Öne Çıkanlar mersin aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

ORTADOĞU’DA TÜRK VATANDAŞLIĞI SATIŞA ÇIKTI

HABER: ELİF KURTTAŞ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının 250 bin dolar karşılığında satılması ve yabancı ülkelerde reklamları yapılmasını, TBMM Adalet Komisyonu Üyesi, Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Alpay Antmen’e sorduk. Antmen “Türk vatandaşlığı pazarda satılır gibi reklam yapılıyor. 199 bin Suriyeli kişi Türk vatandaşı oldu. Vatandaş olmak isteyenler araştırılsın. Yoksa ilerleyen sürede mafyalaşma ve sağlık sorunları yaşanabilir” dedi.

Türkiye gündeminde mültecilere yönelik tartışmalar sürüyor. Afganistan ve Suriye uyruklu mültecilerin Türkiye'ye dağınık göçü sonrasında kısa bir süre önce ortaya atılan bir iddia Türkiye'nin gündemine oturdu.

“PAZARDA SATAR GİBİ REKLAMINI YAPIYORLAR”

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen sosyal medya hesabından yayınladığı Katar, Dubai, Arabistan, Kenya televizyonlarında indirimli ve kampanyalı Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı reklamlarına sert tepki gösterdi. Antmen; “ Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığının televizyonlarda satış reklamları olarak dönmesine “İktidarın hiç mi yüzü kızarmıyor, hiç mi kanlarına dokunmuyor? Milliyetçi geçinen ortağı MHP neden ses çıkartmıyor? Hepsine yazıklar olsun ” tepkisini dillendirdi.

TÜRK VATANDAŞLIĞI PAZARDA SATILIYOR

Antmen şöyle konuştu:  “ Daha öncesinde vatandaşlık hakkı kazanılmasına yönelik 500 bin dolar karşılığında konut alımlarındaki rakam 250 bin dolara indirildi. Ama en utanç verici olan ise bütün Arap ülkelerinde Türkiye'den ev al promosyon olarak Türk vatandaşı ol gibi reklamları görüyoruz bunlar bizi inciten durumlar. Türk vatandaşlığı pazarda satar gibi reklamını yapıyorlar. Adete pazar çığırtkanları gibi ‘Batan geminin malları bunlar’ diyorlar. Bu şekilde 250 bin dolar ev alan herkese vatandaşlık veriyorlar. Şimdi burada iki şey var. Birincisi 250 bin dolar karşılığında Türk vatandaşının verilmesi son derece abes. Daha önce benim konuşmalarımda da var. Bu ülke Çanakkale Savaşından, Kurtuluş Savaşından sonra Anadolu'daki bütün insanların çabasıyla bir yerlere geldi. Türk vatandaşlığı bu kadar ucuz olmamalı bunu da maddi anlamda söylemiyorum.” ifadelerini kullandı.

KİM BU İNSANLAR?

İkinci bir durumun ise iktidarın 250 bin doları kim verirse versin sadece onunla ilgilendiğini belirten Antmen, “ Peki o zaman soruyorum bu vatandaşlığı alan adam kim? Terörist mi? Bu adam katil mi? Bu adam kara paramı aklıyor veya terör örgütleriyle bağlantısı var mı? Bunlara bakmaksızın vatandaşlığa alıyorlar. Ben soru önergesi de vermiştim, Vatandaşlık kanunundaki o miktarın ve onun dışındaki bazı yatırım miktarının dört katına artırılmasına yönelikti. Mesela 1 milyon dolarlık bir ev almadan kimseye vatandaş verilmemesi gerekir. Tabi sadece para vermesi de yeterli değil alan kişinin her şekilde yetkililerce araştırılması da gerekiyor.” açıklamasını yaptı.

“VATANDAŞ OLMAK İSTEYENLER ARAŞTIRILSIN”

Vatandaşlığın parayla satılmasına karşı olduklarını ama Türkiye’ye yabancı yatırımcı gelecekse de bunu engellenmemesi gerektiğine dikkat çeken Antmen, “ Ama doğru düzgün bir şekilde yatırım yapılsın ve gelen kişilerin kim olduğu araştırılsın. Afganistan'dan çocuk istismarcısı, savaş lordu geliyor Türk vatandaşı olmak istiyor. Suriye'den teröristler geliyor Türk vatandaşı olmak istiyorum. Dünyanın her yerinde kendi ülkelerinden kovalananlar Türk vatandaşı olmak istiyor. Bunların önüne geçmek gerekiyor.” açıklamasını yaptı

“AKP VE MHP ÖNERGEYİ REDDETTİ”

