Öne Çıkanlar mersin MERSİN ADANA Başkan Tuna Barış Bozyazı

“BÖYLE BİR REZALET VARSA BUNUN ÜSTÜNE GİDELİM”

HABER: Hüsamettin TANRIKULU

Özgür Özel Mersin’de bir dizin ziyaret gerçekleşirdi. Gerçekleştirdiği ziyaretler sonrasında basına konuşan Özel, iktidara eleştirilerini sunup gerekli olan önerilerini sıraladı. CHP’li belediyelerin yaptıkları hizmetlere değinen Özel ülke yönetimini de aynı tutumla devir alacaklarını her basın açıklamasında dile getirdi. Özel son olarak MTSO toplantısında şu başlıklara değindi:

“ERDOĞAN 20 YILDIR YAPILAMAYAN OTOBANI GÖRMEYE GELSEYDİ”

Türkiye’de bir korku siyasetinin sürdürüldüğünü ileri süren Özgür özel “Mersin ve ülkenin içinde bulunduğu durum da zaten öyle meseleyi siyaseten keskinleştirmekle çözülebilecek bir şey değil. İktidar partisinin bugün yaşadığı oy kaybını analiz eden herkes bir umut siyaseti yerine bir korku siyasetinin Türkiye'ye hakim olmasının iktidara fayda getirmediğini gösteriyor. Ama maalesef öyle sürdürüyorlar. Biz mümkün olduğu kadar çok dinleyip, sorunları öğrenip, sektörel bazda, bölgesel bazda bunları meclise taşımak, kamuoyunun gündemine taşımak derdindeyiz. Bugün de biz buralardayız. Sabahleyin il başkanlığındaki konuşmaya şöyle başladım. Cumhurbaşkanımız Mersin'e geliş sebebini soran gazetecilere cevaben nükleer santrali gözümle göreyim, inceleyeyim dedim demiş. Tabii açılışlarda yaptı. Keşke Mersin'in ve Türkiye'nin geleceğini tehdit eden nükleer santrali görmek yerine 20 yıldır hep vadedilen otobanı görseymiş. Veya onları görmüyorsa bari belediyelerimizin yaptığı hizmetleri görmeye gelseydi. ”dedi

“BU TOKİ BİR TEK YURT MU YAPMAYACAK ? ”

İktidarın yeterli derecede yurt yapmadığını iddia eden Özel “İktidar üniversite yapmakla övünüyor ki övünmekte haklıdır. Nitelikli eğitim olmadığı için plansız mezunlar vermesi sebebiyle eleştirilmeye muhtaç olan bir iktidar üniversite açtıysa övünür. Ama o zaman yurt yapmakla da övünmek lazım. Övünmeyince burada ideolojik bir sıkıntı var demektir. Yani sen öğrenciyi üniversiteye sokup yurda sokmuyorsan başka birilerine alan açıyorsun demektir. Biz de bundan dolayı belediyelerimizden yurt yapmalarını istiyoruz.

Yüzde 65’i kadın kontenjanlı genç kadın öğrencilere ayrılmak üzere Mersin Büyükşehir Belediye’mizin ve Yenişehir Belediye’mizin yapmış olduğu yurtları görüp Türkiye'ye de şunu söyledik: Kardeşim sizin TOKİ yangın oluyor. Daha yangın sönmeden TOKİ buralara bunları yapıp satacak diyor veya sınır ötesi operasyon oluyor burayı yeniden imara açıp oraya konut yapıp satacağız diyorsunuz. Bu TOKİ bir tek yurt mu yapmayacak? Burada iktidar olduğumuzda ilk bir yıl içinde ihtiyaç kadar yurtlar yapmaya başladık. Okula başlayan on altı bin öğrenciye çantasını vermişler. Sabah siz uyurken 65 bin şişe süt dağıtıyorlar. Yılda ise toplam 2 milyon şişe süt dağıtıyorlar.” ifadelerini kullandı.

“MERSİN'İ NASIL YÖNETİYORSAK TÜRKİYE'Yİ ÖYLE YÖNETECEĞİZ”

 Mersin’in artık üvey evlat olarak görülmemesi gerektiğini dile getiren Özel, “ Mersin'i nasıl yönetiyorsak Türkiye'yi öyle yöneteceğiz diyeceğimiz bir model var ortada. Gelirken bakıyorsunuz Mersin nasıl bir yer diye. Vergi toplanırken 6. sırada yatırımda ise 22. sırada. Mersin'i artık bir üvey evlat olarak görmekten vazgeçilmesi gerekiyor. Lojistik çok çok önemli. Burada Mersin'den ilgili arkadaşların bir söylediklerine göre turizm çok önemli. Bunu Mersin için çok geliştirmek gerekiyor. Diğer taraftan yani tabii Suriyeli sığınmacı meselesi yakıcı bir şey. Sosyal demokrat bir parti olarak biz göçmen düşmanı değiliz. Ama göçmen yaratan politikaların düşmanıyız. Göçmen yaratan politikacılara karşıyız. Atatürk'ün vasiyetidir. 1 komşunun iç işlerine karışmam. 2 komşunun toprak bütünlüğüne saygılı ol.3 komşundaki devlet dışı unsurları kale alma. E toprak bütünlüğüne saygılı olacaksan şurası işte Fırat'ın şurasına kadar şu olacak bu tarafı bu olacak demeyeceksin Suriye'nin içine veya iç işlerine karışmayacaksan 3 saatte girer Emevi Camii'nde Cuma namazı kılacağım demeyeceksin. Türkiye’de 4 buçuk milyon göçmen var. Bunların 4 yüz 50 bini Mersin'in sırtında. Biz göçmenin kendine değil, Allah kimseyi göç edecek memleketinde iç savaş olmuş bir duruma düşürmesin. Ama bizim yoksulumuz, bizim işsizimiz bize yeterken

