Öne Çıkanlar aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber mersin MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

BORÇLANMA KONUSU MECLİSİ YİNE GERDİ

Haber: Seren SABUNCU
Mersin Büyükşehir Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Toplantı Döneminin 2. Birleşimi Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapıldı. Meclisin gündeminde yine borçlanma vardı. Uzun tartışmalar sonrası Başkan Seçer’in talep ettiği iki yüz altmış beş milyon TL’lik borçlanma oy çokluğuyla reddedildi.

“NEREDE BİR SIKINTI VAR?”
Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasında borçlanma konusu mecliste tansiyonu yükseltti. Başkan Seçer borçlanma talebini merak ettiğini sorarken Komisyon Başkanı MHP’li Fahrettin Kılınç somut projeler sunulmadığı için borçlanma talebini komisyonda reddettiklerini savundu.  
Başkan Seçer ise neden borçlanma ve neden bu kadar borçlanma istediğini tek tek anlatarak, “Bu yıl borçlanabileceğimiz rakam 1 milyar 233 milyon beş yüz elli beş bin liradır. Bunun belli bir miktarı meclis kararıyla diğer kalan kısmı da Bakanlık izniyle olacak. Biz şuanda sizden iki yüz altmış beş milyon lira istiyoruz. Birazdan da idareden gelen konular kısmında da yapım ihalesine çıktığımız raylı sistem için Dokuz Yüz Milyon Türk Lirası dış borçlanma yetkisini de komisyona sevk edeceğiz”  diye sözlerine başlayan Başkan Seçer, Komisyon Başkanı MHP meclis üyesi Fahrettin Kılınç’a söz vererek komisyondan neden reddedildiğini açıklamasını istedi.
MHP’li Kılınç, “Bu talep edilen rakamla ilgili bize proje bazlı borçlanmayla gelebilirseniz eğer böyle bir düzenleme yapabilirseniz bunu daha bir kabul edilebilir çerçevesinde ve hassasiyetle değerlendirebiliriz demiştik. Ama bunun tersine bir görüş ile bize gelinmediği için MHP ve AKP meclis üyeleri olarak kabul etmedik” diye yanıt verdi.
Başkan Seçer, “Bütçe yaptım, yatırım programımı uygulamak için yapacağım bütçe içerisindeki harcamalara karşılık gelir kalemini koydum. Bütçe açığını ortadan kaldıracak borçlanma kalemini ortaya koydum. Size bütçeyi denkleştirdim. Ben bunu 2021 yılı içerisinde yapacağım dedim” diyerek geçmiş meclislerde slayt şeklinde de sunum yapıp sosyal yardım, yol ve bakım çalışması, ulaşım, park ve bahçeler v.b yerler için harcayacağını anlattığı sunumu hatırlattı. “Bu borçlanmayı verirseniz vermezsin bu yüce meclisin takdiri” diyen Seçer nerede bir sıkıntı yaşandığını merak ettiğini söyledi. 
Millet İttifakı meclis üyeleri parayla iş yapan herkesin zaman zaman başvuracağı bir yolun borçlanma olabileceğini savunurken Cumhur İttifakı meclis üyeleri ise ısrarla borçlanma yapılması için yeteri kadar ikna edici projelerin alenen söylenmediğini savundu.
‘ALİ CENGİZ’ TARTIŞMASI MECLİSİ GERDİ
CHP’li Ali Dinsever’in, “Ali Cengiz oyunları ile kamuoyunu aldatmaya gerek yok. Gelen rapor teklifin reddi. Neden reddine? Ne aykırılık var? Siz ihtisas komisyonu olarak proje isterken idarenin yerine mi geçmek istiyorsunuz? Bütçe komisyonun ‘ben sana bu parayı vereceğim ama şöyle harca’ deme yetkisi var mı? Bu idarenin tasarrufu” diyerek Cumhur İttifakı üyelerinin yaptığını ‘Ali Cengiz’ oyununa benzetmesi üzerine MHP’li Fahrettin Kılınç, “bizim soyadımız Cengiz değil, adım da Ali değil. Herhalde arkadaş kendi soyadı ile adını birbirine karıştırdı ki Ali Cengiz oyunlarından bahsediyor Yetkimizi aştığımız yok. Yetkimiz çerçevesinde davranıyoruz. Biz meclis adına karar vermiş değiliz. Komisyonumuz da verdiğimiz karar meclis üyelerinin takdirine sunulmuştur. Kaldı ki bütçeler planlamalar yapılırken projeler hazırlanır bunların fizibiliteleri ortaya konur” diye yanıtlayarak ortada bir hakaretin olduğunu iddia etti. Ortada bir hakaretin olmadığını söyleyen Başkan Seçer, “Olsaydı ben müdahale ederdim ki zaten Ali beyin tarzı ve üslubu değil” dedi.
SEÇER, “SİZİN RENGİNİZ BELLİ”
Komisyon çıkan kararın, meclisin rengini de belirlediğini, sonucunun ne olduğunu ve toplantı öncesi grup toplantılarında görüşmeler yapıldığını bildiklerini ifade eden Başkan Seçer, “Biz de ahmak değiliz. Bu borçlanma kararının sonucunu bile bile ki keşke bunu bilmiyor olaydık ama halkın bilgilenmesi için gündeme getiriyoruz. Kalbiniz ile beni dinleseniz ikna olursunuz ama doğaldır sizde siyaset yapıyorsunuz. Siyasetin realitesi, bu gerçek böyle” dedi.
Uzun tartışmalar sonrasında oylamaya geçildi ve iki yüz altmış beş milyon TL’lik borçlanma oy çokluğuyla reddedildi. Bu çıkan karar için esnafın affına sığındığını söyleyen Başkan Seçer, “esnafın bizi anlayışla karşılayacağını düşünüyorum. Her şeye rağmen bize gelen istekleri yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291