banner214
Öne Çıkanlar mersin Nuriye turkcell VALİ mtb

KILIÇDAROĞLU BİR DİNLEDİ BİN AH İŞİTTİ

HABER: Hüsamettin TANRIKULU

Programda iktidarın nakliyecilerin sorunlarına karşı duyarsız bit tutum sergilediğini ifade eden Türk Kamyoncular ve Tırcılar Derneği Genel Başkanı Bülent Arslan, “Büyük zorluklar eşliğinde milletimizin ihtiyaçlarını karşılamada taşıma sektörümüzün temel bileşenlerinden olan kamyoncular ve tırcıların birçok sorunlarını dile getirmek istiyorum. İktidarın sorunlarımıza karşı duyarsız tutumuna karşı CHP tarafından sorunlarımız önerge şeklinde mecliste gündeme getirilmesine rağmen kabul görmemesi bizi derinden üzmüştür.” Dedi

Mersin Nakliyeciler Derneği Genel Sekreteri Faruk Kızartıcı ise düzenlene programda nakliyecilerin yaşadıkları ekonomik problemlerden ziyade konuşmasında yaşanılan hukuki sorunlara ağırlık verdi. Kızartıcı, “Şu anda patronlar ve şoförlerin iş mahkemelerindeki sıkıntıları konuşmanın bir anlamı yok. Arkanızda oturan insanların hepsinin bu konuda birçok davaları vardır ve hepsi haklı oldukları konuda bile bu davaları kaybetmiştir ve bedellerini ödemişlerdir. dedi.

“CAN AZERBAYCAN BİLE SADECE DÜNYADA TÜRK NAKLİYECİLERİNDEN GEÇİŞ ÜCRET ALIYOR”

Mersin Nakliyeciler Sitesi Başkanı Mehmet Bozkurt nakliyecilerin yaşadığı sorunları şu şekilde anlattı: “Ülkemizin ihracatının Orta Asya'ya taşımaya çalışan nakliyecilerimiz maalesef uzun zamandır Kazakistan engeline takılmış durumdalar. Kazakistan ülkesini transit geçecek hiçbir ülke dokunamadı. Ekonomik yol olan Rusya üzerinden Kazakistan'a girerek yapabiliyor. Ama Kazakistan Türk nakliyesine güzergâh şartlı geçiş belgesi dayatması nedeniyle Türk nakliyeciler maalesef Azerbaycan üzerinden Roro'yla Kazakistan'a gitmek mecburiyetinde kaldılar. Bu da Türk nakliyecilerine 2bin 5 yüz dolar ek maliyet getirdi. 100’lerce firma, binlerce şoför maalesef bu yaptırım nedeniyle mağdurlar. Kazakistan'a ek, Rusya'da, sahipsiz Türk nakliye sektörüne aynı şekilde sınırlandırma getiriyor. Orta Asya Ulaşım, en ekonomik olarak Rusya üzerinden ama, Rusya sadece tüp nakliyesinde diyor ki benim ülkeme Gürcistan'dan değil Azerbaycan'a sınır gümrüğünden gideceksiniz. Bu da bize tekrar ek maliyet getirmesinden dolayı elimizde kalan sadece Kazakistan pazarlarıyla bile pazarlığını bile ihracatımızı taşıyamıyoruz. Rekabet edecek duruma gelemiyoruz. Rusya Kazakistan'ın yaptırımlara ek yıllardır sadece tüp nakliyesi nakliyecilerden çeşitli kalemler altında, geçiş ücretleri alan, yangında savaşta, her olayda birlik ve beraberliğimizi dünyanın kıskandığı iki devlet tek millet, can Azerbaycan bile sadece dünyada Türk nakliyecilerinden geçiş ücreti alıyor. Bu kabul edilir bir durum değil. Bir düşünün Türk nakliye sektörü nelerle mücadele ediyor?”

“YA ANLAMAYAN YA DA BİZİ DUYMAYAN YETKİLİLERİMİZ VAR”

