Öne Çıkanlar mersin MİMARLAR 2temmuz1993 Mithat Paşa imecehaber imecegazetesi mersin sivas

Bu haber kez okundu.

METRO PROJESİ DUALARA KALDI  - ÖDENEK YOKSA İHALE ÇIKMAZ

Mersin’de 3 Ocak’ta yapılan Metro temel atma töreni karmaşası devam ediyor. Ödeneği dahi belli olmayan projenin onayı hala Hazine ve Maliye Bakanlığından gelmedi. Gelmesini ‘inşallah’ sözleriyle ifade eden Başkan Seçer, elde finansal onaylar olmadan proje temelini atması kentte endişe yarattı.

“İNŞALLAH ÇIKACAK”

2022 yılı Ocak Ayı Olağan Meclis Toplantısı Birinci Birleşiminde Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer “Metro inşaatının sözleşme bedeli 3 milyar 379 milyon 404 bin 875 TL, KDV tutarı 608 milyon 292 bin TL. İkisinin toplamı ise 3 milyar 987 milyon 697 bin 752 TL.” dedi. Mevzuat gereği kanundan bahseden Başkan Seçer “Biz mevzuat gereği bu tutarın yüzde 85’ini borçlanıp kredi alabiliyoruz. Meclis kararının borçlanma yetkisi 6 Ağustos 2021 tarihinde alındı. Cumhurbaşkanlığı Strateji Daire Başkanlığından onaylandı ancak Hazine ve Maliye Bakanlığının onayıyla biz borçlanma yapabileceğiz.” diyerek ‘inşallah çıkacak yine’ ifadelerini kullandı.

VERİLMECEK Mİ?

Henüz finansman kullanılmadığını ifade eden Başkan Seçer “16 Ağustos’ta aldığımız borçlanma yetkisini şu ana kadar henüz Maliye Bakanlığından imza çıkmadığı için işleme alamadık. Verilmeyecek mi? Bize söyleneni söylüyorum. Verilecek ama süre gerekecek. Bakan değişti vs. en erken ihtimalle 6 ay içerisinde çıksa bile bir sonraki 6 ay içerisinde fiyatlarda pazarlık edilecek.” şeklinde ifade etti.

ZAMAN İLERLEĞİNCE MALİYET ARTACAK PEKİ O ZAMAN NE OLACAK?

28 Nisan 2021’de ihaleye çıkıldığında yaklaşık Euro’nun 9 TL civarında olduğunun altını çizen Seçer “O günlerde bununda maliyeti bize kilometre bazında 24 milyon ediyor o da 3 milyar 375 milyon liraydı. 13.4 kilometre, bizim o dönemde kilometre maliyeti TL bazında 252 milyon TL’ydi. 330 milyon Euro ya ihaleyi yaptık. Bunun maliyeti 1 kilometreye 252 milyon TL ye, 24,6 milyon Euro’ya yapmış oluyoruz.” şeklinde konuştu.

“GMK TAMAMEN KAPANMAYACAK”

O gün ki 24 milyonun bugün 16 milyona Euro’ya düştüğünü söyleyen Seçer “Hazine ve Maliye Bakanlığının açıkladığı fiyat farklarını alacaklar.  Burada idarenin herhangi bir zararı yok. Biz şu anda her herhangi bir Euro borçlanıp bunu o gün ki Euro kurundan bozdurup hesabımızda tutmuyoruz.  Ödemeler TL ile olacak. Bizim yaptığımız dönemde şimdi bu fiyatlara yapamayız. Metroda tek tüp modeli olacak 7 buçuk kilometresi aç kapa, 5.9 kilometresi TBM yönteminden olacak. Gazi Mustafa Kemal Bulvarı (GMK) tamamen kapanmayacak.” ifadelerini kullandı.

İHALE KANUN MADDELERİ

 4734 sayılı kamu ihale kanununun 5. maddesi gereğince İdareler, bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde; saydamlığı, rekabeti, eşit muameleyi, güvenirliği, gizliliği, kamuoyu denetimini, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamakla sorumludur. Aralarında kabul edilebilir doğal bir bağlantı olmadığı sürece mal alımı, hizmet alımı ve yapım işleri bir arada ihale edilemez.

Eşik değerlerin altında kalmak amacıyla mal veya hizmet alımları ile yapım işleri kısımlara bölünemez. Bu Kanuna göre yapılacak ihalelerde açık ihale usulü ve belli istekliler arasında ihale usulü temel usullerdir. (Ek cümle: 2/7/2018-KHK-703/171 md.) Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinin özelliği ve güvenlik şartlarına uygun şekilde yerine getirilme zorunluluğu nedeniyle Cumhurbaşkanlığınca gerçekleştirilecek her türlü mal ve hizmet alımları ile yapım işlerine ilişkin ihaleler bu Kanunun 21 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) bendine göre yapılabilir. Diğer ihale usulleri Kanunda belirtilen özel hallerde kullanılabilir.

Ödeneği bulunmayan hiçbir iş için ihaleye çıkılamaz.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291