banner417
Öne Çıkanlar ihrac nazım imar narenciye agac bahce asayiş yangın imecehaber imecegazetesi carsamba taciz 35 yıllık mağduriyet sürüyor!

Bu haber kez okundu.

“BELEDİYENİN 24 MİLYON TL’LİK BORCUNU ÖDEDİK”

Haber: Şirin ALP

Meclis Toplantısında Karaduvar sahilinde 9-10 Ekim’de 60 bini aşkın insanın ziyaretiyle gerçekleşen 2’inci Karaduvar Balık Festivali’ni tanıtıcı film gösterimi ile sürdü. Filmin ardından Gültak, “Bu seneki balık festivalimize ilkinden daha fazla kalabalık, farklı illerden insanlar geldi. Birçok ulusal kanalda festivalimizden bahsedildi. Karaduvar; ülkemizin en önemli balıkçı kasabalarından biri. Biz olsak da olmasak da gelecek arkadaşlar, festivali sürdürmek zorunda olacak. Karaduvar Balıkçı Limanı da değişecek ve çok daha güzel olacak” diye konuştu.

2019-2020-2021 YILLARI GELİR-GİDER TABLOSU

Toplantıda Başkan Gültak, Meclis üyelerine; 2019-2020-2021 yıllarını kapsayan belediye bütçesi, borç durumu, gelir-gider durumu, İller Bankası kesintileri ve harcamalarla ilgili detaylı bir sunum ve bilgilendirme de yaptı. Başkan Gültak; “2021 yılında, ilk kez bu ay (Ekim), biz maaşları karşılayabildik. Onun dışında kötü aylarımız da oldu. Mesela 5’inci ay; yüzde 50 ile karşılamış İller Bankası. Toplam ortalama ise yüzde 67. Yani, göreve geldiğimiz günden bu yana İller Bankası’ndan aldığımız gelirin ortalamasını çıplak maaşlara oranladığımızda yüzde 67’sini karşılayabiliyoruz” dedi.

“MECLİSİN DESTEĞİYLE 5 MİLYON TL BORÇ ALMIŞIZ”

Başkan Gültak; geçen 30 ayın 27’sinde, belediyenin kendi özgücü ve imkânlarıyla bütçeyi finanse ettiklerini, sadece kalan 3 ayda ise İller Bankası’ndan destek aldıklarını dile getirdi. Geçmişe ait 24 milyon küsur TL’den fazla borç ödediklerinin de altını çizen Başkan Gültak, şöyle konuştu; “Peki ne borç alınmış bugüne kadar? 120 aylık; toplamda anapara 14 milyon, faizi 10 milyon, ödenen miktar 7 milyon küsur. Bu paralardan 17 milyon TL borç kalmış.  Diğeri, bizim dönemimiz; Meclisin desteğiyle 5 milyon TL borç almışız. Faizi ile ödemelerini yapmışız ve 3 milyon TL kalmış. 1 Temmuz 2013; bizden önceki belediye başkanının dönemi; 9 milyon anapara, 4 milyon faiz; 14 milyon küsur. Bu borcu da bitirmişiz. Diğer bir borç bizim dönemde, sizin desteğinizle aldık; 10 milyon TL. 1 milyon faiz, ödenen miktar 6 milyon TL. 5 milyon 400 bin TL bu borçlanmadan kalan borcumuz.”

“GELECEKTEDE KİM GELİYORSA O ÖDESİN’ DİYEBİLİRDİK”

Sözlerini, “Dikkatinizi çekmek isterim; Bizim dönemimizde 36 aylık vadelerle krediler çektik. Yani kendi dönemimizi esas alıyoruz. Zira kimseye borç bırakmak gibi bir niyetimiz yok” diyerek sürdüren Başkan Mustafa Gültak; “İsteseydik biz bu borçları 10 yıl, 12 veya 5 yıl vadelerle de çekebilirdik. Sonrasında da küçük küçük rakamlarla öderdik. ‘Gelecekte de kim geliyorsa o ödesin’ diyebilirdik. Fakat bizim farklı bir tarzımız var. Kendi dönemimde bu borçları bitirmiş olacağım” ifadelerini kullandı.

