Öne Çıkanlar mersin KIZKALESİ 33 kart tezhip sanatı STK

DUTAR: MERSİN, TARİHİNDE ALAMADIĞI BÜTÜN YATIRIMLARI İYİ PARTİ İLE ALACAK

Haber: Elif KURTTAŞ

Mersin İyi Parti İl Başkanı Mehmet Dutar, önümüzdeki ilk seçimde Mersin’in birinci parti olarak sıraya gireceğini ifade ederek iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemi getireceklerini ifade etti.

İyi Parti’nin en büyük gücünün millet olduğunu kaydeden İYİ Parti Mersin İl Başkanı Mehmet Dutar “Biz gücümüzü milletten alıyoruz. Hanımefendilerin mutfak parasıyla, beyefendileri müthiş enerjisi ve çabasıyla ve her şeyden önce Anadolu kadar yüreği büyük Genel Başkanımız Meral Akşener'in, bir Cumhuriyet kadınının Türkiye'de demokrasiyi tekrardan inşa etme çabasıyla kurulmuş bir siyasal hareket İYİ Parti.” dedi.

“MERSİN’DE İLK SEÇİMDE İYİ PARTİ OLARAK BİRİNCİ PARTİ OLACAĞIZ”

Mersin’de önümüzdeki ilk seçimde İyi Parti olarak birinci parti olacağınız söyleyen Dutar “ Öyle bir teveccüh var ki İyi Partiye, üye kaydımız 20 bin bandını aşmış durumda.” dedi.

“YOL HARİTAMIZ İNSANLARLA BİR ARAYA GELMEK”

İYİ Parti'nin Mersin'de izlediği yol haritasının insanlarla bir araya gelerek dertleşmek olduğunun altını çizen Başkan Mehmet Dutar “Ben göreve geldiğim günden beri sadece size geçen yıl özelinden söylersem genel milletvekillerimiz ve genel idare kurulu üyelerimiz, ilçe başkanlarımız ve teşkilatlarımızla geçen yıl Mersinimizin eski köy statüsü olan 408 tane köyüne bizzat benim kendim gittim. Oradaki insanlarımızla dertleştik.” diye ifade etti.

“DEMOKRASİNİN EN GÜZEL ÖRNEKLERİNDEN BİRİ MERSİN”

Mersin’in 5 siyasi partinin de güçlü olduğu bir kenttir diyen Başkan Dutar “Türkiye'de demokrasinin en güzel örneklerinden biri Mersin. Kardeşliğin başkenti Mersin. Biz de bu desturla kırsaldan başlayarak kente doğru bir çalışma başlattık. Bizim buradaki amacımız şu. Biz o köylere giderken aslında oraya bir propaganda yapmaya gitmiyoruz. Arkadaşlarımızla beraber genel başkanımızın yaptığı gibi Anadolu'yu gezerken biz de Mersin'in köylerinde insanlarımızla dertleşmeye gidiyoruz.” şeklinde ifade etti.

“805 MAHALLE BAŞKANIMIZ VAR”

Köylere gittiğinde ilk olarak mahalle muhtarlarıyla görüştüklerini ifade eden Başkan Dutar “Bizim Mersin'de şu anda 805 mahallede, mahalle başkanımız bulunmakta. Mahalle başkanımız orada bir hazırlık yapıyor. Köylüye duyuruyor, bizim oraya geleceğimizi ve orada insanlarla sohbet ediyoruz. Benim oradaki en büyük izlenimim şu. İnsanlarımız gerçekten ciddi bir ekonomik sarmanın ve bunalımın içinde. Her şeyden önce Mersin'de tespit ettiğim bir konu. Ekonomisi iyi olan olmayan herkes şu anda bu kentte mutsuz ve tedirgin.” diyerek insanların yarınlarını göremediklerini kaydetti.

Köylerde yaşadığım bazı diyalogları anlatan Dutar “Ben oraya gittiğimde şunu söylüyorum insanlara. Ya biz bugün buraya bir muhalefet partisi olarak geldik. Sizleri dinliyoruz. Yarında iktidar partisinde bu köylere gelip sizi dinleyip şu anda çözüm onlar olduğu için bir çözüm üretmesi gerektiğini söylüyoruz.” ifadelerini kullandı.

“HÜKÜMETİNİN BU ÜLKEYİ DOĞRU YÖNETEMEDİĞİNİ İDDİA EDİYORUZ”

Birine düşmanlık etme üzerine kurulmuş bir siyasi parti olmadıklarını belirten Dutar “Biz her şeyden önce Recep Tayyip Erdoğan düşmanı değiliz. Ya da AK Parti düşmanı değiliz. Biz sadece İYİ Parti olarak iddiamız şu. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın ve AKP hükümetinin bu ülkeyi doğru yönetemediğini iddia ediyoruz.  Biz bu ülkeyi kadrolarımızla beraber yönetmeye talibiz diyoruz.” dedi.

