banner269
Öne Çıkanlar büyükşehir Barış İSTANBUL mhp sinan

 “DEVLET KURUMLARINI YAZBOZ TAHTASINA ÇEVİRDİLER”  “20 YILDA İŞSİZLİK VE YOKSULLUK ARTTI”

HABER: ŞİRİN ALP

Mersin CHP İl Başkanı Adil Aktay 4 Aralık’ta Mersin’de düzenlenen ‘Milletin Sesi’ mitingini ve Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntı ve siyasi gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Başkan Aktay, “Milletin dayanacak gücü kalmadı. Mersin’de 4 Aralık’ta düzenlenen Milletin Sesi’ mitinginde gördük. Pandemi döneminden sonra yapılan ilk mitingdi. Millet olarak ortak paydalarda buluştuk. En sağdan en sola görüşe sahip vatandaş çok güçlü bir ses çıkardı. Türkiye’nin geldiği noktaya bir isyandı. Bu bir haykırıştı. ‘Milletin sesi diyorsanız millet olmalıydı bizde bunu o meydanda gördük’ dedi.

“20 YILDA İŞSİZLİK VE YOKSULLUK ARTTI”

AKP’nin  20 yıllık iktidarında işsizlik ve yoksulluğun arttığına dikkat çeken Başkan “Şimdi 20 yıllık bir iktidardan sonra gelinen noktada toplumda en çok talep edilen demokrasinin gelmesi ve işsizlik ile yoksulluğun sona ermesidir. Toplumsal muhalefette parti olarak başarılı olursunuz. Milletinin sesi mitingini ile zaten amacımıza ulaştık, Mersin’den öteye tüm Türkiye’de ses getirdi. Türkiye’de yaşanan ekonomik sıkıntıların hem mevcut sistem hem de yönetilme biçiminden kaynaklıdır.” ifadesini kullandı.

 “ŞAHSIM DEVLETİ BAŞKANLIK SİSTEMİ DEĞİLDİR”

CHP’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için sık sık kullandığı ‘Şahsım Devleti Sistemi’ni tek adamlık rejimi olarak değerlendiren Başkan Aktay, “2018 yılından itibaren geçerli olan çok farklı bir sistem getirildi, şahsım devleti sistemini istediğiniz sistemle karşılaştırın uymuyor. Kontrol mekanizması olmayan, freni olmayan, bir kişinin her şeye karar verdiği daha ‘doğrusu veremediği’, yönetmeye çalıştığı ama ‘yönetemediği’ Türkiye’yi sürekli kaostan kaosa sürüklediği bir yönetim sistemi şeklidir. Ekonominin kendi kuralları vardır. Emirle ya da sopayla piyasayı hizaya getiremezsiniz. Kendi doğal mecrasında gitmeli. Tabi Türkiye’de ki sisteme biz farklı isimler koyduk. ‘Tek adam sistemi’, ‘şahsım devleti sistemi’ diyoruz biz buna başkanlık diyemiyoruz. Bu başkanlık sistemi değil.” şeklinde konuştu.

“MİLLETİN İRADESİNE İPOTEK KOYULAMAZ”

Geçtiğimiz haftalarda Prof. Dr. İzzet Özgenç tarafından, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "OHAL ilanına toplum olarak hazırlıklı olmamız gerekir" açıklamasına da değinen Aktay; “Bugün meclisin etkisizleştirilmesi, milletin iradesinin yönetime yansımasının engellenmesi için türlü türlü çareler aranıyor. Tartışmalar oluyor. 20 yıl geçmiş ekonomi bir çıkmaza girmiş. OHAL ilan edilerek çıkmaya çalış bu milletin iradesine ipotek koymaktır.  Ama bunu yapmaları mümkün değil, millet buna müsaade etmez.” dedi.

“KURUMSAL OLMAKTAN KOPARILIYOR”

Gelinen noktada meclisin devre dışı bırakıldığını ileri süren Aktay; şöyle konuştu: “Yasama olarak bu ülkeyi denetlemeleri mümkün değil. Hesaplar denetlenmiyor. Yargı yok. Sayıştay yok. Tüm mekanizmalar devre dışı şu anda.  Anayasa mahkemesine son üye atamaları ile birlikte kararlar 8’e 7 Recep Tayyip Erdoğan’ın istediği doğrultuda çıkacak. Milletin seçtiği milletvekillerinin bir etkinliği yok, Bakanlar Kurulu yok. Atanmış bürokrat gibi bakanlar var.  Meclise gelme zahmetinde bulunmuyorlar. Hesap vermiyorlar. Türkiye’nin geldiği nokta budur. Devleti teamüllerden, kurumsal olmaktan koparıp şahsileştirirseniz istikrarlı bir yol çizemezsiniz. Gelinen noktada bunu fazlasıyla yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HER EVDE BİR İŞSİZ VAR”

