banner214

Millet ittifakına yöneltilen en büyük eleştiri somut bir önerileri yok şeklinde oluyor genellikle. Yüzde 20 gibi bir kararsız seçmenin olduğu üstelik bu kararsızların büyük bölümü Ak partiden kopan seçmenlerin olduğu bir dönemde bu oyları kendi hanelerine çekmek için millet ittifakının somut öneriler sunması gerekir halkımıza. Şurası kesin ki artık oylar çantada keklik değildir. Sosyal medyanın çok yaygın olduğu ülkemizde körü körüne bir partiye sadakat gösteren seçmen kitlesi gittikçe azalıyor. Üstelik her görüşte birçok farklı parti var. Bu rehavete kapılan partiler hala eskisi gibi sadık seçmen yanılgısı içine düşmektedir. Yok öyle bir dünya. Maymun gözünü açtı. Yapılan icraatlar, verilip tutulmayan sözler didik didik inceleniyor.

Her seçim öncesi gündeme getirilen ancak bir türlü çıkarılamayan 3600 ek gösterge muhalefetin tüm hatırlatmalarına rağmen henüz kanun şekline bile dönüştürülmedi. Son açıklamalarda 3600 ek göstergenin 2022 sonunda çıkarılacağı söylendi. Muhalefetin aynı şekilde EYT konusunda da sık sık gündem oluşturmak İçin bastırması gerekiyor. Yaklaşık 2 milyon kişiyi ilgilendiren bir konuya muhalefet bigane kalamaz.

Şu Suriyeliler konusu iktidarın yumuşak karnı olarak gündemini koruyor. Millet ittifakının bu sorunu uluslararası kanunları da göz önüne koyarak ve işin insani boyutunu da dikkate alarak nasıl çözeceğini halka iyice anlatmalıdır. İşimizi elimizden alan, sanayicinin iştahını kabartan bu konu sürekli gündemde tutulmalıdır. Çünkü sorun büyük ve biz millet olarak bunun cezasını çekiyoruz. Bunu daha fazla çekmeye devam edersek gerçekten demografik yapımız bunlardan etkilenecek ve ileride telafisi olmayan büyük sorunlar yaratacak. Sorunu çözmek için halen meşru hükümet olan Esat ile görüşmek lazım.

Her şey dönüp dolaşıp ekonomiye dayanıyor. Bugün doların 9.30’lara dayanması ile her gün halkın cebindeki para sürekli eriyor. Benzin ve mazota üst üste yapılan zamlar iğneden ipliğe her şeyin artması manasına geliyor. Sanayici perişan, çiftçi perişan, memur perişan, esnaf perişan hülasa perişan olmayan bir kesim yok. Artık hükümetin doları düşürme gibi bir hedefi yok. Sanki bir el doları artırmak İçin çaba sarf ediyor. Bir eşgüdüm yok, bir irade beyanı yok saldım çayıra mevlam kayıra türünden olaylar akışına bırakılmış vaziyette. Millet ittifakı İçin büyük bir avantaj olan bu durumu çok iyi kullanmaları gerekir. Bu konuda yapacaklarını somut bir şekilde anlatmaları gerekir.

Bir 12 Eylül ürünü olan YÖK konusunda muhalefet iktidara gelince ne yapacak? Her parti iktidara geldiklerinde YÖK’ü kaldıracağını söylüyor ama iktidara geldiklerinde tepe tepe kullanıyor. Millet ittifakı şayet iktidara gelince YÖK’ü kaldıracak mı? Kaldırırsa yerine neyi ikame edecek. Bunları bilmek istiyor halkımız.

Sorunlar o kadar çok ki ne yazarsak yazalım bu sayfalar almaz. Türkiye’de vergiler çok fazla. Özellikle çalışanlar açısından büyük bir handikap oluşturuyor. Sabit bir geliri olan çalışanlar zaten enflasyona eziliyor bir de vergilerle belleri iyice bükülüyor. Adil bir vergi için millet ittifakı ne düşünüyor? Dar gelirlinin üzerinden vergi yükü kaldırılacak mı? Bu konuda da İYİ Partinin Artagan diye bir projesi var, acaba bu daha da somutlaştırılarak uygulanabilir mi?

Sonuç olarak millet ittifakı birçok başlıkta açıkladığımız konularda halka çözüm önerileri sunmalıdır. İktidarın elinden bazı kozları almaları İçin bunlar gereklidir. Sadece Cumhurbaşkanına karşı çıkmakla veya sistemi eleştirmekle iktidara gelinmiyor. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçildiğinde yapılacak işlemler madde madde açıklanmalı ve bu arada da bu işi yürütecek kadrolar seçim öncesi halkın huzuruna çıkarılmalıdır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231