Yeklilerin ya kendilerini duymadıklarını ya da anlamadıklarını belirten Bozkurt yaşadıkları sıkıntıları anlatmaya şu şekilde devam etti: “İran'da diğer ülkelerden tüp nakliye sektörüne yaptırımlar konusunda geri kalmıyor. Basit bir söylemle akşam akıllarına geleni sabah anlaşmalarda yer olmasa da sahipsiz Türk nakliye sektörüne uyguluyorlar. Tüm bu yaptırımlar karşılığı olarak var mı derseniz, maalesef hiçbir şekilde yok. Ülkemizdeki uygulamalara gelince sayın. Dışta olduğu gibi bütün uygulamalar da maalesef işte bizlere. Nasıl olsa yabancı plakalı arabalar, trafik cezaları tahsil edip edilmiyor diye hiçbir kurala uymuyor. Mesela biz dokuz saat uygulamasıyla Trabzon'dan İstanbul'a kalktığımız zaman gidemezken onlar direkt olarak gidiyorlar. Birçok sosyal medyada 125 kilometre, 130 kilometreyle takip edilen yabancı plakalı arabalar görünüyor. Ama ne hikmetse Azerbaycan gibi, Gürcistan gibi veya farklı bir ülkede ceza tahsilat sistemi olmasına rağmen ülkemde bu ceza tahsilat sistemi olmaması yabancılara ülkemizde de bir avantaj sağlıyor. Eşitsiz rekabet oluşturuyor. Biri yüz metre küp, biri yüz yirmi metre küp olunca doğal olarak ithalatçı, ihracatçı o büyük eratı seçiyor. Ülkemiz yabancı nakliyeciler için cennet bir ülke. Eşitlere maruz kalmamak adına yüzlerce firma maalesef sektör göçü yapıyor. Bu yaptırımlara maruz kalmamak üzere gördüğünüz Türkiye'deki araçlarımızı satıyoruz. Çalıştığımız ülkelerde firmalar oluşturuyoruz. Yani ülkemizdeki dövizi yurt dışına götürüyoruz. Ülkemize vergi vermiyoruz. Yani nakliye sektörünün önemini anlamak için İngiltere'deki gibi gidip raflarda suyun gıda maddesinin olmadığını mı görmek lazım? İstasyonlarda benzinin olmadığını mı görmek lazım? Yani nakliye sektörü önemli değil maalesef. Ya anlamayan ya da bizi duymayan yetkililerimiz var.”

“TÜM YETKİLİLERİMİZİN SEKTÖRÜMÜZÜN DERTLERİYLE DERTLENMEYE DAVET EDİYORUM”

Türk nakliyecilerine yapıla eşitsiz uygulamaların kabul edilebilir olmadığını belirten Bozkurt şöyle dedi: “Sektörümüzün önemli bir konusu daha var. Bizler tüp nakliye sektörü olarak artık iş mahkemelerine, şoförlerimizle karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Çünkü bizlerin çalışma düzeni farklı. Bir fabrikada çalışan işçi gibi gidip her gün imza atıp içeri girmiyor. Bir şoförümüz de aracı verdiğimiz zaman bir ay sonra bir daha görebiliyoruz. Ve bundan sonucunda Türk nakliye sektörünün büyük oranda gerek bazen patronların bazen iktidarın aç gözünüzü nedeniyle iş mahkemelerine hapsoluyorlar. Bunun Orta Asya'da. Türk dünyasına üye ülkelerdeki eşitsizlikler inan kabul edilir bir durum değil. Biz bunu hazmedemiyoruz. Vatanın derdiyle dertlenmeyen dertsiz insandır dedim. Tüm yetkililerimizin sektörümüzün dertleriyle dertlenmeye davet ediyorum.”

“SORUNUN ADETA ÇÖZÜMSÜZLÜĞE SÜRÜKLENMESİ BİZLERİ DERİNDEN ÜZMÜŞTÜR”

Programda konuşan yaşadıkları sıkıntıları anlatan bir diğer katılımcı, Türk Kamyoncular ve Tırcılar Derneği Genel Başkanı Bülent Arslan sorunlarını şu şekilde dile getirdi: “Öncelikle şöyle bir şey arz edelim. Sizin sahibiniz yok dediniz. Cephede gizli kahramanlarımız olan Mehmetçikler gibi nasıl ülkemizi sahiplendilerse rahat uymasına vesile oluyorlarsa bizde tekeri dönen gizli kahramanlar gibi her zamanki gibi sahadayız ve olmaya da devam edeceğiz. Türkiye’mizin yükünü taşıyoruz. Hem tedarik zincirinin olmazsa olmaz halkasında hem ihracatta hem de ithalatta gece gündüz yollarda hizmet vermekteyiz. Büyük zorluklar eşliğinde milletimizin ihtiyaçlarını karşılamada taşıma sektörümüzün temel bileşenlerinden olan kamyoncular ve tırcıların birçok sorunlarını dile getirmek istiyorum. İktidarın sorunlarımıza karşı duyarsız tutumuna karşı CHP tarafından sorunlarımız önerge şeklinde mecliste gündeme getirilmesine rağmen kabul görmemesi bizi derinden üzmüştür. Bizler gece gündüzüne katan şoförler olarak sorunlarımızın çözülmesi için siyasetten başka gidebileceğimiz bir merci olmadığını biliyoruz. Ancak bizim sorunlarımız halen çözülmemiştir.27 maddede özetlediğimiz acil çözülmesi gereken sorunlarımız devam etmektedir. Bir günde alınacak kararla çözülebilecek bu sorunların bir devlet meselesi haline getirilmesi çarkları arasında sorunun adeta çözümsüzlüğe sürüklenmesi bizleri derinden üzmüştür.”

