Öne Çıkanlar içel taksi genc asayiş mersin pazartesi imecehaber imecegazetesi tarım gıda tarım bakanı TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI

YEŞİLBOĞAZ AYM YOLUNDA

Haber: Elif Kurttaş – Şirin ALP

31 Ocak itibariyle görevinden ayrılacak olan Celal Mümtaz Akıncı’nın yerine yeni adaylar belirlenmek üzere seçime gidilecek.Başkanların belirleyeceği üç adayın kimin olacağı AYM’de ki karar dengelerini tesir edecek.Özellikle HDP kapatma davası gibi kritik dosyaları etkileyecek seçime gidiliyor.

Anayasaya göre Akıncı’nın yerine 45 yaşını doldurmuş,serbest avukatlar içerisinden 3 aday gösterilecek. Bu oylama da ise 3 adaydan birisi AYM üyeliğine seçilmiş olacak.

“65 YAŞ ÜSTÜ BAŞVURAMAZ”

Anayasa Mahkemesinin 15 üyeden oluştuğunu ve 2010 yılındaki referandumdan sonra faaliyete geçtiğini belirten Bilgin Yeşilboğaz “Bunun belli seçme usulleri ve seçilecek kurumlar var. Bunlardan 15 üyeden bir tanesini avukatlara ayırmışlar. Serbest bağımsız avukatlar belli kriterleri taşımak kaydıyla buraya aday oluyorlar. 20 yıl meslekte kıdeminin olması ve 45 yaşının üzerinde olması gerekiyor. 65 yaşına kadar da zaten en fazla başvuru süremiz var. 65 yaş üstü başvuramıyor.” dedi.

Celal Mümtaz Akıncı’nın hem süresinin bitmesi hem de yaş haddinden dolayı şu anda o görevinden ayrılmak zorunda olduğunun altını çizen Yeşilboğaz“31 Ocak itibariyle artık görevi sona eriyor. Bunun yerinebir seçim yapılacak. Seçime bu kriterlere sahip her avukat müracaat edebilir. Burada sadece baro başkanları oy kullanabiliyor. Şu anda paralel barolarla birlikte 83 başkanımız oy kullanacak. 15 Ocak'ta Türkiye Barolar Birliği'nde Ankara'da seçim yapılacak. Orada ilk 3 sırayı alan aday Meclise gidecek ve Mecliste de seçim yapılacak. İlk turda üçte iki oyu alan aday meclisin onayıyla Anayasa Mahkemesi'ndeki o boş koltuğa geçecek.” şeklinde ifade etti.

SALT ÇOĞUNLUK ALAN SEÇİLİYOR

İlk turda oy çıkmadığı taktirde ikinci turda salt çoğunluğu alanın seçileceğini vurgulayan Yeşilboğaz“Eğer bunu da yapamazlarsa ikinci turda en yüksek oyu alan iki aday üçüncü tura kalacak. Orada da en fazla oyu alan kişi seçilmiş olacak. En fazla üç turda zaten bitiyor.”diyerek sürecinin nasıl işlediğine değindi.

“YANLIŞ KARARLAR VERİLİYOR”

Çok kritik bir süreç içerisinde olduklarını söyleyen Yeşilboğaz “Hassas olarak üzerinde durduğumuz ki gözünün içine baktığı en önemli kurumlardan bir tanesi Anayasa Mahkemesi. Oradaki üyelik çok kıymetli. Sahada çok mücadele ediyoruz. Baro olarak mücadele ettiğimizde, bireysel avukat olarak mücadele ettiğimizde birçok kazanımlarımızın maalesef hukuki görüşten uzak, biraz tavırsız kalan veya hukuku dar yorumlayan veya siyasete angaje olmuş kişiler tarafından yanlış kararların verildiğini, Türkiye'nin önünü açacak kararlar alamıyorlar.”dedi.

“ANAYASA MAHKEMESİ HÜKÜMETLERİ DE DENETLENEBİLİYOR”

Anayasa Mahkemesi özgürlükler mahkemesi olduğunun altınızı çizen Yeşilboğaz“Türkiye'nin önünü açabilecek en son karar merceği. Hükümetleri bile denetleyebiliyorsunuz. Burada biraz daha tavırlı olması gerekiyor, biraz daha cesur olması gerekiyor, ön açıcı olması gerekiyor. Çünkü vermiş olduğunuz kararlar tüm Türkiye'yi, Türk toplumunu etkiliyor. Sizin referanslarınız da iç hukuk ama anayasa ama evrensel normlar var. Meclisin kabul etmiş olduğu uluslararası anlaşmalar var. Usulüne uygun olarak şu anda faaliyetteyse sizin başta Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'ni ve diğer kabul etmiş olduğumuz özgürlükler yasasını içselleştirmeniz gerekiyor.” şeklinde ifade etti.

