banner214

Bizler, ilk emri “oku” olan, bilenle bilmeyeni eşit kabul etmeyen ve en büyük değeri ilme veren İslam dininin müntesipleriyiz. Ayet-i kerimelerinin her biri birer ilim deryası olan Kur’an-ı Kerim bize şöyle seslenmektedir: “Kalemle yazı yazmayı, insanlara da bilmediklerini öğreten, kerem sahibi Rabbi’nin adıyla oku” (Alak, 3-4), “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” (Zümer, 9), “Allah’tan en çok korkanlar ilim sahipleridir” (Fatr, 28), “Allah ilim sahiplerinin derecelerini kat kat yükseltir” (Mücadele, 11), “Bağışlayıcı ol, iyiliği emret ve cahillerden yüz çevir.” (Araf, 199).

Söz ve hareketleri bir ilimden ibaret olan Rasulullah (sav) efendimiz de şöyle buyuruyor: “İlim yolunda ölen şehittir. Alimlerin mürekkebi şehitlerin kanı kadar mübarektir. Melekler ilim tahsil edenlerin ayaklarının altına kanatlarını döşerler” (Riyazüs-Salihin, 1/156), “Alimler Peygamberlerin varisleridir” (Riyazüs-Salihin, 6/177), “İlim tahsil etmek en büyük tasadduktur, ilim kuvvet ve saadettir, cehalet ise acz ve sefalettir.”

İlmin kaynağı K. Kerim ve Peygamberlerdir. Ziraatçılığın ilk ve temel esaslarını ortaya koyan Adem (as), terzilik mesleğinin piri, İdris (as), Marangozluk mesleğinin piri Nuh (as), demircilik mesleğinin piri Davut (as)’dır. Veremli hastalara kırları, dağları, bal ve sütü tavsiye eden, yerlere tükürmeyi men eden su ve yemek kaplarının üzerlerini örtmeyi emreden, bulaşıcı hastalığın bulunduğu yerlere girmeyi ve oradakilere de dışarı çıkmayı yasaklayarak karantina altına alan, insan sağlığının tek kaynağı olan temizliğe en büyük önemi vererek; “Temizlik imanın yarısıdır” diyen, bilhassa ağız temizliğinde birçok maddi ve manevi faydaları keşfederek, misvak kullanmayı sünnet kılan Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (sav)’dir.

Peygamberlerin yolundan giden Müslümanlar da dini ve fenni ilimlerde bütün dünyaya örnek olarak mümtaz ilim adamları yetiştirmişlerdir. Örneğin Akşemsettin Hazretleri “mikrobu” keşfetmiş ve “Maddetü’l Hayat” adlı eseriyle tıp dünyasına ışık tutmuştur. Pastör ise, Akşemsettin’den dört yüz yıl sonra mikroptan bahsedebilmiştir.

İlmin en hayırlısı, sahibini Allaha yaklaştıran ilimdir. Bu ise iman, hayâ ve edeple yükselen ilimdir. Dinsiz ilim kör, ilimsiz din topaldır. Dinsiz ilimden anarşi, ilimsiz dinden taassup doğar. Bu sebeple hadislerde: “Dünyayı isteyen ilme sarılsın, ahireti isteyen ilme sarılsın, her ikisini de isteyen yine ilme sarılsın”, “Ya Rabbi! Korkmayan kalpten, Kabul olmayan duadan, faydası olmayan ilimden sana sığınırım”, “Mâlâyanî/boş şeyleri terk etmesi kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir.” buyurmaktadır.

Yunus Emre ise: “Gezdim Şam’ı Haleb’i, Eyledim İlmi Talep

                  Meğer İlim Gerideymiş, İlla Edep illa Edep” der.

Öğretmenler günü olarak kutlanan 24 Kasım “Öğretmenler Günü” vesile ile vatanına, milletine, dinine, devletine ve milletine hizmet edecek çocuklarımızı yarınlara hazırlayan öğretmenlerimizin, öğretmenler gününü kutlayarak tüm öğretmenlerimizin başarılarını Yüce Allah’tan temenni ediyorum.

Cumanız ve Ömrünüz Bereketli Olsun...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner262

banner233

banner231

banner264

banner260ucansupurgedernegi.com digifestnyc.com
dinamobet Canlı Casino Siteleri Bet365 Giriş 1xbet sultanbet