“45 MİLYON LİRA DAHA GELİR ELDE EDECEĞİZ”

Belediyenin yaklaşık 3 yılı kapsayan gelir durumunu da aktaran Başkan Gültak; “2019 yılında 72 milyon 165 bin TL gelirimiz var. 2020 90 milyon 488 bin 265 TL gelirimiz var; yüzde 25 artış sağlamışız. 2021 yılı ilk 10 ayı itibariyle de 66 milyon 452 bin TL gelir sağlamışız. Bir önceki yıla göre, kalan 3 ayın simülasyonunu yaptığımızda tahmini 45 milyon lira daha gelir elde edeceğiz. Yani inşallah 100 milyon TL’nin üzerinde bir gelirle 2021 yılını kapatacağız” dedi. Başkan Gültak, özellikle 2020 ve 2021 yıllarına ait Mayıs ve Kasım aylarında yapılan vergi ödemeleri sayesinde belediye gelirlerinde önemli oranda artış sağladıklarını da sözlerine ekledi.

2022 MALİ YILI BÜTÇESİ İLE 2022 MALİ YILI PERFORMANS PROGRAMI KABUL EDİLDİ

Meclis’te görüşülüp karara bağlanan diğer gündem maddeleri ise sırasıyla şöyle; “Belediye Meclis Başkanı ve üyelerine; 2022 yılında Meclis ve komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için ödenecek huzur hakkı miktarının tespiti ile ilgili madde oy birliğiyle kabul edildi. Yine 2022 Mali Yılı vergi, resim, harç ve ücret tarifeleri ile ilgili gündem de oybirliğiyle onaylandı. Meclis’te; 2022 Mali Yılı Performans Programı ile 2022 Yılı Mali Yılı Bütçesi ile ilgili Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edilen gündemler de görüşüldü. Meclis üyelerinin, çeşitli görüş, öneri ve eleştirilerini sunmasının ardından bu maddeler de oybirliğiyle kabul edildi.

‘SAĞLIK İSTASYONU’ OLARAK KULLANILMASI ŞARTIYLA

Bahçe ve Barış Mahalleleri Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı 1’inci bölgede onaylanan 1/5000 Ölçekli Revizyon İmar Planına uygun olarak hazırlanan 1/1000 Ölçekli Revizyon Uygulama İmar Planının 2’inci etabı ile ilgili İmar ve Çevre Komisyonlarına müştereken havale edilen konu görüşülerek üyelerin oybirliğiyle kabul edildi. Mülkiyeti Akdeniz Belediye Başkanlığı’na ait olan Iğdır Mahallesi’ndeki bir taşınmazın, ‘Sağlık İstasyonu’ olarak kullanılması şartıyla Akdeniz İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne 10 yıl süreli olarak bedelsiz tahsisi ile ilgili gündem de Meclis’ten oybirliğiyle geçti.

2019-2021 YILLARINDA AKDENİZ’E KAZANDIRILAN HİZMET VE PROJELER

Başkan Gültak, toplantının başında yaptığı sunumda; “Mersin Millet Bahçesi, Çay, Barış ve Turgut Reis Mahalleleri Kentsel Dönüşüm Projeleri, Adanalıoğlu Sit Alanı, Çamlıbel Marina Projesi, Karaduvar Limanı Kapasite Arttırma Projesi, Karaduvar Sahili Canlandırma Projesi, Spor Yatırımları, Amatör Spor Kulüplerine Destek, Muhtarlara Ayni Yardım, Yılmaz Güney Parkı ve Gençlik Merkezi, Mersin’e İz Bırakanlar Müzesi, Kadın ve Aile Danışma Merkezi, Eski TEDAŞ Binasını Ticaret Merkezine Dönüştürme Projesi, Kadın Konuk Evi, Modern Kapalı Semt Pazarları, Mahalle Kültür ve Sanat Evleri, Eğitim Akademisi, Metropol Eğitim Merkezi, Akdeniz Lojistik Eğitim Merkezi, Sosyal Yardımlar, Hoş Geldin Bebek Projesi, Moto Drag Yarışları, Mikro Light Uçuş Etkinliği, Silifke Gençlik Kampı, Portatif Yüzme Havuzları, Açık Hava Film Gösterimleri ve Konserler” hakkında da Meclis üyelerini bilgilendirdi. Bir sonraki Meclis toplantısı, 1 Kasım 2021 Pazartesi günü saat 10.00’da yapılacak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432