İÇ HUKUKSUZLUKLAR BİTMELİ

 Kriterlerinizin olması gerektiğini veiç hukukun buna göre denetlenip uygulanmasının sağlanmasının ifade eden Yeşilboğaz“Türkiye'deki iç hukuksuzlukları zaten biliyoruz. Bunun önünü açması gerekiyor, daha cesur olması gerekiyor. Açıkçası aklımızda yoktu bu süreç. Ancak birçok adaya baktık. Biz baro mücadelesi verirken hukuk mücadelesi verirken insan hakkı ihlallerine karşı mücadele verirken baroların parçalanmasına karşı ses çıkarırken, aday olan birçok meslektaşımızın bu süreçte yer almadığını gördük. Özgürlükler adına, hukuk adına, adalet adına zamanında mücadele etmeyenler acaba orada bizi nasıl temsil edecekler diye kendimize sorduk.”şeklinde konuştu.

“HUKUKÇU KİMSEYE BİAT ETMEZ”

Hukukçunun özgür ve bağımsız olması gerektiğini fakat bu konuda bir tutukluluk olduğunun söyleyen Yeşilboğaz“Kendi özgür düşüncesine göre ve en önemlisi hukuk ilkelerine göre karar vermesi gerekiyor ama maalesef hukukçularda da biraz tutuculuk mu diyelim, iktidara yakın olma gayesi mi diyelim veya basiretsizlik mi diyelim ama bir tutukluluk var. Biz bunu kabul edemiyoruz. Hukukçu kimseye biat etmez, eyvallah etmez.” diyerek ‘Onun bir tek hesap verebileceği yer Türkiye halkıdır’ dedi.

“YATIRIMDA HUKUK ÖNEMLİ”

Hukuk olmazsa özgürlüklerin olmayacağını özgürlük olmazsa insanların teşebbüse geçemediklerini ifade eden Bilgin Yeşilboğaz“Ne buraya yabancı ülkeden yatırım gelir, kimse buraya yatırım yapmaz. İnsanlar bir yere yatırım yapacağı zaman özellikle yabancı sermaye o ülkenin hukuk sistemine bakıyor. Gerçekten burada ben yatırım yaparsam faaliyetlerim hukuka uygun sürdürebilir miyim? Acaba hükümet bana çöker mi? Burada bana zorluk çıkarırlar mı? Yarın her şeyimi elimden alırlar mı? Bunları düşünmeden gelmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“İNSANLAR HUKUKA GÜVENMİYOR”

Hukuk güvenliğini sağlanması gerektiğini vurgulayan Yeşilboğaz“Aynısını Türkiye'deki insanlar da yapıyor. Güvenmiyorlar. Yarın bir yasa değişir diyor. Benim elimdeki her şey gidebilir diyor. İnsanlar şu anda bankadaki faizdeki parayla işlerini döndürmeye çalışıyor. Çünkü bir hukuk güvenliği yok. Önünü göremiyor. Işığı göremiyorsunuz.” diye ifade etti.

“TÜM TÜRKİYE’NİN SORUMLULUĞUNU ÜSTLENİYORUZ”

Bu süreçlerde yer almayan insanların da aday olduklarını gördüğünü söyleyen Yeşilbudak“Eğer sahada mücadele eden bizsek orada da biz mücadele etmek zorundayız. Sahada kazandıklarımızı masada kaybetmeyelim. Çok ağır bir görev, çok ağır bir sorumluluk. Tüm Türkiye'nin sorumluluğunun, tüm hukukun sorumluluğunu üstleniyorsunuz. Ama birilerinin elini taşın altına koyması gerekiyor. Yani bireysel menfaat mi diye düşündük. Başka projelerimiz vardı bizim önümüzdeki süreçle ilgili.Yoksa ülkenin menfaati mi diye düşündük. İkisinden birini tercih etmek zorundaydık. Şu anda kendi rahatımı düşünecek durumda değilim. O yüzden elimizi taşın altına koymak ve Türkiye adına bu sorumluluğu üstlenme adına böyle bir göreve talip olduk.”dedi

PARTİ KAPATMALARININ ORTADAN KALKMASI GEREKİYOR

İnsanların hukukagüvenmesi gerektiğini söyleyen Yeşilboğaz“Çok kritik oylamalar var. Türkiye'de artık parti kapatmaları falan ortadan kalkması gerekiyor. Şimdi bakıyorsunuz Anayasa Mahkemesi dizayn ediliyor. Mesela İrfan Fidan; İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı iken, Yargıtay'a aniden üye olarak atanıyor ve daha on gün içerisinde on gününü doldurmadan Yargıtay’dan hemen seçim yapılarak AYM gönderildi. Yani bu mümkün değil. Kanunen bu süreç doğru. Ama etik mi? Etik değil. Yani hangi amaçla yapıldığını görüyorsunuz.”ifadelerini kullandı.

