banner214
Öne Çıkanlar aydıncık baraj DSİ pazartesi İmecehaber imecegazetesi mersin Muharrem ayı dolayısıyla aşure etkinliği düzenledi. Geniş katılımlı etkinlikte sağlık hastalık böbrek tedavi mersin pette KALP SAĞLIĞI HAFTASI

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan Mersin’de konuştu:  “TÜRKİYE'Yİ HEP BERABER İNŞA ETMEK İSTİYORUZ”

Haber: Şirin ALP

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kongre ve Sergi Sarayında gerçekleşen kongrede Türkiye’de yaşam tarzlarına parmak sallanmayan bir iktidar olacaklarını belirten Babacan “Bizim vatandaşlarımız din ve vicdan özgürlüğünün tam sağlandığı bir ülkede yaşamak istiyor. İşte o yüzden biz DEVA Partisi olarak bir yaşam tarzlarına parmak sallamadığı bir düzeni inşa etmek istiyoruz. Devlet millet için vardır dar gömlekleri giydirmek için değil.” ifadelerini kullandı.

Babacan kongredeki konuşmalarında şu başlıklara da değindi:

“ÇIKARI HANGİ TARAFTAYSA ODA O TARAFTA”

Mersin 1. Olağan Kongresinde Türkiye’nin gülünç bir duruma düştüğünü söyleyen Babacan “Yazıktır ya yazıktır. Böyle sürekli zikzak çizerek itibar kazanılmaz.” dedi.  Babacan iktidarın Afganistan konusunda ülke çıkarlarından ziyade kendi çıkarlarını gözettiğini iddia ederek, “Bakın Afganistan'da ilk önce ne dedi? Biz dedi Afganistan'da Kabil Havaalanı'nın savunmasına talibiz. Biz orayı korumak istiyoruz dedi. Niye? Batı'nın gözüne girmeye ihtiyacı vardı o günlerde. Peki Kamil Havaalanı’nı kime karşı koruyacak? Demek ki Taliban düşman Kabil'in havaalanını korumak istiyorum deniliyor. Aradan iki hafta geçiyor. Taliban Afganistan'ı yönetimi ele geçirince Afganistan'daki Kamil Havaalanı'nı yönetimi istiyor. Buna talim ediyor. Çünkü Taliban'a meşruiyet kazandırmak lazım. Ben hicap duyuyorum. Böyle bir şey olur mu? Senin düşmanın mı yoksa meşruiyet kazandırmak istediğin bir dostun mu? Bunu bir açıkla hele. Ondan sonra dış politikanı oluştur. Yok. O gün aklına ne geliyorsa. Bugün ne istiyorsa. O gün işine ne geliyorsa. O gün çevresindekilerin asıl çıkarı hangi taraftaysa. Oda o tarafta.” diye konuştu.

“BÖYLE ZİKZAKLARLA, U DÖNÜŞLERİYLE İTİBAR KAZANILMAZ”

Babacan konuşmasında DEVA Partisi’nin iktidara gelmesiyle birlikte Türkiye’nin dış ilişkilerini düzeltip kaybettiği itibarını geri kazanacağını dile getirdi. Babacan, “İnşallah DEVA gelecek ve ülkemiz yeniden tüm dünyada ayağa kalkacak. Dimdik, onurlu bir şekilde yürüyecek. En itibarlı ülke olacak. Hiç endişeniz olmasın. Biz, Mersin'imizle gurur duyuyoruz. Sağ olun. Bakın arkadaşlar, böyle zikzaklarla, U dönüşleriyle itibar kazanılmaz. İtibar istikrarlı bir duruşla kazanılır. Dosdoğru olmakla kazanılır. Her zaman hakkın, hukukun, doğrunun yanında durmakla itibar kazanılır. Dostlarınıza güven veren uygulamalarla itibar kazanılır. Kendi vatandaşına güven vererek, ekonomisini güçlü tutarak itibar kazanılır. Bunlar kendilerine ders almak istemiyorlar ama en azından bizden kopya alsınlar. Öğrensinler. Uluslararası toplumda müttefiklik kurabilen, onları ikna edebilen, hatta iş birliği sağlayan kendi çıkarları için başkalarını da yanına katabilen ülke itibar kazanır.” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE'NİN DIŞ POLİTİKALARINDA BARIŞ SÖZCÜSÜ OLACAĞIZ”