Siyasette ahlakın oradan kalktığını söyleyen Dutar “Dün farklı tercihlerde bulunmuş olabilirler. Ama bugün gelinen Türkiye'de özellikle hayat pahalılığı, enflasyon, her şeyden önce ahlak. Siyasette ahlak ortadan kalktı.” diyerek bu ahlaki değerlerin tekrardan inşa edilmesi gerektiğini vurguladı.

“İYİLEŞTİRİLMİŞ, GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEM”

Herkesin yaptığının yanına kar kaldığı bir Türkiye gerçeği olduğunun altını çizen Dutar “Denetlenemeyen bir Türkiye. İnsanlara bunu söylüyoruz. Buradaki en büyük sorunun sistem olduğunu, bu reisçilik düzeni olduğunu ve Türkiye'ye bizim en önemli vereceğimiz şey iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sistemle tekrardan etkin bir meclis. Tekrardan denetlenebilir bir Türkiye.” dedi.

“ŞÜKÜRCÜLÜĞÜ ÖĞRETTİLER BU İNSANLARA”

Kırsalda insanların dağda, taşta, tarım yapacağız diye bir mücadele verdiklerini kaydeden Dutar “Vatandaş devletin vermediği imkânlarla, ilkel şartlarda mücadele ediyor. Doğru düzgün bir tane sulama projesi bile yok. Ama insanlarımız kendi imkanlarıyla yer altından çıkardıkları sularla ya da kilometrelerce öteden akarsulardan döşedikleri boru sistemleriyle tarım yapmak için müthiş bir mücadele veriyor ve bir hayat standardı yakalıyor. Bu insanlar gerçekten evlerinde kaynayacak çorbaları varsa hep şunu diyor. Bu devlet millet yaşasın. Allah'ımız, devletimize zeval vermesin. Şükürler olsun diyor. Şükürcülüğü öğrettiler bu insanlara ama bu insanların hiçbirinin hayaline şu bile giremiyor. Akşam eşiyle inip bir restoranda bir yemek yemek hayaline bile kuramıyor.” diye ifade etti.

“VATANDAŞIYLA BU KADAR KOPUK BİR YAPI OLAMAZ”

Cumhurbaşkanının Türkiye'nin refahı, şartlarını kendi etrafındaki arkadaşlarından bakarak öğrendiğini söyleyen Başkan Dutar “Şimdi bakın Türkiye'de halkıyla, vatandaşıyla bu kadar kopuk bir yapı olamaz. Bakın birileri yukarıda milyonlarca liralık köşklerde, villalarda, saraylarda yaşarken birileri alt tarafta bir tas çorbaya razı. İnsanlar artık nefes alamaz duruma geldi.” diyerek Türkiye'de birçok yapının bozulduğunu ifade etti.

“ORTAK BİR AKILDA MAKUL SİYASET”

Hiçbir alanda eşit olunmadığını ifade eden Dutar “Onun için biz diyoruz ki İYİ Parti olarak önce eşitleneceğiz. Eşitlenmemiz lazım. Hep beraber yaşayacağız bu ülkede. Bu ülke hepimiz. Hep beraberiz ve orada ben şunu anlatıyorum insanlara. Artık Türkiye'de sağ sol üzerine oculuk buculuk üzerine siyaset dönemi kapanmıştır. Artık ortak bir akılda makul siyaset. Bakın bunun altını çizerek size söylüyorum. Ortak bir akılda makul siyaseti bu ülkeyi seven insanları bir arada tutabilmemiz lazım. Biz onun için İyi Parti olarak oralarda yaptığımız çağrı şu. Atatürk'le ve cumhuriyetle problemi olmayan herkesi İYİ Parti'nin çatısı altına davet ediyorum.” dedi.

“SAHADAKİ MÜCADELEYİ MİLLİ MÜCADELE GİBİ GÖRÜYORUZ”

Siyaseti sadece siyasetçilerin omuzlarına yüklemeyin diyen Dutar “Karşımızda öyle yağmacı ve ahlaksız bir düzen var ki ve mücadele etmesi o kadar zor ki. Bu anlamda bizim her vatandaşımıza vicdan sahibi, AK Partili, MHP'li, CHP'li insanlarımıza ihtiyacımız var. Bu sistemle mücadele etmesi lazım. Onun için İYİ Parti'yi ben tanımlarken şöyle tanımlıyorum. İYİ Parti sıradan bir siyasal hareket değil. Buradaki insanlar sahadaki mücadeleyi bir milli mücadele gibi görüyor.” diye belirtti.