“YANDAŞ KELİMESİ KABUL EDİLEMEZ”

Bir mahkemenin veya yargının, yargı mensuplarınınyandaş kelimesiyle yan yana gelmesini asla kabul edemediğini söyleyen Yeşilboğaz“Çünkühukukçunun kimseye bir eyvallahı yoktur. Kimseye biatı yoktur. Onun tüm sorumluluğu Türkiye'yedir, Türk insanınadır. O yandaşlık kavramını da çok kullanmak istemiyorum ama maalesefbu kadar iç içe geçmiş ki siyaset o kadar her şeye nüfuz etmiş ki mensupları da kendi bekalarını siyasal iktidarda görüyor.”dedi.

“TÜRKİYE’NİN ÖNÜNÜN AÇILMASI GEREKİYOR”

İktidarla özdeşleştirilme durumundan arınılması gerektiğini ifade eden Yeşilboğaz“Karar verilirken, Türk milleti adına diye başlıyorsunuz. Ama siyasal iktidar adına karar veriyorsunuz. Bundan bir alınması gerekiyor. Kendi bekalarını geleceklerini veya varlığını, mevcudiyetini bir siyasi partiyle özdeşleştirmesinler. Partiler gelir geçer, siyasetler gelir geçer. Şu yaşımıza kadar kaç tane parti gördük. Zirvedeyken şu anda esamesi okunmayan partiler gördük. Bunlar da gelip geçecek. O yüzden hukukçuların bunun gelip geçici olduğunu günü kurtarma gayesiyle hareket etmemesi gerektiğini söylüyoruz. Türkiye'nin önünü açması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Meslektaşlarından olumlu mesajlar aldığını söyleyen Yeşilboğaz “Ben yine de bütün başkanlarıma süreçten bilgi verme adına birer mektup gönderdim. Şu anda her birinin eline de ulaşmıştır. Tek tek telefonla da arıyoruz, kendileriyle görüşeceğiz. Sadece başkanlarımızdan şunu istiyoruz, bu oy verme işlemi gerçekten çok ağır bir görev. Yani hatır gönülle veya kin ve nefretle oy kullanılma diye bir şey olamaz. Burada vereceğiniz oy sizin oyunuz Türkiye'nin kaderini belirleyecek bir oy olacak.” diye belirtti.

“KARİYERİ ODAKLI DÜŞÜNÜYORLAR”

Şu an da bu konuma gelecek kişilerin yaşlarının 60’da yukarı olduğunu ve kariyerine sırf bu unvanı yazma amaçlı yaptıklarını ifade eden Yeşilboğaz “Şu anki yaşıma göre 65 yaşına kadar ben rahatlıkla o görev dönemini tamamlayabilirim ve uzunca bir sürede hizmet edebilirim. Ben 60 yaşın üstlerinde olsaydım aday olmazdım. Olacak arkadaşlara meydana bırakmam lazım. Çünkü daha uzun soluklu kalması gerekiyor. Benim eleştirim sadece o meslektaşlarımıza, mesleğimin son döneminde kariyerimde bu da olsun düşüncesi, olmaz. “diyerek eleştirisini belirtti.

Oy verirken yakınlık derecesi konusuna değinen Yeşilboğaz “Baro başkanlarının oy verirkenbu benim yakınım bir tane oy alacaksa da onu ben vereyim zihniyetiyle hareket edip, ben bunu sevmiyorum ya da ben buna oy vermeyeyim zihniyeti arasında çok bir fark yok benim için.”dedi.

“KİŞİSEL DEĞİL, KURUMSAL DÜŞÜNMEK GEREK”

Burada oy verirken kişisel hareket edilmemesi gerektiğini vurgulayan Yeşilboğaz“Çünkü bunu yaparsan, sen kurumsal düşünemiyorsun demektir. Bir başkankurumsal düşünmek zorunda, daha geniş düşünmek zorunda. Kişisel egolarından veya kişisel duygularından arınmış olman gerekir. Bundan arınamıyorsanız zaten idareci olamazsınız.”dedi.

Türkiye'deki hukuk sisteminin artık ülkeye güven vermesi, ekonomiye güven vermesi, insanlara güven vermesi adına bu yola çıktığını söyleyen Yeşilboğaz“Ben başkanlarıma güveniyorum. Meclis’te de aklıselimin galip geleceğine, gerçekten hukukçu kimliğiyle orada hukuku temsil edebilecek bir arkadaşımızın seçilmesini diliyorum.”diyerek sözlerini sonlandırdı.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291