Öne Çıkanlar mersin aşı mersin vaka tamkapanma imecehaber MUSTAFAÜSTUNDAĞ RALLİ KAVGA GÖZALTI PAZARTESİ İMECEHABER ayhankızıltan vahap

VERGİDE 6’NCI YAŞAM KALİTESİNDE 71’İNCİ

Haber: Elif KURTTAŞ

İyi Parti Mersin Milletvekili Behiç Çelik, ulusal güvenlik, ülke ekonomisinin geldiği noktayı ve Mersin’e yansımalarını anlatarak basın açıklamasında bulundu.

Dünyada küresel çapta bütün insanlığı etkileyecek 11 büyük hadisenin 7’sinin içerisinde Türkiye'nin olduğunu da ifade eden Çelik “Bu kadar büyük meselelerle yüz yüze kalan Türkiye'nin hayatiyetini devam ettirebilmesi için ne gerekir? Bir kere kuvvetli bir ekonomiye ihtiyacı var. Şimdi ekonomi politikalarının Türkiye'de sağlam bir zeminde seyretmiyor olması bizim en büyük handikaplarımızdan birisidir. Kuvvetli bir ulusal savunma, ulusal güvenlik politikalarına ihtiyaç var ve bu politikaları gerçekleştirecek kuvvetli bir orduya, güçlü bir orduya, güçlü güvenlik birimlerine ihtiyaç var.” dedi.

“CİDDİ DEVLET SORUNU”

Ciddi devlet sorunlarının ortaya çıktığını söyleyen Çelik “Onun yanında dış politika biliyorsunuz monşerler denerek hariciye cenahından dışarıya savrulan meslek erbabı hariciyecilerimizin dışında emekli milletvekilleri, partili bir takım vatandaşlar diğerleri kendinden menkul bir takım zatı muhteremlerin büyükelçi yapılması Türkiye'nin dış politikada tökezlemesine sebebiyet vermiştir. Dış politikada da biz zayıf durumdayız. Dolayısıyla önümüzde ciddi bir devlet sorunu olarak bu karşımıza çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

SEKTÖRLER DURAĞANLIK İÇERİSİNDE

Bütün sektörlerde ciddi bir durağanlık içerisinde olunduğunu söyleyen Milletvekili Çelik “Ekonomi, dış politika, güvenlik politikaları bir kriz. Bunun alt sektörlerdeki politikalarına baktığımızda tarım politikası, sanayileşme politikası, bilgi teknolojileri politikamız bunların hepsini alt alta koyduğumuz zaman da bütün sektörlerde ciddi bir durağanlık içerisinde olduğumuzu müşahede ediyoruz. Bunları karamsarlıkla sizlere ifade etmek istemiyorum. Aslında ümit var olmak için de çok büyük sebepler var.” diye konuştu.

“DİNİ MOTİFLER ÜLKEYİ GERİYE DOĞRU İTİYOR”

Dini motiflerin ülkeyi geriye doğru ittiğine değinen Çelik “Ortada bir dini motifle hareket eden ve kalite isteyen, efendim yetenek isteyen liyakat isteyen alanlarda bunların bir kenara itilmesi kalitesiz liyakatsiz bir takım grupların ve kişilerin belli yerlere getirilmesi her anlamda Türkiye'yi geriye doğru itiyor. Bunları değiştirecek bir mekanizmaya ihtiyaç var. İşte burada biz İYİ Parti olarak büyük bir misyonu omuzlarımızda hissediyoruz. Türkiye’mizin yükünü taşımak için adeta sabırsızlanıyoruz.” dedi.

“EN BÜYÜK SORUNLAR LİMON VE MUZ”

Devlet krizi olayının Mersin yüzüne bakıldığında çok net bir şekilde yaşanıldığını ifade eden Çelik “Mersin'in en öncelikli sorunu neydi sonbahardan itibaren? Limondu. Limonu tarım sektöründe aşamadık. İkincisi muzu aşamadık. Arkasından havaların soğuk gitmesi nedeniyle don olayı yaşandı. Buradan da yine üreticilerimiz mağdur oldu. Diğer meyvecilik alanında da biliyorsunuz havalar soğuk gittiği için çiçekler maalesef hasar gördü.” şeklinde ifade etti.

“MERSİN SANAYİ KENTİ OLMA ÖZELLİĞİNİ YİTİRDİ”

Bu sene meyve kıtlığı durumunun yaşanılabileceğini öngören Çelik “Meyve kıtlığı tüketiciler açısından bir tanım ama üretici açısından da gelirinin azalması anlamına gelir. Dolayısıyla böyle bir sarmalın içerisindeyiz. Mersin en önemli sanayi kentlerinden biriydi. Mersin sanayi kenti olma özelliğini tedricen kaybetmiştir. Özellikle Mersin Tarsus güzergahında bulunan alanda sağlı sollu ve onun iç alanları OSB bölgeleri dahil olmak üzere genel olarak bir kapasite artışı vardır diyemeyiz.” ifadelerini kullandı.

2010 yılında OSB bölgesinden yaklaşık 10 binin üzerinde işçi çıkarıldığını söyleyen Çelik “O zamanki fabrikalarda Mısır, İskenderiye'de ilişkileri iyiydi. Kurulan OSB’de Mersin'deki irili ufaklı bir takım fabrika ve atölyeler, tesisler Mersin'den İskenderiye'ye taşındı. Bu Mersin'in ekonomik anlamda daha aşağı gitmesine neden oldu.” diye belirtti.

“MERSİN ADANA’YLA YARIŞIR DURUMDAYDI”

70’li yıllarda Mersin’in Antalya'dan kapasite olarak daha ileri olduğunu vurgulayan Çelik “Mersin Adana'yla yarışır durumdaydı. Ama bugüne geldiğimizde Antalya bizi en az üç kat geçmiş durumda.  Adana'yla da yarışacak bir kapasiteye sahip değiliz. O zaman Mersin'i sanayisiyle, tarımıyla, turizmiyle, lojistik merkez özelliğiyle ve diğer sektörler itibariyle Türkiye'nin yine en güçlü ili haline getirmemiz zorunluluk arz ediyor.” diye ifade etti.

VERGİDE 6’NCI YAŞAM KALİTESİNDE 71’İNCİ

 Mersin’in vergide 6’ncı fakat yaşam kalitesindeki sıralarının farklı olduğunun altını çizen Milletvekili Çelik “Mersin'in bütün istatistiki verilerine baktığımız zaman Mersin inanılmaz. Türkiye'de vergi veren iller sıralamasında Mersin altıncı geliyor. Ama yaşam kalitesinde 71’inci sırada. Eğitim, sağlık ve diğer bütün sektörel istatistiklere baktığınız zaman Mersin 40’ıncı, 50’inci, 60’ıncı, 70’inci sıralarda gözüküyor. Mersin bunu hak etmiyor. Mersin'in önünün açılması gerekir. Burada belediyemize çok büyük görev düşüyor. Hangi siyasal görüşten nasıl bir belediye yapısı olursa olsun işi teknik olarak şehir bilimi açısından ele alarak değerlendirmek gerekiyor. Burayı şöyle bir uçağın havalandığı gibi Mersin'i havalandırmak, yukarıya kaldırmak gerekiyor. İnşallah Mersin İYİ Parti'nin iktidarında marka bir kent olacak.” diyerek Mersin'i bütünüyle hak ettiği konuma getirmek için gayret göstereceğini söyleyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291