Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin p'inde zeka geriliği vardır. 2 Nisan, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratarak otizmden kaynaklanan sorunlara çözümler yaratmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildi. Otizm, günümüzde rastlanan en yaygın nörolojik bozukluktur. Otizm bir ruh hastalığı olmamakla beraber belirtileri ruh hastalıklarını çağrıştırabilir. Otizm Farkındalık Günü, Birleşmiş Milletler tarafından farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak için ilan edildi. Her üç araştırma, otizm riskinin anne–baba yaşınının ilerlemesiyle arttığını gösterdi. Dr. Eichler, 51 de novo mutasyonu üzerinde yaptığı analizde ise erkeklerdeki DNA'nın kadınlara kıyasla genetik bozukluğa neden olma ihtimalinin dört kat daha fazla olduğunu tespit etti. Otizmin nedeni akraba evliliğidir. Otizmin nedeni günümüzde hala bilinmemekle birlikte genetik temelleri olabileceği, çevresel faktörlerle tetiklendiği görüşü hakimdir. Akraba evliliği, bazı çekinik genlerin baskın hale gelmesine neden olabilir.
 Genellikle ilk 3 yaşta başlayan ve hayat boyu devam eden, kişinin etrafıyla sözel ve sözel olmayan şekilde uygun ilişki kuramaması şeklinde ifade edebileceğimiz gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Genetik olduğu düşünülmektedir. Erkeklerde kızlara oranla daha sık görülür. Otizmlilerin %70'inde zeka geriliği vardır. %'10 unda ise üstün zeka görülebilir. Otizm ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, duygu durum bozuklukları ve epilepsi görülebilir. Otizmli bireylerle hayatımızın her alanında karşılaşırız. 
Kamusal alanlar, özel ihtiyaçları olan insanlara kademeli olarak adapte oluyor, böylece onları daha sık karşılayabilirsiniz – bu iyi bir haber. Kötü – herkesin henüz ne beklemesi gerektiğini bilmiyor. Otizm, daha kesin otizm spektrum bozukluğu (RAS), davranış, sosyal ve iletişim becerilerini etkileyen gelişimsel bir özelliktir: otizmli bir kişide, hiç olmayabilir ya da olağandışı görünmeyebilir. Spektrumun içinde, derin otizmli formları olan ve otizmle ilgili olduğunu asla düşünmediğiniz kişiler olabilir.
Dahası, aynı insanda, yaşam boyunca, bazı beceriler ortaya çıkabilir ve diğerleri kaybolabilir. Örneğin, RAS'lılardan biri hiç konuşmuyor – bunun yerine resim kartlarını kullanabilir.
Diğeri tersine, özellikle de en çok sevilen konuyla ilgili olarak çok konuşacak ve tekrarlayacaktır. Otizmli bir kişi başkaları için sıra dışı davranabilir: el sıkışmak, ipucu üzerinde yürümek, çığlık atmak, kendi kendine bağırmak ve stresli bir durumda, hatta kendinizi dövmek.
Böyle bir davranışla karşılaştığınızda, mahkumiyet ve meraktan kaçının. Ancak eğer gerekliyse, iletişime geçmek için korkmayın. İlk önce, böyle bir kişiye kimin eşlik ettiğini görün. Otizmli insanlar genellikle yakın birinin yanındadır – size bu kişiyle nasıl davranılacağını söyleyecektir.
RAS'lı kişilerin temastan kaçınmak için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarına ve onlara ihtiyaç duymadıkları konusunda bir yanlış anlama var – bu böyle değil. İletişim için ihtiyaçları var, sadece kendilerini özel bir şekilde yönlendiriyorlar ve alıştığımızdan çok farklı tepki veriyorlar. Çoğa cevap vermeyebilir, aynı soruları defalarca sorabilir veya sadece duydukları şeyi tekrarlayabilirler (buna ekolali denir). Otizmli insanlar genellikle koparlar ve “sizden” bakarlar, aşırı duyarlılık nedeniyle dokunma, gürültü, parlak ışık veya karanlığa tolerans göstermezler. Durumlarını düzenlemek için, aynı hareketleri tekrarlarlar (örneğin, ellerini sallayarak) ya da monoton sesler çıkarırlar. Bu, bazı insanların bacaklarını nasıl salladığını veya ellerinde bir kalem büktüğünü karşılaştırır. Böyle bir davranışla karşı karşıya kalıyorsanız, sabırlı olun ve anlayışlı olun – bu halka açık bir yerde gerçekleşirse bir kişiyi "sakinleştirmeye" çalışmayın veya utanmayın. "Sessiz!" ya da "dur!" otizmli ve sevdikleriyle bir insanı kızdırmak ve onun için daha fazla stres yaratmak.
Otizmle ilgili bir başka efsane de, böyle bir hayal kırıklığı yaşayan insanların, Yağmur Adamındaki Dustin Hoffman'ın kahramanı gibi bir şeyde mutlaka bir deha olması. Aslında, bu tür insanlar hem yüksek hem de düşük bir zeka seviyesine sahip olabilirler. Bu, hiçbir şey anlamadıkları anlamına gelmez, ancak onlarla özel bir şekilde iletişim kurmanız gerekir. Çok konuşmayın, kısa ve net cümleleri kullanmaya çalışın. Anlamadığınızı görüyorsanız, daha ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalışmayın ya da karşıt soruları sormayın – tekrar tekrar, daha basit. Daha da iyisi, el hareketleri, farklı yüz ifadeleri veya resimler, eğer ellerinde ise, otizmli kişiler bazen resim kartlarıyla bir klasör taşıyorlar. Ve duraklamalar yapın, kişiye işaretinizi anlamanız ve tepki vermeniz için zaman verin.
Dünyada ve özellikle yeni bir yerde herhangi bir görünüm, RAS'li bir kişide akut strese neden olabilir. Bu, otizmli insanların evde kalması gerektiği anlamına gelmez; tıpkı hepimiz gibi tiyatroya, müzeye veya sinemaya gitmekle de ilgilenirler. Ancak çoğu yer ve olay onlar için uyarlanmamıştır: müzenin çok parlak ışığı olabilir, sinema çok yüksek ve performans çok uzun olabilir. Ve sadece bir yere varmak için, RAS'lı insanlar engelli parkurunun tam anlamıyla üstesinden gelmek zorundalar: Aynı metroda birçok insan var ve düşmanca olabilirler. Duygusal aşırı yüklenmeye bağlı olarak, RAS'lı bir kişinin kontrol edemediği bir duraklama yaşayabileceği gerçeğine hazırlıklı olun. Bir duygular patlaması olabilir ve tam tersine, tam olarak bir kişi – olduğu gibi, bir insanın tepkisini kapatır ve hiç tepki vermezse. Böyle bir durumda, bir şekilde onu etkilemeye çalışmayın, soru sormayın, bağırmayın ve elinizi sürüklemeyin. Rahatlayabileceğiniz ve iyileşebileceğiniz sessiz tenha bir yer bulmasına yardımcı olmak en iyisidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291