Allah-u Teâlâ, insanlığı devamına vesile kıldığı bir müessese olan aile , ilk insan Hz. Adem ( a.s ) ile başlamış ve Muhammed ( s.a.v ) en büyük en yüce mertebesine ulaşmıştır. Kuran-i Kerim’de peygamberlerin ; ümmetlerine, örnek olabilmeleri için, evlendikleri eş ve çocuk sahibi oldukları şöyle bildiriyor? Andolsun , senden önce de peygamberler göndermiş, onlara da eş ve çocuklar vermiştik. ( Ra'd suresi 38 ) Zira O’ kendisinden evvelki bütün peygamberlerin; bütün yüksek  ahlak ve ali seciyelerini kendisinde toplayarak Hatemü'l Enbiya manasıyla bütün peygaamberlere reis, onların dinlerinin aslına varis, kendisinden sonra gelen ve onun terbiye, irşadı ile kemale ermişler. Milyonlara; evliya, asfiya , üstad, muallim olmuştur.  Bütün kainatta örnek ve Rahmet vesilesi, onun getirdiği nurla, kâinat birden şenlenerek ; huşu için de muhteşem bir zikir ve şükür mescidi hâline gelmiştir. Kâinat kitabının derin muammasını en güzel surette anlayan ve ders veren de yine O  olmuştur. 

Onun şefkati, merhameti, sevgi dolu, hoş görülü , saadet bahşeden, terbiye düsturlarını bilinmese; gereği gibi saadet ve  başarıyı elde etmeyecektir. Düşünsenize; Allah-u Teâlâ’nın sevgili  elçisi, Kainatın Efendisi, sevgili  kızı Hz. Fatıma içeri girdiğinde ayağa kalkar anlından öper ve kendi yerini ona verir. Babasının annesi diye hitap ederdi. Hz. Fatıma’yı narin bir gül gibi istikbale hazırlıyor, adeta üzerine titriyordu. Her evden çıkışında ve dönüşünde Hz. Fatıma’nın  alnından öper. Araştırmalara göre çocuğun alnından  öpmek karşılıklı sevgi ve saygı, aynı zamanda özgüven aşılamakmış. Hz. Fatıma’nın da;  nebiler, sultanı olan sevgili babasına karşı muhabbeti ve bağlılığı çok fazlaydı. Kendisini biraz hüzünlü görse yüzü solar, sevinçli görse, yüzünde tebessüm çiçekleri açardı.

Hz. Fatıma; sevgili babasından aldığı ahlâk bilgisi, terbiye ve ilim ile dünya ve ahirett kadınlarının en ulusu olmuş. Aynı zamanda ; sevgili eşi Hz. Aişe de; kendisinden aldığı ilim ile İslam kadınların bir numunesi, olması bakımında son derece önemli bir yer tutan; eğitimci , ilmiye,ahlâkiyla, sevgili eşi Hz. Muhammed’ in sünnetini en iyi bilenler arasında yer alan ve kendisini en iyi şekilde yetiştirmiş, o zamanın ve günümüzün kadına bir çok konuda örnek bir kadın haline gelmiştir.  Efendimiz’ e sorar Hz. Aişe; bana sevgin neye benziyor diye, Hz. Peygamberde , kördüğüm gibi diye cevap verdi. Yılar sonra bir daha sorar, Hz.  Aişe; o kördüğüm nasıl diye , Efendimiz’ in cevabı aynıydı, o kördüğüm ilk gün gibi buyurdu.

Efendimiz ; nikahında bir çok   kadın olmasına rağmen, çok defa kendi işini kendisi yapardı. Kendilerine, sevgisini dile getirmesi, bineğine alması, dizine; bastırarak hayvana binmesine yardımcı olması, kederlenip teselli  etmesi, gözyaşları eliyle silmesi, kendileriyle istişare etmesi,  onlara değer verdiğini, örnek davranışlardandır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291