banner214

Her ne kadar cumhur ittifakı seçimlerin zamanında yapılacağını söyle de de burası Türkiye. Her an her şey olabilir. Özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Adana ziyareti sanki bir seçim startının verilmiş olduğu izlenimini bıraktı bende. Muhalefet uzun süredir erken seçim istiyor.

Seçim ister zamanında olsun isterse erken olsun seçim gündemi son günlerde sürekli konuşulur ve tartışılır oldu. Bunun için bütün partiler seçime hazır bir vaziyette saha da çalışmalarını yürütmektedir. Özellikle teşkilatlarını canlı tutabilmek için bu gerekli.

Ülkemizde 2018 yılında başlayan ama pandemiyle birlikte ekonomik anlamda bir kriz yaşanmaktadır. Artık bunu iktidarı destekleyen yazarlar bile kabul etmektedir. Sokağa çıkan, market ve pazara çıkan herkes bunu görmektedir. Güneş balçıkla sıvanmaz.

Tabi iktidarın bu ortamda seçim kararı alması mümkün değil. Hiç kimse bindiği dalı kesmez. Buna mukabil muhalefet bunu fırsata çevirerek iktidara gelmek istiyor. Tıpkı 2002 yılında Ak partinin iktidara geldiği şartlar şu an mevcut.

Partili cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçtiğimiz yaklaşık üç yıllık sürede o tarihte verilen sözlerin tutulmadığı görülmektedir. Ne enflasyon düşürülebildi, ne işsizlik önlenebildi, nede dövizin yükselişi durdurulabildi. Özellikle dövizdeki artış dış ve iç borcumuzu artırdı.

Hızlı karar alma mekanizmalarının hiçte kolay olmadığı görüldü. Hükümetin bürokrasi işimizi engelliyor söyleminin şu an hiçbir anlamı yok. Ele geçirilmeyen bir kadro ve kurum yok.

Bu ortam millet ittifakı İçin büyük bir atak yapmaya müsaittir. Büyükşehirlerin kazanılması millet irtifakına büyük bir güven vermiştir. Belediye başkanlarının tüm engelleme çalışmalarına rağmen büyük bir başarı göstermeleri millet ittifakına ayna tutması açısından çok önemlidir.

Millet ittifakı paydaşlarıyla birlikte 6 parti güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için bir komisyon kurdular. Her partinin hazırladığı öneriler tek bir metin etrafında birleştirilmeye çalışılıyor. Üçüncü toplantısını yapan komisyonun Ocak ayı içinde bunu somutlaştırması bekleniyor. Şu aşamada gayet başarılı bir şekilde ilerliyor bu taslak metin üzerindeki çalışmalar.

Yapılan kamuoyu çalışmalarında tekrar parlamenter sisteme geçmek isteyenlerin oranı yüzde 60 lar civarındadır. Milletin bu sistemden memnun olmadığı ve sorunların bu sistemle çözülemeyeceği yönünde bir ortak iradesi var. Dolayısıyla bu ortak metin için çalışan 6 parti haricinde hemen hemen tüm muhalif partilerde tekrar parlamenter sisteme dönmek istiyor. Bu geniş bir konsensüstür.

Şimdi tekrar parlamenter sisteme geçiş için yol haritası çalışmaları yapılırken halka somut önerilerin sunulması kaçınılmaz hale geldi. Halkın aklında geçmiş koalisyon hükümetleri henüz unutulmamışken şimdi bu sistemin içi tam doldurulup halka tane tane açıklanmazsa bu çalışma kadük kalabilir. Çünkü halkımız koalisyon hükümetlerinden çok çekti. Bakanlık pazarlıkları, kurumların bölüştürülmesi için verilen çetin pazarlıkları hiç birimiz unutmadık.

      Böyle acı bir tecrübe varken, çok uzun süre hükümetler kurulamazken tekrar eski sistemi çağrıştıran söylemler yerine daha yere basan ve tüm bu olumsuzlukları bertaraf edecek bir sistem aracılığıyla halkın karşısına çıkılmasında yarar var. Bizim düşündüğümüzü bu 6 partinin düşüneceğini tahmin ediyorum. Aksi taktirde başlamadan bitebilir. Her maddenin içinin doldurulması ve bunun halka tam izah edilmesi gerekir.

Bu maddeler arasında şimdiden hangi kadro ile halktan oy isteneceği deklare edilmelidir. Yani halkımız kendilerini idare edecek kişileri bilmeliler. Ekonomide, dış politikada, iç işlerinde, sağlık ve milli eğitim alanında etkin ve yetkin kişilere görev verileceği isim isim açıklanmalıdır. Ciddi bir yönetim şekli için bunun gerekli olduğuna inanıyorum. Halk kadroya bakarak oyunu kullanır. Şayet inanırsa oyunu verir, inanmaz ise de vermez.

Millet ittifakının yapması gereken sadece Erdoğan karşıtlığı üzerinden bir politika oluşturmaktan acilen vazgeçmesidir. Çünkü bu ülkede Erdoğan’ın bir özgül ağırlığı vardır ve bunu halkın gözünden ve kalbinden bir anda silip atmak mümkün değildir. Muhalefet Erdoğan yerine sistemi tartışmalıdır. Bu daha makul bir öneri olacaktır. Kişisel bir husumetin hiç kimseye faydası olmayacak ve ülkeyi içinden çıkılmaz bir duruma sokacaktır. Onun için muhalefet işin özü ile ilgili sorunları dile getirip bu konudaki çözüm önerilerini açıklamalıdır.

Devam edecek...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231