Ülkemizin son dönem seçimlerinde ki, bunu 2002 yılından bu yana yapılan genel ve yerel seçimler olarak düşününüz, seçim sisteminin bazı özel becerilerle kurcalandığı tevatürlerini sıklıkla duyar olmuştuk.
Batıdan ithal edilmiş olan yeni seçim sistemi ve kayıtların bilgisayar ağı ile birleştirilmesi olgusu, özel bir bilgisayar programının devreye girebileceğini ve bir parmak dokunuşu ile bazı şeylerin değişebileceği endişesini yaratmıştır.  Hatta bazı bilgisayar programcıları bu konuyu kanıtlayan küçük dokunuşları bize göstermişlerdir.
Yüksek Seçim Kurulu, gerek seçmen vatandaşların ve gerekse de seçime katılan partilerin bu denli yakınmalarını ya duymamış, ya da tatmin edici yanıtlar vermeği gereksiz görmüştür.
İşte bu sıkıntıları yüreklerinde ve beyinlerinde duymuş olan sekiz gönüllü ve bağımsız insanımız, ilk kez 2013 yılının son aylarında bir araya gelmişler ve bir ortak karara varmışlardır.  Bu insanlarımız; şeffaf ve demokratik seçim bilinci gelişmiş seçim düzeni için kolları sıvamışlardır.
Kendileri gibi düşünen gönüllülerle işbirliği yaparak 2014 yerel seçimleri sırasında 30.000 gönüllü gözlemci ile çalışmaya başlamışlardır.  Keza yinelenen Yalova seçiminde de gönüllü gözlemci olarak sandık başına ulaşmışlardır.
Cumhurbaşkanlığı seçimi sırasında ise İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya illerini kapsayan gönüllü gözlemcilik hizmetini sunmuşlardır.
Oy ve Ötesi grubu, 24. Nisan. 2014 tarihinde kişisel çalışmalarını dernek konumuna taşıyarak, gönüllü gözlemciler için eğitim vermeye başlamıştır.  Eğitim hizmetleri video konferans yolu ile internet üzerinden olabildiği gibi, seçilen iller bazında soru-cevaplı seminerler şeklinde de yapılmaktadır.  Şimdi amaç, 120.000 gönüllü gözlemciye ulaşabilmektir.
2015 genel seçimleri için; 45 il ve 162 ilçe bünyesinde okul ve sandık sorumluları eğiterek tüm oyların % 62’lik bölümü adına müşahitlik yapmak planlanmıştır.
O ve Ötesi Derneği;
A.    Daha çok seçmenin sandık başına gitmesini;
B.     Vatandaşların oy bilincinin gelişmesini;
C.     Seçmenin oyuna sahip çıkmasını savunmaktadır.
Oy ve Ötesi Derneği, gönüllü gözlemcilik eğitimi verirken; 298 sayılı ve 26.4.1961 tarihli Seçimin Temel İlkeleri Yasası uyarınca çalışmalarını yürütmektedir.
Oy ve Ötesi Derneği, sandık başlarında yüksünmeden görev yapmak isteyen, gönüllülük esaslı ve bağımsız kişilikli gözlemci yetiştirerek, oy kullanılan okulların ve oy atılan sandık odalarının sorumlularını eğitmek ve yetiştirmek amacındadır.
Kaldı ki, Milli Eğitim Bakanlığı’nın göz yumması ile genel seçimlerde oy kullanılacak okulların müdürlerinin, seçime yönelik olarak bazı partililerce toplantılara davet edildiği ve kendilerince eğitildiği haberleri de yoğunlaşmış iken, Oy ve Ötesi Derneği’nin bu hizmetinin değeri katmerleşmektedir.
Hatta maalesef ki, bazı sağlık personellerinin de bu genel seçimler adına iktidar partisi tarafından tek yanlı olarak kullanılmak istendiği duyumları da yaygınlaşmaktadır.  Bu duyumlar sadece tevatür olabilse bile rahatsız edici gelişmelerdir.  İşin bir başka yanı da yetkili devlet kademelerince de bu tevatürler yalanlanmamaktadırlar.
***
Oy ve Ötesi Derneği eğitim yetkilileri, yaklaşan genel seçimler öncesi Mersin’e gelerek bir seminer ve bilgilendirme çalışması yaptılar.  Hafta sonu, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği binasında yapılan bu toplantıyı, dernek başkanı Sayın Serdar Erkan, kibar bir çağrı ile internet üzerinden duyurmuştu.
Mersin İmece Gazetesi Beşinci Sayfa Başyazarı ve amatör araştırmacı gazeteci ve bilhassa ritim sazlar sorumlusu olarak yazarınız AK-ŞAKA da bu toplantıya katılmayı amaçlamıştı.  Ancak, aynı gün ve saatlerde Hatay Restoran bünyesinde yapılacak lahmacun, çiğ köfte, saç kavurma yanında şalgam suyu ikramlı özel toplantıyı tercih etmek zorunda kalınca, durumdan vazife çıkararak “Oy ve Ötesi org.” üzerinden internet yolu ile sizlere bu yazıyı hazırlamakla kendisini sorumlu kılmış oldu.
Tüm seçmen vatandaşlarımızın dikkatine saygı ile sunuyorum!.. 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.