Bu önerileri Meclis kürsüsünde paylaştığı zaman iktidar bloğu AK Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin duruşunu değerlendiren Antmen, “ Benim daha öncesinde yabancılara verilen Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlıklarının araştırılması; içlerinde terörist, uyuşturucu baronu, mafya lideri ve çocuk tacizcisi olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla verdiğim araştırma önergesi Meclis'te AKP ve MHP'li Milletvekilleri tarafından 5 Mart 2022 tarihinde reddedilmişti. Genel olarak bu konularda  MHP sesini çıkartmıyor, ret oyu veriyorlar. AKP'liler savunuyorlar. Ama neyi savunduklarını ya kendileri bilmiyor, ya da Türk vatandaşlığı veya dini ve manevi duygular hiç umurlarında değiller. 5 Mart'ta Meclis gündeminde de tartışıldı. Bu konuda Türk vatandaşlığı kriterleri, kimler Türk vatandaşı oluyor, araştıralım dedik. AKP ve MHP oylarıyla bu önerge reddedildi. Ama bana kalırsa Milliyetçi Harekat Partisi bu işlerden bizim kadar rahatsız olduğunu düşünüyorum. ” şeklinde konuştu.

“199 BİN SURİYELİ KİŞİ TÜRK VATANDAŞI OLDU”

Türkiye’de kalan Suriyeli sığınmacı sayılarına ve Türk vatandaşlığı verilen Suriyelilere değinen Antmen, “ En son İçişleri Bakanı Süleyman Soylu soru önergesine cevap verdiğinde Türkiye genelinde Suriyeli 199 bin civarı kişinin Türk vatandaşı olduğunu söylemişti. Tabii bu rakamlar çok doğru gelmiyor bana.  Birde bakanlığa şunları sorduk Mersin'de hangi şirketler kurdu? Bu şirketlerin sahibi kimler? Kimler şirket kurarak Türk vatandaşı oldu. Kimler konut edinerek vatandaş oldu dedik ama bir bilgi vermediler.” dedi.

“ELBETTE SAVAŞTAN KAÇANLARA KAPIMIZ AÇIK”

Genel olarak bakıldığında yaklaşık olarak Mersin'de 400 ile 500 bin civarında, Türkiye'de ise 4,5 ile 5 milyon civarında geçici koruma adı altında Suriyeli sığınmacı olduğunu söyleyen Antmen, “ AKP'ye bakıyorsunuz bunlara vatandaşlarımız diyor, kardeşlerimiz diyor. Hatta bunlardan belki polis yapmayı düşünüyor. Devlet memuru yapmayı düşünüyor. Doktor yapmayı düşünüyor. Şöyle bir durum var, tamam savaştan kaçan her insana kapımızı açalım. Ama kusura bakmasınlar iki şey var. Bu savaş bitince kendi ülkelerine dönecekler. İkincisi de, geldilerse bir zahmet Türkiye'nin örflerine, adetlerine, geleneklerine yaşam yapısına uyum sağlayacaklar.” açıklamasını yaptı.

“İLERLEYEN SÜREDE MAFYALAŞMA VE SAĞLIK SORUNLARI YAŞANABİLİR”

Türkiye’de bazı bölgelerde gettolaşma ve buna bağlı güvenlik, sağlık problemlerinin yaşanabileceğine dikkat çeken Antmen, “ Ama onlar kendi gettolarını oluşturarak hem kendi aralarında ticaret yapıyorlar, alışveriş yaparak kendi kendilerini kalkındırıyorlar. Hem gettolaşıyorlar, hem mafyalaşıyorlar. Bu kişilerin kendi gettolarında daha çok suça bulaşmaları söz konusu olabilir. Bir de şöyle bir durum var Türkiye'de ve maalesef özellikle çocukların aşılanmaması nedeniyle Suriye'den gelen çocuk felci ya da menenjit gibi hastalıklar Türkiye'de yakında patlayabilir, salgın hastalıklar artabilir.” ifadelerine yer verdi.

“EMEKLERİ SÖMÜRÜLÜYOR”

Başka bir bakış açısı ile sığınmacıların bir yerde emeklerinin sömürüldüğünü aktaran Antmen; “ Yani ucuz işgücü olarak kullanılıyorlar. Sosyal güvenlik olmadan, güvenceleri olmadan kullanılıyorlar. Onlarında bu konularda mağdur edilmesi kesinlikle doğru değildir.” dedi.

“TOPLUMSAL KARGAŞA OLUŞUR”

Sığınmacı ve göçmenlere yöneliklik yapılması gerekenlere değinen Antmen, “ Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun dediği gibi Suriye'deki iç savaş bitecek. Suriye'de demokrasi geldiğinde Avrupa Birliği, Birleşmiş Milletler Fonları, dünya ve Türkiye'nin de katkılarıyla Suriye vatandaşları, misafirler ülkelerine güle oynaya gidecekler. Aksi durumda ilerleyen süreçte ciddi problem yaşanır. 6 yılda, 6 tane çocuk yapan bir Suriye vatandaşı aile bundan 8-10 yıl sonra 20 milyona kadar artan bir nüfus olduğu zaman bu Türkiye’nin silahsız işgalidir. Bir kavimler göçü gibi Türkiye'nin demografik yapısı, sosyal yapısı, ekonomik yapısı, örf adetleri, yerli ve milli olması bozulur ve bu toplumsal bir kargaşaya yol açar.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291