Öne Çıkanlar muharremince mersin vagon persembe vatandaş halk iktidar muhalefet imecehaber imecegazetesi çevre hedef saglık salı dünya İmeceHaber mersin idlib azez tır İmeceHaber covid tedbir sondakika küliye mersin carsamba özelhaber

Bu haber kez okundu.

“TÜRKİYE’NİN EN GÜVENLİ BİNALARI YENİŞEHİR’DE”

HABER: ELİF KURTTAŞ

Yenişehir Belediye Meclis Üyesinin geçtiğimiz gün ‘Yenişehir’de yüksek katlı binalarda yangın tedbiri yok’ yönündeki açıklamalarına Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit’ten cevap geldi. Özyiğit, Yenişehir Belediyesi olarak düzenledikleri tüm inşaat ruhsatlarının Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, Deprem Yönetmeliği ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olduğunu ve ruhsatlarda Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığının onayını aldıklarına dikkat çekti. Başkan Özyiğit ayrıca “Yenişehir, ülkemizde kaçak yapılaşmanın en az olduğu ve yapı kalitesi ile güvenliğinin en yüksek olduğu ilçelerden biridir. Ayrıca Mersin’de yapı yoğunluğunun en düşük olduğu imar planı 0.90 emsalle Yenişehir’dir.” ifadelerini kullandı.

“Hemşehrilerimizin içi rahat olsun” diyen Başkan Özyiğit şu şekilde konuştu: “Türkiye’nin en kaliteli ve en güvenli binalarının Yenişehir’imizde yapıldığını açık yüreklilikle söyleyebilirim.  Çünkü bizim için halkımızın can güvenliği her şeyden önce gelir. Hemşehrilerimizin içi rahat olsun, insan yaşamının ranta kurban edilmesine müsaade etmeyiz.  Yenişehir Belediyesi olarak düzenlediğimiz tüm inşaat ruhsatları Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, Deprem Yönetmeliği ve Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygundur.  Yenişehir, ülkemizde kaçak yapılaşmanın en az olduğu ve yapı kalitesi ile güvenliğinin en yüksek olduğu ilçelerden biridir. Ayrıca Mersin’de yapı yoğunluğunun en düşük olduğu imar planı 0.90 emsalle Yenişehir’dir.”

Başkan Özyiğit, “Tüm tedbirlerimizi alıyor ve titiz bir denetlemeyle takibini yapıyoruz”

Yangına karşı son teknolojilerin kullanıldığını ve binaların teknik mevzuata uygun olarak yapıldığını dile getiren Başkan Özyiğit, Yenişehir Belediyesi olarak titiz bir denetlemeyle takibini yaptıklarını söyledi. Özyiğit, “Yenişehir’imizde yüksek katlı binaların bulunduğu bölgeler daha önce onaylanan imar planında yer alan kat yüksekliğinin serbest olduğu alanlar ya da yönetmeliğin kat yüksekliği ile ilgili maddelerine göre yapılmıştır. İnşaat ruhsatı alındıktan sonra bu ruhsatın hangi süreyle geçerli olacağı da yönetmelikle belirlenir ve buna aykırı ruhsat düzenlenmesi mümkün değildir.  Yenişehir’deki binalar yangından korunmak amacıyla düzenlenen tüm teknik mevzuatlara uygun olarak yapılmaktadır.  Yüksek katlı yapılarda yangın güvenliği ile yasalarda belirtilen tüm tedbirlerimizi alıyor ve titiz bir denetlemeyle takibini yapıyoruz. Yangın söndürmek için kullanılan spring sistem, yangın merdiveni ile asansör basınçlama sistemleri, yangın algılama ve uyarı sistemleri, duman sensörleri, yangın anında itfaiyenin kullanacağı şekilde tasarlanan ve tamamen yangına duyarlı malzemelerden üretilen acil durum asansörleri, yangın güvenlik holü, tamamen korunaklı yangın merdiveni, itfaiye su alma ve su verme tesisatları gibi önlemler son teknoloji ile Yenişehir’imizdeki yüksek katlı binalarda kullanılmaktadır.  Ayrıca inşaat ruhsatlarımız Mersin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı onayı alınarak düzenlenmektedir.”

“Ekoloji İlkemiz Kapsamında Sağlıklı Bir Kent Yaşamı İçin Özveriyle Çalışmaya Devam Edeceğiz”

Başkan Abdullah Özyiğit, “Sadece çevre dostu binalara verilen LEED Sertifikası’na uygun ilk binayı Mersin’de Yenişehir Belediyesi olarak biz yaptık. Ve LEED’e uygun binaların kent genelinde yaygınlaşması için kolaylıklar sağladık. Türkiye’nin kendi enerjisini üreten en büyük toplu konut projesi ve şu anda yapımı devam eden 5 farklı proje daha çalışmalarımız örnek alınarak LEED Sertifikası’na uygun olarak yapılıyor. Yenişehir Belediyesi olarak Ekoloji ilkemiz kapsamında sağlıklı bir kent yaşamı için özveriyle çalışmaya devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.