banner165

Bu yıl hastanelere yolu düşmeyen insan yoktur sanırım. Özellikle korona virüsü ile birlikte, insanların büyük kısmı ya kendi ya da ailesinden biri için hastaneye gitmek zorunda kalmıştır.

Benimde yolum bu sene, virüs sebebiyle her zamankinden daha fazla hastanelere düştü. Ne kadar yerinde bir söz “Allah ne hastaneye düşürsün, ne de eksikliğini göstersin”.

Geçen hafta Pazar günü maalesef yine hastane yolları gözüktü bana. Bu sefer hastaneye gidiş sebebim;  benim ya da bir yakınımın virüse yakalanması veya test yaptırması değildi. Bu defa gidiş sebebim 11 yaşındaki yeğenimdi.

Bahçede oynayan ve birazda yaramaz olan yeğenim, duvardan atlarken dengesini kaybediyor ve kolu bir sac parçasına takılıyor. Maalesef sac; dirsek ve bileğinin arasının feci bir şekilde yırtılmasına neden oluyor.

Yaşadığı kazayla beraber hemen Mersin Toros Devlet Hastanesine kaldırılmış. Bende gelen telefonla birlikte acilen hastanenin yolunu tuttum. Gider gitmez ağrı kesici serum yapılmış ve yara dikilmeden sarılmıştı.

Acildeki doktor kesiğin çok büyük olduğunu ve işlemin ancak Mersin Tıp Fakültesi Hastanesinde yapılabileceğini belirtti. Ambulansla tıp fakültesine aktarılacağını söyledi. Akşamüstü 17.00 sularında gittiğimiz Toros Devlet hastanesinden ayrılıp, Tıp fakültesine hastanın götürülmesi ; müdahale ve serumla birlikte  bir buçuk saat sürdü.

Hastayı Tıp Fakültesinde çocuk acil birimine aldılar. O birimde hazırda bir çocuk doktoru ve stajyer doktorlar vardı. Bandajı açıp yaraya baktılar, serum yineleyip beklemeye koyuldular. Yaklaşık 5 saat çocuğa hiçbir müdahale yapılmadı. Bu beş saat içinde, İlgili çocuk doktoruna sorduğumuzda; plastik cerrah ve ortopedi uzmanının nasıl bir müdahale edilmesi konusunda fikir alışverişi yaptığını söylediler.

Bu soru - cevap 5 saat kendini tazeledi. En sonunda “beş saat böyle bir vakaya müdahale edilmemesi normal değil, mümkünse çocuğa müdahale edebilecek bir hastane söyleyin, kendi çabamızla götürelim” dedik ve çocuk doktorundan aldığımız cevap “Mersin’de bu hastaya bir tek burada müdahale edilebilir” oldu.

Neden müdahale edilmediğini sorduğumuzda, buna plastik cerrah ve ortopedi uzmanının müdahale edebileceğini onları da saatlerdir aradıklarını önce işi birbirlerine attıklarını ardından ikisinin de müdahaleyi kendisine yaptırmak istediğini söyledi. Bu sorumluluğu alamayacağını belirten doktor onların gelip müdahale etmesi gerektiğini söyledi çaresizce.

Ardından güç bela hastanenin idari sorunlusuna ulaşabildik ve 5 saatin sonunda, hastanede olmasına rağmen gelip müdahale etmeyen plastik cerrah gelebildi.

Yaklaşık yarım saat süren bir işlemle kesik dikildi ve çok şükür çocuğun durumu şu an iyiye gidiyor.

Pandemiden kaynaklı sağlık görevlilerinin hangi koşullarda çalıştığını biliyoruz ve çok kutsal emekleri hepimizin hassas noktası. Yaşadığımız ve hayati derecede şeylere mahal verebilecek ve hepimizin gergin olduğu o beş saat içinde bu hassasiyetle yaklaştık sağlık çalışanlarına. Çocuk doktoru ve satajyerler tahammülümüz için teşekkür ettiler ve kendilerinden kaynaklı olmasa da mağdur edildiğimizi dile getirdiler.

Fedakarlıkla işini yapan ve hastalarının başından ayrılmayan ilgili stajyerler ve çocuk doktorunun emeğine sağlık…

Doktorlar şu an insanlık için en büyük mücadeleyi veren ve en büyük riski göğüsleyenlerdir. Bunun farkındayız,  ortada çok büyük bir ihmal ve iyi niyeti suistimal olsa da çok şükür bunlara rağmen yeğenimin durumu iyiye doğru gidiyor.

Ama rektörlüğün ve ilgili yöneticilerin, o gün gelip kendisinden sakin bir şekilde, sadece şu cevabı istediğim “bize yaşatılan bu mağduriyetin ve 5 saatin açıklaması nedir” ve hiçbir cevap vermeyen amirin ve hastanın başına gelmeyip işi birbirine atan ve en sonunda işi stajyerlere ve çocuk doktoruna yıkmaya çalışan plastik cerrah ve ortopedi uzmanının ağzından benim alamadığım beş saatin açıklamasının alınmasını isterim.

Nitekim orada canını ortaya koyup işini yapanlarda var, onların bu emeğini işgüzarlıklarıyla yerle bir edebilecek insanlarda var. Herkesten sapla samanı karıştırmaması beklenemez. Bu ve benzeri sorunların önüne geçip suçlusunu cezalandırmak; bize değil kendi emeklerine sahip çıkmak olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.