“Dış politikayı birilerinin kişisel bekası uğruna heba etmeyeceğiz.” diyen Babacan, konuşmasını şu şekilde devam ettirdi: “Mevcut iktidar, dış politikada gördüğü herkesle kavgaya girmek için kolları sıvıyor ya. Biz de kolları sıvadık. Ama biz kollarımızı ülkemizin uluslararası çevrelerdeki itibarını yeniden en üstte. Hatta eskisinden de daha da ileriye taşımak için kolları sıvadık. Biz Türkiye'nin dış politikalarında barış sözcüsü olacağız. Düşmanları dağıtıp dostları çoğaltacağız. Günübirlik hesaplarla değil, ülkemizin uzun vadeli çıkarlarına göre hesap edeceğiz. Türkiye sadece bir askeri güç değil, aynı zamanda bir akıllı güç olacak akıllı güç. Bakın ülkelerin güç sınıflandırmasında artık yeni bir tabir var. Akıllı güç. Bu hem ekonomik gücünü hem askeri gücünü hem itibarını hem de bu itibardan oluşan sözün gücünü akıllıca kullanabilmek demek. Ülkemizi tekrar güvenilir ve barışa katkı sunan bir uluslararası aktör yapacağız. Eğer bunları yapmazsak arkadaşlar ülkemiz ve Mersin'deki limon üreticilerimiz bu yanlış dış politikanın bedelini öder. Siz herkesle arayı bozarsanız, ihracat pazarlarında kapı bir açık bir kapalı, olursa ilişki kapılarımızda tamamen kapanır.”

“DEMOKRATİK VE ADİL BİR TÜRKİYE'”

 Türkiye’de yaşayan her bir ferdin DEVA Partisi iktidarıyla birlikte kendisini bu ülkenin eşit vatandaşı olarak hissedeceğini söyleyen Babacan, “İstikrar lazım, istikrar. Biz tüm hak ve özgürlüklerin garantisi olmak adına yola çıkmış bir hareketiz. Toplumsal barışımızın üzerine titreyeceğiz. Türkiye'de yaşayan her bir ferdin kendisini bu ülkenin haysiyetli ve eşit vatandaşı olarak hissetmesi için ve öyle yaşaması için buradayız. Daha önce de söyledim, tekrar etmek istiyorum. Bizler ülkemizi yepyeni bir sözleşmeye davet ediyoruz. Kurum ve kuralların ayağa kaldırıldığı, özgürlükçü, demokratik ve adil bir Türkiye'yi hep beraber inşa etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

“PARMAK SALLAMADIĞI BİR DÜZENİ İNŞA ETMEK İSTİYORUZ”

Yeniden inşa edecekleri Türkiye modelinde en önemli ilkelerinin özgürlükçü laiklik ilkesi olduğunun altını çizen Babacan, “Bugün eski otoriter laiklik anlayışının artık hiçbir hükmü kalmadı. Toplumumuzun üstün feraseti artık o eski anlayışı tamamen bir tarihi kayıt olarak düştü. Bu sorunu da çözmesini bildi vatandaşlarımız. Milletimiz kendisini sığdırmaya çalıştıkları o dar gömlekleri yırtıp attı. Bizim vatandaşlarımız din ve vicdan özgürlüğünün tam sağlandığı bir ülkede yaşamak istiyor. İşte o yüzden biz DEVA Partisi olarak bir yaşam tarzlarına parmak sallamadığı bir düzeni inşa etmek istiyoruz. Devlet millet için vardır dar gömlekleri giydirmek için değil.” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner258

banner231