Öne Çıkanlar mersin GAZETECİ GAP fuar kapı Tarım hayvancılık teknoloji nisan salı pazartesi imecehaber orman JANDARMADAN İNSAN TACİRLERİNE AĞIR DARBE otobüs ücretleri

“HUKUKSUZ İHRAÇLAR, İŞTEN ÇIKARMALAR ZULÜMDÜR”

Haber: Şirin ALP

Hukuk dışı uygulamalarına da karşı olduğunu söyleyen KESK Mersin Şubeler Platformu basın açıklamasında bulundu. Açıklamayı okuyan Eğitim Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül “5 yıl önce, 15 Temmuz’u fırsat olarak gören hükümet, on binlerce insanı gece yarıları yayınlanan resmi gazete ilanlarıyla işsiz bırakmıştı.  Biz o zaman,   darbe girişimini de, bunu fırsat bilen hükümetin hukuk dışı uygulamalarına da karşı olduğumuzu bu meydanda haykırdık.” dedi.

Kontrolsüz ve hukuksuz bir şekilde yapılan bu ihraçları söylemekten vazgeçmeyeceklerini ifade eden Sümbül “Eski yol arkadaşları tarafından yapılmaya çalışılan darbesi sonrası, FETÖ adı altında, solcu, muhalif, aydın, ilerici, önüne geleni kontrolsüz ve hukuksuzca işinden eden hükümete asla vazgeçmeyeceğimizi bu alandan haykırdık. Yılmadan, usanmadan söylemeye devam ediyoruz. On binlerce insan, savunmaları alınmadan, yargılanmadan, sorgulanmadan işinden ettiniz. Neden işsiz kaldıklarını dahi söylemediniz. Kendi ülkesinde, insanlara hakkını arayacak yol bırakmayarak Avrupa’ya insan hakları mahkemesine mahkûm ettiniz.” ifadelerini kullandı.

“TARİH, DARBECİLER KADAR SİZİ DE YAPTIKLARINIZLA YARGILAYACAK”

OHAL İşlemlerini İnceleme Komisyonu adlı tuhaf bir kurum yaratıp ipe un serdiklerini ifade eden Başkan Sümbül “Tarih, darbeciler kadar sizi de yaptıklarınızla yargılayacak. Hayatlarını kaybettikten sonra görevlerine komisyon kararıyla iade edilen dostlarımızın anılarını asla unutturmayacağız.  İhraç sonrası yaşadıkları ağır sorunlar nedeniyle canına kıyan 100’den fazla insanın hesabını tarih önünde sormaya devam edeceğiz.” şeklinde ifade etti.

“ARŞİV KAYDI” VE “GÜVENLİK SORUŞTURMASI” BAHANESİ

Emekçilerin görevlerine derhal geri getirmeleri gerektiğinin vurgusunu yapan Sümbül “İçişleri Bakanının TBMM’inde yaptığı konuşmadan sonra, OHAL uygulamalarının devam eden uzantısı olan “Arşiv kaydı” ve “Güvenlik Soruşturması” bahanesi ile işinden edilen kamu ve yerel yönetimlerdeki emekçilerin derhal işine iade edilmesi gerekmektedir. İşe alımlarda ve işten çıkarmalarda, kendini mahkemelerin yerine koyarak izlenen bu yol antidemokratik ve meşruiyetten uzaktır. Bu uygulama derhal sona erdirilmeli ve bu hukuksuz emekçi kıyımına son verilmelidir.” şeklinde konuştu.

“HUKUKSUZ İHRAÇLAR, İŞTEN ÇIKARMALAR ZULÜMDÜR”

Mücadele haklarını sonuna kadar savunacaklarını dile getiren Başkan Sümbül “Emekçi sınıfının, tarih boyunca bedel ödeyerek elde ettiği hak ve özgürlüklerin hangi gerekçe ile olursa olsun ortadan kaldırılmasına yönelik girişimlere karşı fiili ve meşru mücadele hakkımızı sonuna kadar kullanacağız. Bu meydandan tekrar ve tekrar haykırıyoruz; haksız ve hukuksuz ihraçlar, işten çıkarmalar zulümdür, cinayettir. KHK hukuksuzluğunu yaratanlara ve ortak olanlara diyoruz ki 50 yıl sürse de mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

“BÜTÜN HAKLARIYLA BİRLİKTE GÖREVLERİNE İADE EDİLMEDİR”

Tekrar çağrıda bulunduklarının altını çizen Başkan Mahmut Sümbül “Hukuka ve uluslararası sözleşmelere aykırı, etkin olmayan, denetlenemeyen, kendisini anayasa ve yasalar üstü gören, hükümetin bir organı gibi çalışan ve idari bir mekanizma olan OHAL Komisyonu derhal lağvedilmelidir. Ret kararları iptal edilmeli, haklarında memuriyeti engelleyen herhangi bir kesinleşmiş yargı kararı bulunmayan, hukuken suç olmayan gerekçelerle ihraç edilen tüm kamu görevlileri bütün haklarıyla birlikte görevlerine iade edilmelidir.” ifadelerini kullandı.

“SENDİKAL ÖRGÜTLENME ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALIDIR”

İhraç uygulamasının derhal sona erdirilmesi gerektiğini söyleyen Sümbül “375 sayılı KHK’ye eklenen geçici 35. madde eliyle yapılan ihraç uygulaması derhal sona erdirilmelidir. İş güvencesi iktidarın sopası haline getirilmemeli, sendikal örgütlenme önündeki engeller kaldırılmalıdır. Hukuksuz ihraçlardan dolayı mağdur olan tüm kamu emekçilerinin maddi ve manevi hak kayıpları karşılanmalıdır. İktidar başta örgütlenme, düşünce ve ifade özgürlüğü hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik baskı politikalarına son vermeli, ceza ve soruşturmaları durdurmalıdır.  Son arkadaşımız görevine iade edilinceye ve bu zulüm bitinceye kadar mücadelemizi devam ettireceğiz.” diyerek sözlerini sonlandırdı.

             

      

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291