeceHaber covid tedbir sondakika küliye mersin carsamba özelhaber

Bu haber kez okundu.

VETERİNER, İKLİM MÜHENDİSİ, İLAHİYATÇI HÂKİM OLABİLECEK


Gökhan KURT-Samiye AYBAR

KARARA TEPKİ!

Mersin Baro Odası’nda gerçekleştirilen basın toplantısında Baro Başkanı Bilgin  Yeşilboğaz, 703 sayılı KHK ile idari hâkim olabilme şartlarında değişikliğe gidilmesi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çok sayıda avukatın da katıldığı toplantıda Yeşilboğaz, OHAL kapsamında çıkan KHK’lar ile hukuk sisteminin her geçen gün yara aldığını ve özgürlüklerlerinin kısıtlanmasının hızla devam ettiğini söyledi. idari hâkim olabilme şartlarında değişikle birlikte artık fizik tedavi, veterinerlik, Fransızca, iklim mühendisliği, ilahiyat, Sümeroloji, tıp gibi en az 4 yıllık bölüm mezunlarının idari yargıç olmalarının önündeki yasal engelin kaldırıldığını belirten Yeşilboğaz,  bu karara sert tepki gösterdi.

“YARGIYA OLAN GÜVEN ZEDELENECEK”

Bu kararın  anayasa ihlali ve hukuka aykırı bir uygulama olduğunu dile getiren Yeşilboğaz, “Bu düzenleme, Türkiye’de zaten yerlerde sürünmekte olan hukuka yeni bir darbe indirmiştir. Bu düzenleme, toplumun gittikçe kaybolmakta olan hukuka ve yargıya olan güven duygusunu da önemli ölçüde zedeleyecektir. Hayatında hukuk okumamış olan, örneğin orman fakültesi ya da veteriner fakültesini bitirmiş bir kişi tarafından yargılandığını gören sıradan bir vatandaş, o hâkimden isabetli ve inandırıcı bir kararın çıkacağına ne dereceye kadar inanacaktır. Bunu düşünmek gerekir. hâkimlik, çok esaslı bir hukuk bilgi ve nosyonunu gerekli kılan kutsal bir meslektir. Hâkimlik, adaleti çok adil bir şekilde ve hassasiyetle dağıtma işidir. Bugüne kadar ki mevzuatımız,hâkim olabilmek için hukuk fakültesini bitirmiş olmayı bile yeterli görmeyip, mesleki bilgi ve yeterliliğini ölçmek için mezunlarını sınava tabi tutuyorsa, hiç hukuk okumamış kişilere bu mesleğe girmenin kapısını nasıl açar?” dedi.

“AKIL TUTULMASI YAŞIYORUZ!”

Her geçen gün darbe alan, körelen hukuk sistemi karşısında akıl tutulması yaşadıklarını belirten Yeşilboğaz, sözlerine söyle devam etti; “ Kararnamedeki yöntemle yapılacak alımlar, uygulamada tereddütlere, yanlışlara ve neticede isabetsiz kararların çıkmasına, dolayısıyla yerel mahkeme ile üst derece mahkemeler arasında gelgitlere ve yargılamaların uzamasına, hak ve hukukun tecellisinde gecikmelere, dava dosyalarının gittikçe birikmesine, iş hacminde aşırı artışa yol açacağı bir gerçektir. Elbette ki, bunun biz avukatlara ve davanın taraflarına, yani vatandaşa da olumsuz yansımaları olacaktır. Bu uygulama ile mülkün temelini oluşturan adalet, büyük yara alacaktır. Her geçen gün darbe alan, körelen hukuk sistemimiz karşısında akıl tutulması yaşıyoruz!” diye konuştu.

“BU KARARDAN GERİ ADIM ATILSIN”

Bu kararların toplum ve ülkeye telafisi olmayan sonuçlara sebiviyet vereceğini söyleyen Yeşilboğaz, “ Hukuk adalet içindir, insan içindir, vicdan içindir! Uygar toplumlar, uygar hukuk düzenine sahiptir.Devleti ayakta tutan; hukuk sistemi, adalet terazisi ve toplumsal barıştır. Zira KHK’lar hukuk sistemimizi, Meclis'in kanun yapma özelliğini ve toplumun ortak adalet duygusunu gün geçtikçe bozmaktadır ve toplumumuza, ülkemize ileride asla telafisi olmayan sonuçlara sebebiyet verecektir. Ülkemizde adaletin hızlı ve doğru bir şekilde dağıtılması, adalet işlerinin hızlı bir şekilde yürümesi için bu kararnameden geri adım atılmasını; hukuk fakültesi dışında başka fakültelerden mezun olanların idari hâkim olmasının önündeki yasal engellerin kaldırılmamasını talep ediyoruz. Mersin Barosu olarak, hukuk devletini katletmenize, Anayasa’yı yok saymanıza karşı her zaman “hak, hukuk, adalet” diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.