banner165

Bir toplumun destanlaşmış kahramanları üzerinden basit politik çıkarlara yön vermeye çalışmak, eski tabirle abesle iştigalden başka bir şey değildir. Kahramanların adının herhangi bir biçimde çıkar aracı olarak kullanılmak istenmesi, buna cüret edenleri açmaza sokar.Bu yolu seçenler, genellikle düşünsel yetmezlik içinde olan arzusu hilafına önder zavallılardır.

Halk kahramanları çok özellikli oldukları için,bir çırpıda tanımlanamazlar. Örneğin Atatürk’ün, bir halk kahramanı olduğunu bütün dünya bilmektedir. Onun halk kahramanı özelliğini anlatmak için yalnızca aydınlanmacı kişiliğini dile getirmek yetmez. Aydınlanmacı kimliği, onun özelliklerinden yalnızca bir tanesidir. Diğer özelliklerini anlatmak için yeni sayfalar açmak gerekir. Kaldı ki yeni sayfalarda anlatılacak olanlar da anlatıcının becerisi kadardır.

Halk kahramanlarıdürüstlüğü, halktan yana oluşları ve başarılarıyla halkının sevgisini kazanmıştır. Halk, kahramanlarını en iyi kendi ifadesiyle sever. Çıkar grupları ve politikacıların övmesini ve yermesini gereksinmezler. Zaten halkın sevgisini kazanmadan kahraman olunamaz ki…

Durum böyleyken, politikacılarımız ve çeşitli çıkar grupları, Atatürk’ü dilinden düşürmemektedir.  Dışarıdan bakan biri, Türk politikacılarının ve çıkar gruplarının Atatürk’ü çok sevdiğini düşünebilir. Ne yazık ki gerçek böyle değildir.  Muhafazakar iktidarlar uzun zamandır Atatürk’ü kötüleyerek politika yaparken; muhalefet de Atatürk’ü sürekli savunarak politika yaptığını sanmaktadır. Oysa Atatürk kimliği, her iki durumla da örtüşmemektedir. Çünkü:

Atatürk, bir düşünce ve eylem adamıdır.  Düşündüğü şeyleri uygulamaya koymuştur.

Atatürk, hiçbir zaman halkını aldatmamıştır. Düşündüğünü halkla paylaşmaktan çekinmemiştir.

Yaşamı boyunca ulusunun çıkarları için mücadele etmiştir. Mülkiyet hesapları peşinde koşmamıştır.

Çok sayıda askeri başarısı vardır. Tek başına Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın zaferle sonuçlandırılmış olası bile yeterlidir.

Yıkılmış bir imparatorluğun küllerinden bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmayı başarmıştır.

Atatürk, ulusuyla özdeşleşmiş bir liderdir. Bu yüzden halkının gözünde ve gönlünde bir kahraman olarak yaşamaktadır.

Atatürk’ün bütün özelliklerini bu köşeye sığdırmam olanaksız.

Bir de iktidar ve muhalefete bakalım:

Biri gündem karmaşası yaratmak ve kendi muhafazakar tabanını oyalamak için sürekli kötülemek yoluyla; diğeri de sürekli savunarak Atatürk adını politikalarına malzeme yapmaktadır.

Ülkemizin içinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğunda;iktidar ve muhalefetin, ittifak halindeymiş gibi Atatürk adını, onun düşünce ve eylemlerine uygun olmayan bir biçimde kötüye kullandıkları görülür.

İktidar, ülkemizi emperyalist ülkelerin oyunlarına karşı koruyamamıştır. Ülkemiz giderek daha bağımlı bir ülke haline gelmiştir. Paramızın yabancı paralar karşısındaki değeri düşmüş, halk yoksullaşmıştır. Yabancı ülkelerle olan ilişkilerimizdeki saygınlığımız zedelenmiştir. İktidar, halkın güvenini yitirmiştir.

Muhalefet de olup bitenleri umarsız bir biçimde üstelik de Atatürk’ün adından sık sık söz ederek izlemektedir.

İktidar ve muhalefetten, Atatürk’ün adını kullanmadan, hiç olmazsa onun kurduğu Cumhuriyeti doğru dürüst uygulamaya koyacak kadar başarılı olması beklenirdi.

Atatürk bir halk kahramanıdır. Halk kahramanları,  kötü politikaların malzemesi olmamalıdır.Bunca başarısızlığa karşın Atatürk adını kullanmak, halka saygısızlıktır.

İktidar ve muhalefete kendi yetmezlikleriyle baş başa kalmaları ve Atatürk’ü rahat bırakmaları önerilir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet Akbaş 6 ay önce

Güzel bir yazı Atatürk neden gündemde, düğün değil bayram değil. Vatandaşın geçimine bir katkı mı sunuluyor. Yoksa iktidar açısından bazı talepler öteleniyor, muhalefet açısından da muhalefet etmeyi Atatürk’ü savunmaya indirgiyor, durumu yaratılıyor. Yani işsize iş üreticiye yüksek destekleme sağlamıyor. Demem o ki karın doyurmuyor.

Avatar
Ahmet Akbaş 6 ay önce

Güzel bir yazı Atatürk neden gündemde, düğün değil bayram değil. Vatandaşın geçimine bir katkı mı sunuluyor. Yoksa iktidar açısından bazı talepler öteleniyor, muhalefet açısından da muhalefet etmeyi Atatürk’ü savunmaya indirgiyor, durumu yaratılıyor. Yani işsize iş üreticiye yüksek destekleme sağlamıyor. Demem o ki karın doyurmuyor.

banner185