450 bin tane kayıt dışı göçmenin, Mersin'in sırtında bırakılması da doğru değil. Bunun için yurtta barış, dünyada barış diyoruz.” dedi

“BU BİR ORTA DOĞU GÖRÜNTÜSÜDÜR”

Ekonomik krizin esnafı etkilediği kadar sanayiciyi de etkilediğinin altını çizen Özel “Tabii kriz esnafı çok fena vurdu. Onlarla çok uzun dertleştik. Ama sanayiciyi de vurdu bir yandan avantaj yakalayan kesimler oldu. Bir yandan çok sıkıntı çekenler oldu ama şöyle bir bakıldığında esas üzerine gitmemiz titrememiz gereken KOBİ'lerin ilk 7 ayda borçlarının 9 yüz 69 milyar TL artmış olduğunu görüyoruz. 4 milyon 274 bin KOBİ bankalara borçlu durumda. Bunun ama daha sıkıntılı tarafı 286 bin KOBİ'nin kullandığı krediler çalışma aşamasında. Bu konularda bir şeyler konuşabilmek gerekiyor.  En kötüsü Türkiye'nin rejimini bir kişinin her şeye karar verdiği rejime dönüştürmekle başladı. O yüzden ekonomi hukuk ilişkisini görmezden gelerek bu ülkeyi düzeltebiliriz dememek lazım. Liyakate dair söyleyeceğim şey ülkenin başına birisi geldi. Yetkiyi aldı. Sonra ekonominin başından damadını getirdi. Şimdi bu bir demokrasi görüntüsü değil. Bu bir Orta Doğu görüntüsüdür her bakanlığa yeltenirsiniz fakat Ekonomi Bakanlığı’na olmaz. Sonra şöyle bir noktaya geldik. İşin kötüsü, bunun hesabını sormanın suç olduğu bir sürecide yaşadık. Burada bir liyakat tartışması var. “ diyerek tepkilerini dile getirdi.

“EY MERKEL KAYBETTİRDİ BİZE”

Hukuk ve ekonomi endeksine değinen Özel, “OHAL ilan ettiler dış yatırımlar bıçak gibi kesildi. Söylüyoruz alakası yok. Gayri milli muhalefet yüzünden kesildi diyorlar. Bu durumu size şöyle örnekleyeyim: Türkiye’ye yabancı yatırımcı bekliyoruz. Dünyanın en zengin 600 kişisini bindiği bir uçağın İstanbul Havalimanı'na alçalacağı vakit birden elektrikler kesiliyor. Sizce o uçak önünü görebilir mi?  OHAL ilan etmekte bir nebze yabancı yatırımcının önünü görememesi gibi bir şeydir. Bir ülkede hukuk güvencesi yoksa insanlar önünü göremiyorsa o ülkeye yatırım gelmez. Mesela Manisa'ya Volkswagen fabrikasının gelmesi için bir takım teşvikler için uğraştı ve çok olumlu yanıtlar aldık.  Daha sonra Erdoğan ey Merkel diye bağırdı, Osman Kavala'yı mahkeme serbest bıraktı fakat mahkemeyi tanımıyorum dedi. Bu bahsettiklerim yaşandıktan sonra Volkswagen'den yazdığım mektuba cevap olarak ‘hukukun olmadığı ülkelere yatırım yapmıyoruz.’ dedi. Düşünebiliyor musunuz ne kaybettik? Ey Merkel kaybettirdi bize, başka bir şey değil hukuk yoksa olmaz diyor.” dedi

“BAŞKA BİR TÜRKİYE  MÜMKÜN”

“Hukuka güven endeksinin düşüşte olup ekonominin çıkışta olduğu bir tane ülke yok dünyada varsa göstersinler ben bütün görevlerimden bugün istifa ederim.” diyen Özel, “Hukuka güven yoksa ekonominin ileriye gitmesi ya da kimsenin gelecekte her şey iyi olacak, güzel olacak demesi imkânsızıdır o yüzden bizim ana taahhüdümüz memlekete hukuk getirmektir. Şu anda dünyada dolarları, euroların havada uçuştuğu bir dönem yaşanıyor. Sıcak para gidecek yer arıyor. Türkiye'ye gelmemesi mucize.  Bu kadar kötü bir iletişim ancak ve ancak kötü niyetler olur. Şu anda dünyada gümbür gümbür herkes yatırım yapacak, parasını, fonunu yönlendireceği yer arıyor. O yüzden Türkiye'nin yeni bir başlangıca ihtiyacı var. Bir kurucunun partisi ikinci yüzyılda yeniden demokrasi vadediyor. Anayasa değişikliği yapıyorlar, katı kuvvetler ayrılığı var, mahkemelere bağımsızlık veriliyor. Her türlü fırsat eşitsizliğinin kaldırıldığı ama mertçe rekabetin önünün açıldığı şeffaf olduğu rüşvetin olmadığı yeni bir düzen kuruluyor. Böyle başka bir Türkiye'nin mümkün olduğuna inanıyoruz. Biz her şey bir yana, bu ülkenin potansiyeline inanıyoruz. Sizlere inanıyoruz.” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291