banner318
Öne Çıkanlar mersin mezitli abdullahözyiğit alimahirbaşarır GÜVENMASASI

DEVA HEYETİ MERSİN’DE ZİYARETLERDE BULUNDU

Ziyaretler kapsamında ilk olarak Mersin Girişimci İş Kadınları Derneğine (GİŞKAD) giden DEVA heyeti Başkanı Mürvet Beydağı ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Ziyarette, kadınların iş hayatındaki önemi ve siyasetteki yeri konuşuldu.

Bir kadın olarak girişimci olmanın ve siyaset yapmanın çok önemli ve cesur bir şey olduğuna vurgu yapan Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Senem Oktar ise şu görüşleri aktardı: “Kadınların her alanda daha fazla yer almasıyla şuan karşı karşıya kaldığımız pek çok sorunun kendiliğinden çözüleceğini biliyoruz. Bunun için kadınların siyasette yer alması çok önemli. GİŞKAD olarak iş dünyasının içindesiniz. Ülke ekonomisine katkınız fazla. Geri bildirim almak adına önerileriniz ve fikirleriniz çok değerli” dedi.

GİŞKAD Başkanı Mürvet Beydağı, girişimci kadınlar olarak verdikleri mücadeleyi dile getirdiği açıklamasında “Kadınlarımızın ekonomideki önemini ortaya çıkarıp iyi bir lider ve yönetici olmaları için fırsat eşitliği yaratmanın çok önemli olduğuna inanıyoruz. GİŞKAD olarak bölgenin geleceğine yatırım yapılması ve donanımlı yeni nesillerin ekonomik kalkınmaya etkisinin sağlanması yönünde bölgemizde istihdam sağlayıcı bir çok proje gerçekleştirdik. Kadınların çalışma hayatına katılmasını, kadın istihdamının artırılmasını destekliyoruz. Birçok firmamızın artık kadın istihdam projelerini hayata geçirmeleri de bizim açımızdan son derece sevindirici” ifadelerine yer verdi.

Daha sonra Mersin Haberci Gazetesi ve Kanal 33 Televizyonunu ziyaret eden DEVA teşkilatı yerel basının yaşadığı sorunları görüştü. 

Haberci Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü Yüksel Ekici, yerel basına destek verilmesinin önemine dikkat çekerek “Bizim işimiz gazetecilik. Yerel basın halkın ulaşabileceği tek mecra. Ama mevcut belediyeler de programlarını ulusal basında yapmak istiyor. Kaynaklarını ulusal basına aktarıyor. Yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle masraflarımız çok artıyor. Giderler ve maliyet çok yüksek. Zaman zaman kağıt bulmakta dahi güçlük çekiyoruz. Hükümet tarafından açıklanan tasarruf önlemleri basını yıpratıyor. İstihdam sağlayamıyoruz” dedi. Gazete editörü Hediye Eroğlu da, görevlerini yaparken karşılaştıkları zorlukları dile getirdi.

“Demokrasinin temel taşı yerel basındır” diyen Sanem Oktar, “Parti programımızın en önemli özelliği fikir özgürlüğü ve basın özgürlüğüdür. Maalesef şuan bunu pek göremiyoruz. Bu kurumların bağımsız olması gerekiyor. Basın özgür olacak, olacak ki her şeyi yazacak. Sizin de bize önerileriniz olabilir. İstişare yapmak lazım. Her yere giden, herkesle konuşan sizlersiniz. STK'lar ve basın bağımsız olmalı. Demokrasi sadece seçim değildir” görüşlerine yer verdi.

Türkiye'nin ilk yerel televizyonlarından birisi olan Kanal 33'e ziyarette bulunan heyet, Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Demirtaş ile basın-siyaset ilişkisi ile ilgili bilgi alışverişi yaptı.

Daha sonra Mersin Engelliler Sanat ve Spor Kulübü Derneğini ziyaret ederek Deva Partisinin engellilerin daha fazla sosyal yaşamda yer alması ve sorunlarının çözülmesine yönelik projelerini anlatıldı. Derneğin başkanlığını yürüten Ali Layıklı, Aynur Olgaç, Hakan Çimenlik engelliliğin siyasi bir şey olmadığını, tüm engellilerin çalışma olanaklarının arttırılması ve iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.

Engellilerin hakları için verdiği mücadelenin önemine vurgu yapan Sanem Oktar ise, “Bir işi başlayıp, bu kadar uzun süre devam ettirmek gerçekten çok kıymetli. DEVA Partisi olarak politikamız, tüm engelleri kaldıracağız şeklinde. Partimizin engelli kotası var. Gerçek demokrasiden bahsediyorsak bunu temsiliyette de uygulamaya dökmeliyiz. Sosyal politikalar eylem planımız da engelli başlığını aldık ve çalışma yaptık.  Ülkemizin tüm şehir tasarımını engelli bireylerimize göre düzenleyeceğiz.  Destek ücretlerinin iyileştirilmesi için tüm tedbirleri alacağız” ifadelerine yer verdi. 

Çalışanların yaşadıkları sıkıntılarla ilgili Belediye İş Sendikası ziyaret edilerek, Mersin Şube Başkanı Mehmet Güner ve üyeleri ile bir araya gelindi.

Yaşanan ekonomik krizin çalışan kesimi büyük baskı altına aldığını ifade eden DEVA Partisi Mersin İl Başkanı Cenk Cenkcimenoğlu, “Ülkemizin yaşadığı tüm sıkıntıların temelinde eşit olmayan gelir dağılımı ve çalışanların haklarını alamaması olduğunu söyledi. Başkan Cenkcimenoğlu, ““Emeğin sömürüldüğü, alın terinin değersizleştiği bir ülke olduk. Yabancılar için ucuz ürünlerin cennetine döndük. Kur arttığında tüm hammadde fiyatları artıyor. Artmayan ne var? İşgücü. Yeni model diye ortaya koydukları bu ülkenin işçisinin, çalışanın alın terini daha ucuza yurtdışına pazarlamaktan başka bir şey değil. DEVA Partisi emek kesiminin tüm sorunlarını çözecek eylem planları ile geliyor” şeklinde konuştu.

Daha sonra Mersin İl Başkanlığına ziyarette bulunan Oktar ve Bağatur, İl başkanı Cenk Cenkcimenğlu, yönetim kurlu üyeleri ve ilçe başkanları ile bir toplantı gerçekleştirerek Mersin’deki teşkilatlanma çalışmaları, kentin sosyal durumu, göç sorununun etkileri ve DEVA Partisinin yaşanan bu sorunlara karşı ürettiği çözüm önerileri ile ilgili fikir alışverişinde bulundu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner306

banner291

banner307

banner313