Öne Çıkanlar aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber mersin MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

BORÇLANMAYI MECLİS YİNE REDDETTİ

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Ekim ayı olağan toplantısı birinci birleşimi geçmiş dönemin gerginliğiyle geçti. Plan ve Bütçe Komisyonu idarenin Başkan Vahap Seçer’in borçlanma yetki talebine ilişkin olumsuz görüş verirken, oylama öncesi mecliste hararetli tartışmalar yaşandı.

“BEN NELER İLE KARŞI KARŞIYAYIM”

Belediyenin hesapsızca borçlanmasına yönelik oluşan iddialara tepki gösteren Vahap Seçer, “Zorluklarla geçmiş döneme ait borçları ödüyoruz. Yeni yatırımlar yapıyoruz. Borçlanma istiyoruz. Bizi borçlanma verilmiyor. Adaletsizliğin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Herkes bizden hizmet bekliyor. Siyasi saiklerle ayağımıza yapışmayın. Nereye ne yaptığımızı sizlere anlatıyoruz. Geçmişten 11 belediye meclis üyemiz burada görev yapıyor. Eski yönetim gelmiş 3-4 ay sonra 40 milyon lira borçlanmış. Komisyona sevk etmeden. 2 ay sonra 60 milyon lira borçlanılmış. 2016’da 84 milyon dolar 800 milyon lira oy birliği komisyona havale edilmeden borçlanmış. 2016 yılının 23 Eylül’ünde 50 milyon lira oy çokluğu ile geçmiş. Ben neler ile karşı karşıyayım” dedi.

“AVAZIN ÇIKTIĞI KADAR BAĞIRIYORSUN. NİYE ISIRIYORSUN? “

Seçer, araya giren MHP’li Meclis üyesi Mehmet Topkara’nın araya girmesinin üzerine “Topkara manipülasyon, avukatlık yapma. Sen kendin ile ilgili konuş. Benim partim bir şey diyor mu? Kendi dönemimle ilgili mahkemeye götürdüğüm konu var. Avazın çıktığı kadar bağırıyorsun. Niye ısırıyorsun? “dedi.  Seçer konuşmasına şu şekilde devam etti: “2017 yılı 17 Şubat’ta 70 milyon lira borçlanma verilmiş. Gerekçeler aynı. Muhtelif, bulvar ve yol yapım gerekçeleri. Nisan ayında komisyona havale edilmeden yine borçlanma verilmiş. 400 milyon lira borçlanma ödeneği konması gerekçesi ile. 18 Ağustos’ta 200 milyon borçlanma oy çokluğu ile çıkmış. Daha sonra yine borçlanmalar olmuş. Seçime az bir süre kala yine borçlanmaya gidilmiş. Buradaki bazı meclis üyelerinin bunda imzası var. Bankanın bankaya borcunun ödenmesi için yine borçlanmaya gidilmiş. Bu kapitülasyondur. Siz bunu nasıl yaptınız? 1 milyar 235 milyon lira borçlanma yetkisi veriyorsunuz. Böyle hak adalet olmaz. Bu bilgileri ben halkın takdirine sunuyorum. Bu borçlanma talebinin verilmesini yatırımlarımız devam etmesini Mersin’e katkı yapmamızın önünün kesilmemesi için bize yardımcı olun. Gelin hizmetleri yapalım. Sığ sularda boğulmayalım. Sizlerden destek istiyorum.”

“SİYASETİNİZİ BAŞKA YERDE YAPIN”

