banner417
Öne Çıkanlar koc muz sera imece usulü RecepTayyipErdoğan NATO Müttefik mesaj mersinli genç yetenek

Bu haber kez okundu.

“HAKLARIMIZDAN HAYATLARIMIZDAN VAZGEÇMİYORUZ”

HABER: ŞİRİN ALP

Açıklamayı okuyan Mersin Kesk Kadın Meclisi üyesi Nasibe Keskin; “Kamuda dönüşüm politikaları ve özelleştirmeler sonucunda güvencesiz, esnek, yarı zamanlı çalışma biçimlerinin yaygınlaşmasıyla kadınların, işyerlerinde daha fazla şiddete ve tacize açık hale gelmiştir. Kamusal alanın OHAL rejimi kararnameleri ve geçici 35. madde aracılığıyla tasfiye edildiği bir süreçte emekçilerin iş güvencesi ve örgütlenme hakkı üzerinde baskılar artıyor. Özellikle kadın emekçilere dönük iş yaşamında cinsiyetçi, ayrımcı uygulamalar, taciz ve mobbing kadınları daha fazla istihdamın dışına itiyor, zaten kırılgan olan çalışma hayatımız pamuk ipliğine bağlı hale geliyor.” ifadelerini kullandı.

TACİZ VE ŞİDDET

İşyerlerinden her gün şiddet ve taciz haberlerini aldıklarını ve ILO 190 sayılı Şiddet ve Taciz Sözleşmesi imzalanması gerektiğini ifade eden Keskin; “ Kapitalist ataerkil sistemin yapısı ve sebep olduğu güç eşitsizlikleri iş yaşamında da sürüyor. Kadınlar neoliberal politikaların yarattığı rekabetçi, esnek, güvencesiz ve kayıt dışı istihdam koşullarında çalışmaya mecbur bırakılıyor, sadece çalışan oldukları için değil kadın olmalarından dolayı da şiddete, tacize,  ayrımcılığa ve mobbinge daha fazla maruz kalıyor.” açıklamasını yaptı.

 İŞ YERLERİNDE KADINLAR BASKI ALTINDA

İşyerlerinin, kadınların kendilerini özgürce ifade edebildiği alanlar olmaktan uzak olduğunu vurgulayan Keskin ; “Yapılan araştırmalar toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri ile ilişkili bir şekilde, kadın emekçilerin, iş yerlerini kısıtlamaların yaşandığı, kendilerinin idare tarafından baskı altına alınıp kontrol edildiği, işe girmede, ücretlerde, terfi ve yükselmelerde, sosyal haklarda ayrımcılığa uğradığı ve ‘cam tavana’ maruz kaldığı alanlar olarak tanımladıklarını gösteriyor. Başta sağlık ve sosyal hizmet, eğitim, posta dağıtım, büro işkolları olmak üzere her gün işyerlerinden şiddet ve taciz haberleri geliyor. İş yaşamında genel olarak şiddet ve tacizin özelde ise toplumsal cinsiyet eşitsizliğine dayanan şiddet ve tacizin önlenebilmesi için şiddet ve tacizi önlemeye dair bütüncül bir politika izlenmeli.” dedi.

Keskin şöyle devam etti; “ ILO 2019 yılında 190 sayılı İş Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması Sözleşmesi ve 206 sayılı Tavsiye Kararı'nı açıkladı. Söz konusu sözleşme 25 Haziran 2021 tarihi itibari ile yürürlüğe girdi. İş yaşamında şiddet ve tacizin ve ev içi şiddetin iş yaşamına etkilerinin ortadan kaldırılmasını içeren 190 sayılı ILO sözleşmesi bağlayıcılığı olan ilk uluslararası sözleşmedir.” ifadelerini kullandı.

“EV İÇİ ŞİDDET”

Sözleşme ayrımcılığı, fiziksel, psikolojik, cinsel veya ekonomik zararı amaçlayan, bunlarla neticelenen veya neticelenmesi muhtemel olan her türlü şiddet ve taciz oluşturan davranış ve uygulamaları veya tehditleri ve misillemeyi yasaklamakta olduğunu ifade eden Keskin; “ Aynı zamanda ev içi şiddete maruz kalanların istihdamını, verimliliğini, sağlık ve güvenliğini etkileyebileceğini vurgulamaktadır. Taraf devletlere, işverenlere ev içi şiddetin etkilerini tanıma ve makul şekilde uygulanabilir olduğu ölçüde iş yaşamında etkisini hafifletme yükümlülüğü getirmektedir.” dedi.

“ŞİDDETTEN VE TACİZDEN ARINMIŞ ÇALIŞMA YAŞAMI”

Sözleşmenin iş yaşamında şiddet ve tacizin tanımını yaptığını ve şiddet, taciz sayılan tüm davranışları yasakladığını belirten Keskin; “ Koruma kapsamında bağımlı çalışanlarla sınırlı olmayıp, bağımsız çalışanları, stajyer ve çıraklar dahil mesleki eğitim alan kişileri, işten çıkarılanları, gönüllüleri, iş arayanları, iş başvurusunda bulunanları kapsamaktadır. Şiddet ve tacizin açıkça çalışanların sağlığını ve güvenliğini tehdit etttiği gerçeğinden yola çıkarak; başta kadınlar ve LGBT’ ler olmak üzere şiddetten ve tacizden arınmış çalışma yaşamı için 190 sayılı İş Yaşamında Şiddet ve Tacizin Ortadan Kaldırılması ILO Sözleşmesinin ve 206 sayılı Tavsiye Kararı'nın ülkemiz tarafından da bir an önce onaylanmasını ve etkin bir şekilde uygulanmasını talep ediyoruz.” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner418

banner430

banner432