Oyunculuk belki de insanların en bastırılmış taraflarından biridir. Bütün toplumlar, kültürler, uygarlıklar oyunculuğa karşı olmuşlardır. Çünkü oyuncu insan asla ciddi değildir ve olamaz. Ve bir insan ciddi olmadıkça, ona asla hükmedilemez, hırslı olması sağlanamaz; güç, para ve saygınlık arzulaması beklenemez bir durumdur.

İnsanların içindeki çocuk asla ölmez. Büyüdüğü zaman çocuk ölmez, çocuk kalır. Olduğun her şey hala içindedir ve son nefesini verinceye kadar içinde kalacaktır. Fakat toplum ciddi olmayan insanlardan daima korkar. Ciddi olmayan insanlarda para ya da politik güç hırsı olmayacaktır. Onlar daha ziyade varoluşun tadını çıkarırlar. Fakat varoluşun tadını çıkarmak sana saygınlık sağlayamaz, seni güçlü yapamaz, egonu doyuramaz. Ve bütün insan dünyası ego fikrinin etrafında döner. Oyunculuk egona karşıdır ve sadece deneyip görebilirsin. Sadece çocuklarla oyna, egonun yok olduğunu deneyimleyerek göreceksin. Yeniden çocuk olduğunu göreceksin. Bu sadece bir insan için ya da bir cins için geçerli değildir. kaç yaşında olursan ol ya da ne ve nerede olursan ol, çocuk ile oynadığında yeniden çocuk olduğunu fark edeceksin.

Çünkü içimizdeki çocuk, her koşulda bastırılmıştır ve sende çocuklarını bastıracaksın. Daha çocukluktan itibaren, ebeveynler olarak, toplum olarak, insanların egolarını şişirmeye, onları hep üstün olmaya iteriz. İyi ol, adaletli ol vs. demek yerine başarılı ol, üstün ol, yüksek mevki ve mertebeleri seç deriz. Kimse çocuklarının dans etmesine, şarkı söylemesine, bağırmasına ve zıplamasına izin vermez. Saçma nedenlerle –bir şey kırılabilir, yağmur yağarken koşarlarsa giysileri kirlenebilir-, bu küçük şeyler yüzünden muazzam bir manevi özellik, oyunculuk tamamen yok edilir.

İtaatkar çocuk ebeveynleri, öğretmenleri, herkes tarafından ödüllendirilir ve oyunculuk ayıplanır. Oyunculuğu kesinlikle zararsız olsa da ayıplanır. Çünkü potansiyel olarak bir isyan tehlikesi söz konusudur. Çocuk oyuncu olmak için tam bir özgürlükle büyürse, isyankar olacaktır. Köle haline getirilmesi kolay olmayacaktır. İnsanları yok etmek veya kendisi yok olmak üzere ordulara katılması kolay olmayacaktır.

İsyankar çocuk, isyankar bir gence dönüşecektir. O zaman onu evliliğe zorlayamazsın, o zaman onu belli bir işe zorlayamazsın, o zaman çocuk ebeveynlerin doyurulmamış arzularını ve özlemlerini doyurmaya zorlanamaz. İsyankar genç kendi yoluna gidecektir. Hayatını kendi yüreğindeki arzularına göre yaşayacaktır, başka birisinin ideallerine göre değil.

İsyan aslında doğal bir şeydir. İtaatkar çocuk neredeyse cansızdır. Bu yüzden ebeveynler çok mutludur, çünkü çocuk her zaman kontrol altındadır.

İnsan tuhaf şekilde hastadır. Kendisi başkaları tarafından kontrol edilmek istememesine rağmen insanları kontrol etmek ister. Ve yine bir tarafı da kontrol edilmek ister çünkü kontrol edildiğinde artık sorumlu değilsindir. –insanları kontrol ederek egonu doyuyorsun, özel birisindir- bütün bu nedenlerden dolayı, oyunculuk daha en başından engellenir, ezilir ve o zaman insanlar kendi oyunculuklarından korkuya kapılırlar, “kontrolü kaybetmekten” korkarlar.

Korku nedir? Korku başkaları tarafından ekilir. -Her zaman kontrol altında kal, her zaman disiplinli ol, her zaman senden büyüklere saygılı ol. Daima hocaları, anne-babayı, öğretmenleri takip et. Senin için neyin doğru olduğunu onlar biliyor.- Tabiatının kendini ortay koymasına asla izin verilmez. Yavaş yavaş içinde cansız bir çocuk taşımaya başlarsın. İçindeki bu ölü çocuk mizah duygusunu yok eder. Ağız dolusu gülemezsin, oynayamazsın, yaşamdaki küçük şeylerden zevk alamazsın. O kadar ciddi olursun ki, yaşamın genişlemek yerine daralmaya başlar.

Çocukluğunuzun ölmesine asla izin vermeyin. Çünkü daralmaya başlayan hayatınız, sizi her an boğmaya ama yaşamaya devam ettirecektir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291