“KÖPRÜ YOL FİYATLARININ MAKUL HALE GETİRİLMELİ”

Yaşadıkları sorunları maddeler halinde programda sunan Arsalan köprü ve yol fiyatlarının altını çizdi. Arsalan “Sorunlarımızı şöyle kısaca ifade etmek gerekirse: 1, kabiliyet yetki belgesiyle ilgili sorunlarımız. 2, sektörle ilgili olarak bakanlıkta temsil sorunumuz. 3, C iki yetki belgeye yabancı plaka araçların yurt içine taşıma yapma sorunumuz. 4, Türkiye çapında kantar sorunları. 5, trafik ve kasko sigortalarının çok pahalı olması. 6, taşıma, ton kilometre sorunumuz. 7, trafik cezaları sorumlu ceza fuarı sisteminin indirim yapılmasıyla ilgili. 8, köprü yol fiyatlarının makul hale getirilmesi. 9, şoförlerimizin yanlış fatura kesimi çok olduğundan, bunun için Maliye Bakanlığı'nca pratik bir çözümün verilmesi. 10, kantarların denetlemesinde, derneğimizin de içinde olacağı oluşturulacak bir komisyonda denetim, yetki verilmesi. 11, HGS, OGS, otoban ve köprü geçişlerinde ceza işlemleri bir seferliğine mahsus silinmesi. 12, yeni getirilen yasayla takoraf sisteminin saatinin düzenlenmesi, 13, plaka takili, değer kazanılması ve dondurulması.” şeklinde konuştu.

“4 AYDIR BİR CEVAP ALAMADIK”

Türkiye Kamyoncular ve Tırcılar Partisi'nin resmi başvurusunu yaptıklarını dile getiren Arsalan parti için gerekli olan evrakları vermelerine rağmen 4 aydır İçişleri Bakanlığı’ndan herhangi bir geri dönüt almadıklarının altını çizdi. Arslan “Değerli misafirler, taşıma sektörümüzün bir parçası olarak tüm yurt genelinde örgütlenerek sorunlarımızın çözülmesi için daha güçlü birliklerimizi oluşturduk. Buradan size bunun sürprizi vereyim. Takdir edersiniz ki siyaset yani iktidar sorun çözme merkezidir. Bahane üretme yeri değildir. Eğer sorunları çözemiyorsanız sorunu yaşayanlar kendi göbeğini kendisi kesecek şekilde yola çıkması en doğal hakkıdır. Bu vesileyle Türkiye Kamyoncular ve Tırcılar Derneği olarak, yaklaşık 4 aydır kurulması için İçişleri Bakanlığımıza, Türkiye Kamyoncular ve Tırcılar Partisi'nin resmi başvurusunu yaptık. Partimizin kurulması için yasal süre geçtiği halde alındı belgemizi vermemelerine rağmen biz şu anda sahada çalışmalarımıza parti olarak sektör olarak başladık.” ifadelerini kullandı.

“HİÇBİR ŞEKİLDE KAALE ALINMIYORUZ”

5 yüz bin kişiye istihdam alanı yaratıklarını ve 2 yüz milyar dolarlık bir ekonomiyi ellerinde tutuklarını belirten Mersin Nakliyeciler Derneği Genel Sekreteri Faruk Kızartıcı, sıkıntılarını şöyle aktardı: “Maalesef bu katma değerden hiçbir şekilde bu sektör çalışanlarına geri dönüşü yapılmıyor. Divan kurulunun değerli üyelerini ve sizleri burada görünce sorunlarımıza bu kadar vakıf olan insanlar varken, neden bu kadar zamandır bu sorunlar çözülmedi? Çünkü mevcut iktidar 19-20 yıldır iktidarda. Sadece üyelerden para alıp yerlerimizde oturmak bu sorunları çözmeyecektir. Çünkü hiçbir şekilde kaale alınmıyoruz. Hiçbir şekilde bunları mahkemelerde sorgulama şansımız yok. Bunu mahkemeye verme yetkisi yok.  Herkes mali konular hakkında bahsetti. Hiçbir konuda bizler yani meslek çalışanları yasama ve yürütme organları tarafından bunları konuşurken masaya çağrılmadığımızdan ötürü bunlar hep eksik ayaklarla yürür oldu. Haliyle bu insanlar yargıda karşı karşıya gelir duruma düştüler. Şu anda patronlar ve şoförlerin iş mahkemelerindeki sıkıntıları konuşmanın bir anlamı yok. Arkanızda oturan insanların hepsinin bu konuda birçok davaları vardır ve hepsi haklı oldukları konuda bile bu davaları kaybetmiştir ve bedellerini ödemişlerdir.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner198

banner227

banner233

banner255

banner231