İşsizliğin düşmesi için Türkiye’de yatırım yapılması gerektiğini belirten Aktay sözlerine şöyle devam etti. “Özellikle yatırım kısmında sürekli bir daralma yaşanıyor. Çevremize baktığımızda ya da hane halkına baktığımızda işsizlik almış başını gitmiş.  Neredeyse her evde bir işsiz var. Tabi bunlar sayıların ciddiyetinin farkında değil. Bilime inanmadıkları için sayılarla basitçe rahatça oynuyorlar. Enflasyonda düşük gösteriliyor, tabi bunu ekonomistler daha iyi bilir.  Ama üretici fiyat endeksi Kasım ayı için yüzde 50 civarındayken, tüketici yüzde 21 olarak açıklanıyor.  Bu mümkün değil yani buradaki makas yüzde 1, yüzde 2 oynayabilir ama böyle uçurum olamaz. Bağımsız enflasyon kuruluşu ENAG’ın yaptığı çalışmada tüketici fiyat endeksini yüzde 50 üzerinde bulunduğunu üreticiyi ise yüzde 51 ve 52 olarak buluyor.” şeklinde ifade etti.

“VATANDAŞ BU ALDATMALARA ARTIK İNANMIYOR”

Rakamsal sayılarla oynayarak sorunun çözülemeyeceğini ve vatandaşın artık bu aldatmalara inanmadığını ifade eden Aktay “Keşke ülke bu duruma düşmesiydi.  Ülke ciddi bir sıkıntıdadır. Birey sosyal, ekonomik ve psikolojik açıdan çöküyor.  Aileler bunalım içinde. Üretim yerine ticarete ağırlık verilirse gelinen durum bu olur iktidar geldiğinden beri ticarete ağırlık verdi birde her alanda ranta ağırlık verdi.” şeklinde konuştu.

“AKKUYU BİRÇOK SEKTÖRÜ ÖLDÜRECEK”

Aktay; "Eğer çelişkili yatırımlar yaparsanız orada da başarılı olamazsınız.  Örnek bizim bölge, turizm alanında yatırım yapılacak bölgeye nükleer santral yaparsanız olmuyor. Burada birçok sektörü öldürürsünüz tarımı da turizmi de yok ediyorsunuz. Ne olduğu da tam net değil, nasıl bir anlaşma yapıldı ne verildi açıklık şeffaflık hiç yok denetlenebilirlik yok dediğimiz bu sistemde. Uluslararası başka ülkelerle sözleşmeler yapılıyor kimsenin bilgisi yok. Hangi veriye inanacaksınız hangi söylediklerine inanacaksınız, kamuda ciddiyet diye bir kavram kalmadı.” ifadelerini kullandı.

“BU POLİTİKALARI YAPAN YÖNETİCİLER HEP PİŞMAN OLDU”

20 Aralık günü, döviz kurunda yaşanan düşüşe değinen Aktay; “Doların bir gecede yüzde 40-50 arasında değer kaybettiriliyorsa ve bir ay içinde 10 liradan 18 liralara artış oluyorsa burada başka şeyler aramak lazım, ekonomistlerin bunları ciddi ciddi tahlil etmesi gerekir. Bize de çok şikayetler geldi hukukçu kimliğimiz de olduğu için; Yolda vatandaşla karşılaştığımızda bize gelip ne yapabiliriz diye soruyorlar; “benim bir birikimim vardı dolar sürekli artış gösterince 15’den 16’dan aldık” diyorlar, hatta son gece 18’den alanlar var. Bize soruyor ne yapabiliriz diye. İki kuruş kenarda kalsın diyen insanlar hep yüksekten kur aldılar ve zarar etikler, maalesef vatandaşı hep yoldular. Döviz garantili mevduat getirdiler geçmişte bunların örnekleri var ama bu politikaları yapan yöneticiler hep pişman oldular ‘keşke yapmasaydık’ hatamızdı dediler.” açıklamasında bulundu.

 “DEVLETİN BİRÇOK KURUMUNU YAZBOZ TAHTASINA ÇEVİRDİLER”

Tam bir istikrarsızlık olduğunu ve vatandaşın sisteme güvenmediğini ifade eden Aktay; “Dolar şimdi biraz düştü inşallah fiyatlara da yansır çünkü kimsede nefes alacak hal kalmadı. Akaryakıtta indirim olması gerekirken tekrardan vergi ve ÖTV olarak vatandaşa yansıtılmaya başlatıldı. Devletin birçok kurumunu yazboz tahtasına çevirdiler, birini deneyelim olmadıysa, öbürünü deneyelim, Merkez Bankasında gördüğümüz tam olarak bu.” ifadesine yer vererek “Türkiye herhangi bir ülke değildir, oturmuş bir demokrasi geleneğimiz vardır ve de elinde sonunda seçim olacak ve ülke bu yönetim sisteminden kurtulacaktır.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner265

banner262

banner233

banner231

banner264ucansupurgedernegi.com digifestnyc.com
dinamobet Canlı Casino Siteleri Bet365 Giriş 1xbet sultanbet