 “Ajitasyon yapıyorsunuz” diye araya giren Mehmet Topkara ise, “Burada görevimizi yaptık. Belediye yasası ile gelen konulara karar vermişiz. Yanlış yaptı isek kurumlar var. Kendinizi birileri ile kıyaslamanızı anlamıyorum. O belediye başkanı görevini yapmıştır. Sizde seçildiniz ekibinizle işinizi yaparsanız. Bunu yaparken eskiyi gündeme getirmenizi anlamıyorum. Dünün belediye başkanı ile sorunu onunla görüşün. Bizim üzerimizden yapmayın. 2 buçuk yıl geçmiş hala dünün hesabını niye yapıyorsunuz. Denizkızı şirketi nasıl batmıştı. Araştırsanız ya. Geçen dönem güzel bir belediyecilik yapılmıştır. Bütçe dahilinde çalışmalar yapılmıştır. Suç varsa mahkemede sorarsınız. Sizin listenize 265 milyona evet dersek gelen belediye başkanı bizi suçlamayacak mı? 900 milyon lira metroya borçlanma verirken belediyenin mallarını ipotek etme yetkisi var işleyiş bu şekilde devam ediyor. Meclis üyesinin kararı nedeniyle ismini okuyarak isim vermeniz doğru değil. Bizde aile reisiyiz. Siyasetinizi başka yerde yapın” ifadelerini kullandı

“ACABA EKSEN Mİ DEĞİŞTİRECEKSİN”

Topkara’nın konuşması sonrası, “Bizim kimse ile kendimizi mukayese etme derdimiz yok.” diyen Seçer,  “Senin ittifakın böyle mi kalacak. Acaba eksen mi değiştireceksin. Benim gemim 100 yıllık gemi. Mayınlı alana girdin. Bütçeyi konuş. Kapitülasyon uygulamasına nasıl oy verdin onu söyle. Mayınlı alanlara girme. Ben sizin partinizin adını zikretmedim. Zimmi mesajlar vermeye çalıştım. Senin partine saygım vardır. Türkiye’nin en köklü partisi. Benim için AK Parti’de öyle. İzmir HDP’ye yapılan saldırıyı da kınadım”. “

“KAR AMACI GÜTMESE DE BU KADAR ZARAR ETMEMELİ”

Yaşanılan bu gergin tartışmaların ardından söz alan MHP Grup Sözcüsü Mahmut Tat ise konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Biz bütün olarak proje bazlı borçlanmalara onay verdik. Mersin halkına hizmet verecek projeleri onayladık. Daha önce biz geçen dönem paraların isabetli kullanılmadığını da belirttik. Harcamalarla ilgili komisyon kurulsun dedik. Aradan geçen 2,5 sene sonra kullanılan kredilerden bahsediyorsunuz. Meclisin ilk oturumunda harcanan paraları masaya serelim dedik. Kabul edilmeli. İncelemeyi yapmadığınız için sizi sorgular olduk. Geçmiş dönemi masaya yatırmadığınız için. Kimseyi suçlamadan halkın parasının nasıl kullanıldığını bizde halkta bilsin istedik. Bugün bir şeyleri sorgulamayı bizde kaçırdık. Bizim ayaklarınızı bağlama amacımız olsa idi bugün daha farlı olurdu. Amacımız Mersin için bir şey yapmak. Kullanacağınız paranın daha dikkatli kullanılmasıdır. Şirketler kar amacı gütmese de bu kadar zarar etmemeli.”

 “ORTAK PAYDAMIZ MERSİN”

Söz alarak tartışmaya dahil olan Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit ise  “İşletmenin borçlanması ayıp günah değil. Varlığını sürdürmesi için gerekli bir şey. Borçlanmayan belediye yok gibi. Bizde borçlanıyoruz. Eli ayakları bağlamamak lazım. Ben geçen dönem il başkanlığı yaptım. O dönem belediye başkanının elini ayağını bağlamamak için o dönem borçlanma verilmesini istedik. Bu borçlanmayı gelin verelim. Önceki dönenden borç alınmış. Birde hizmet yapılmaya çalışılıyor. Böyle bir tavır Mersin’in önünü kapatmaktır. Ortak paydamız Mersin. Bu konularla ilgili ve kendimizi ve halkımızı yormayalım” şeklinde konuştu.

