Bölgemizde Akkuyu Nükleer Santralı üretime başladığında enerji nakil hatlarının geçeceği güzergâh bölge insanlarının sağlığı bakımından önemlidir.

Enerji nakil hatlarının geçtiği alanda elektromanyetik alanlar oluşur. Bu alanda yayılan elektromanyetik dalgaların etkisi elektrik akımının şiddetine bağlıdır.

Yurt dışında çalıştığım yıllarda (1984-1990) ikamet ettiğim kentin 6-7 kilometre yakınlarında nükleer elektrik santrali vardı. Burada çalışan ve aynı zamanda komşum nükleer fizik mühendisi Monseur Michele (Mösyö Mişel) ile bazen sohbetlerimiz oldu.

Michel Belçikalı idi ama Fransa’da nükleer fizik mühendisi olarak çalışıyordu.

Bir gün sohbetimizde nükleer santrallerden konu açılınca şunları söylemişti:

“Nükleer santraller kadar üretilen elektriğin nakil edildiği hatlarında zararı vardır.

Santraller çevreye radyasyon yayarken, enerji nakil hatları da elektromanyetik alan oluştururlar. Bu alan içinde kalan bütün canlılar için zararlıdır.

Mesela bu alanda yaşayan hamile kadınların ve bebeklerinin sağlığı risk altındadır.”Demişti.

Bu konuda Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Doç. Dr. Şükrü Özen şöyle diyor:

“En fazla elektromanyetik dalga enerji nakil hatlarından yayılıyor. Enerji nakil hatlarının yakın çevresinin yerleşim yeri olarak kullanılmaması gerektiğini vurgulayan Özen, enerji nakil hatlarını elektromanyetik dalgalar yayan geniş bölgeler olarak adlandırdı. Türkiye’de Enerji nakil hatlarındaki frekansımız 50 Hertz( hz.). Dünya’da ise bu standart olarak 50-60 hz.

Düşük frekanslı olanlar biyolojik dokularla etkileştikleri zaman tüm organlara nüfus ederler.” (*)Diyor.

Bu nedenledir ki, enerji nakil hatlarının oldukça yakın çevresinde yaşayan insanların risk güvenliğinin sorgulanması gerekir.

Bu alanlarda yaşayanlarda yapılan epidemiyolojik ölçümlerde, özellikle de çocuklarda kan kanseri riskinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.

Enerji nakil hatlarının sağ ve solunda en az yüzer metre, yani hat boyunca iki yüz metrelik boş alanın bırakılası gerekir.

Elektromanyetik alanda, elektromanyetik dalgalara maruz kalan insanlarda şunların görüldüğü tespit edilmiştir:

1-Yorgunluk.

2-Baş ağrısı.

3-Unutkanlık.

4-Dikkat dağınıklığı gibi sorunlar yaşanmaktadır.

Uzun süre maruz kalanlarda ise, beyinde urların (tümör) oluştuğu görülmüştür.

Bilhassa hamile kadınların elektromanyetik dalgalara maruz kalması hem kendisinde hem de bebeklerde önemli ve kalıcı zararlara yol açmaktadır.

Bundan dolayıdır ki, nükleer enerji nakil hatları ile ilgili Mersin Büyükşehir Belediyesi Meclisinin aldığı 10 Ağustos 2020 tarihli kararın tekrar gözden geçirilmesinde yarar vardır.

Bu hatların yerleşim alanları ve tarım alanları dışından geçmesi insanlarımızın sağlığı açısından çok önemlidir.

Zaten bütün Dünyada nükleer santrallerden vazgeçilirken, bizde yapılması ayrı bir tartışma konusudur.

Enerjisiz olmaz ama sağlıksız hiç olmaz. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.