Mersin’in esnaflarını gezdiğini kaydeden Dutar “İki haftadır Yenişehir'deyim. Yenişehir deyince hepinizin aklına Mersin'in belli bir seviyede insanlarının yaşadığı kültür seviyesi yok. Standardı yüksek bir şehir olarak biliyoruz. Yenişehir'in sahil kesimi Suriyelilere teslim olmuş durumda. Çok acıdır. Yenişehir'de esnaf geziyoruz. Arkadaşlarımız önden gidiyor, Suriyeli mi Türk mü diye öğreniyor. Her şeyden önce yerli esnaf olmalı. Kira giderleri ve elektrik giderlerinden dolayı bakın dün Bahçelievler'de Piri Reis'teydim. Birçok dükkânda devren satılık yazıyor. Önceki gün Toroslar'da hastane caddesindeydim. Birçok dükkanda devren satılık yazıyor. Neden? Yer sahipleri geliyor kirayı yüzde yüz arttırıyor.” şeklinde ifade etti.

“EVİNE SÜT PARASI ALAMAYAN ANNELERLE DOLU SOKAKLAR”

Sokakta yaşanılan durumları anlatan Dutar “65-70 yaşında teyzelerimiz var. Sokakta bana denk geliyorlar. 5-10 bağ semizotu, 5-10 bağ nane, birkaç kilo ürünlerle. Teyze ne yapıyorsun diyorum. Evladım benim bir şeye ihtiyacım yok da benim kız evli geçinemiyorlar, iş yok, güç yok. Ben de buradan akşama kadar işte elli bağdan, semizotundan ne kazanırsam onlara bir destek vermek için çalışıyorum diyen kadınlarla dolu sokaklar. Evine süt parası alamayan annelerle dolu sokaklar. Evinde eşinin önünde sorumluluğunu yere yerine getiremediği için intihar eden babalar var. Bu ne kadar acı biliyor musunuz? Yani bir babanın çocuğunun ve ailesinin önünde ezilmesinden bahsediyorum.” ifadelerini kullandı.

“YOKSULUN VE GARİBANIN YANINDA İYİ PARTİ”

İyi Partinin siyasal bir proje ürettiğini ifade eden Başkan Dutar “Bakın ben İYİ Parti İl Başkanı olarak en büyük iddiam şu. Mersin'de bu yaşta yaşayan bu ara sokakları yoksulluğu, garibanlığı en iyi bilen siyasetçiyim ben. Yoksulun ve garibanın yanında İYİ Parti olarak proje üreten de tek siyasal hareketiz.” şeklinde ifade etti.

 “BİZİ BU KENTİN HER KÖŞESİ BİLİYOR”

Bu kentte İYİ Parti'nin kadrolarını herkes ezberlettiklerini belirten Dutar “Sizinle buradan çıkalım. Bizi Aslanköy'deki pazarcı kardeşim de bilir. Demirtaş'taki tablacı arkadaşım da bilir. Çamlıyayla'daki arkadaşım da bilir. Uçarı Mahallesi'ndeki dostum da bilir. Bizi bu kentin her köşesi biliyor. Çünkü bizim siyaset yapış tarzımız bu. Şimdi de aynısını önümüze sandık gelinceye kadar, arkadaşlarımızla beraber bu kenti karış karış gezmeye devam edeceğiz. Alışılmışın dışında genel başkanımızın öncülüğünde, genel başkanımız Anadolu'yu gezerken biz de kadrolar olarak Mersin'i gezeceğiz.” diye konuştu.

“İYİ MASA”

Yaptıkları “İyi Parti Masası” projesinden bahseden Başkan Mehmet Dutar “Bizim kent merkezinde kurduğumuz yapıda “İyi Masa” diye bir projemiz var. Bu iyi masanın amacı şu. Biz kentimizin ana caddelerinden değil, arka sokaklarına üye stantlarımızı götürüyoruz. Oraya üye standımızı kuruyoruz. Orada bir yandan vatandaşımızdan üye olmak isteyenleri, partimize üye yaparken bir yandan da gittiğimiz mahallelerde yerel sorunlarını belirlemeye çalışıyoruz.” dedi.

Mersin’de tarihinde almadığı bütün yatırımları ve hakları turizmden sanayiye, sanayiden tarıma kadar İyi Parti iktidarında alacağını ifade eden Dutar, Mersin Akşener’in Mersin’e sözü olduğunu belirtti.

“GÜVENİLİR SEÇİM AĞI KURUYORUZ”

Her gün günlük en az 20-30 üyeye ulaştıklarını ifade eden Dutar “ Mersinlilerin vicdanının rahatlaması açısından şunu söylemek istiyorum inanılmaz güvenilir seçim ağı kuruyoruz. Şu an sabah seçim olsa hazırız. Bizim işimiz çaldırmamak. Sadece Mersin’de 250- 300 tane avukatımız var. O gece gerekirse yatmayacağız sandıkları bırakmayacağız. Milletin helal oylarını kimseye çaldırmayacağız.” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291