“SİYASİ SAİKLERLE BUNUN REDDEDİLDİĞİ ÇOK AÇIK ORTADA”

 Başkan Vahap Seçer ise, Burhanettin Kocamaz döneminde 10 borçlanma teklifi geldiğini ve 5’inin komisyona gelmeden direk kabul edilerek, aynı gün onaylandığını aktardı. CHP’li Meclis Üyesi Gülcan Kış da, meselenin ayrımcılık noktasına gelip dayandığını savunarak, “Bizdensen sorgulamıyorsun bizden değilsin sorguluyoruz. Siyasi Saiklerle bunun reddedildiği çok açık ortada. Sunabileceğiniz bir gerekçe. Belediyenin önüne tıkamak için yaptığınız ortada” dedi.

 “BİZE GELEN BİLGİYE GÖRE BİR DAVA KONUSU VAR”

” Plan Bütçe Komisyon Başkanı Fahrettin Kılınç ise konunun çok konuşulup, tartışıldığını ve her seferinde gerelim yaşandığını aktararak, “Burada iki farklı düşünce var, idarenin talepleri ile ilgili genel anlamda arkadaşlarımız haklı bir gerekçe yaratma peşinde, bizlerde bunun neden olduğu ile ilgili hep bir sorgulama peşine düşüyoruz. Biz ne zaman sorgulasak ne cehaletimiz ne bilim dışılığımız ne gerçekçiliğimiz hiçbir şey kalmıyor. İki farklı anlayış var burada. Bir siz genel bir değerlendirme üzerinde bütçe ile ilgili bir kanaat ortaya koyuyor ve bu paraya ihtiyacınız olduğunu söylüyorsunuz. Biz de nasıl kabul ederseniz edin, siyasi saik diye düşünebilirsiniz biz bunu genel değerlendirme üzerinden değil proje üzerinden değerlendirelim dedik her seferinde. Bize gelen bilgiye göre bir dava konusu var. Buna da mahkeme karar verecek. Mahkeme sizin lehinize karar verirse yapacak bir şey yok. Bu konuyla ilgili bizim daha önceki düşüncelerimizden farklı bir tespitimiz olmadığı kanaatindeyim. Takdir meclisin” dedi. “

“LÜTFEN ÖNÜMÜZÜ AÇIN, ENGELLEMEYİN”

 Bunun üzerine Vahap Seçer, “Cahil ya da iş bilmiyor diye kimse kimseyi suçlamadı. Ama gerçeklikten uzak referans noktanız olmalı. Burada bir gerginlik yok. Dönüp dönüp gerilim deniliyor laylay lom, polyannacılık ile bir kenti yönetemeyiz. Ben meramımı, derdimi anlatmak zorundayım. Eleştirim varsa yapmalıyım. Sizde eleştiriyorsunuz. Bu meclis onun için var. Siz istiyorsanız ki gelelim 15 dakikada kabul edelim, etmeyelim gidelim. Olmaz öyle, benim bunu anlatmam lazım. Mahkeme konusu şöyle; siz bu karar ile mevzuatı ihlal ediyorsunuz. Geç gelen adalet değildir. Bu yıla çıkacak mahkeme kararlarını bir faydası veya zararı olacağını beklemiyoruz. Ben bu yılın bütçesini mahkemeye verdim, 2022’de neticelendiğinde bu bana fayda sağlamaz ama emsal karar olur. Hata yapmışım geçen yıl ileride emsal karar olur diye mahkemeye vermeliymişiz. Biz meclis üyelerimiz ile karşı karşıya gelmeyelim dedik ama baktık siz her seferinde proje bazlı değerlendirme diyorsunuz. Sonuca saygılıyım, siz red veya kabul verirsiniz, bizim çıkıp nara atacak, ortalığı ayağa kaldıracak durumumuz yok. Netice itibariyle bu can simidine ihtiyacımız var. Geçen yıl 200 milyon TL borçlanma istedik vermediniz. İki yılda kaybımız 400 milyon TL civarında. Biz 1 milyar 581 milyon TL’lik borcu 850 milyon TL seviyelerine indirdik. Lütfen önümüzü açın, engellemeyin, bizlere yardımcı olun. Beraberci yaptık diyelim” diye konuştu. Müzakereler konunda komisyon raporu oy çokluğuyla kabul edildi ve idarenin borçlanma talebi reddedildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291