Öne Çıkanlar mersin telefon Adana salı izmir şanlıurfa ra izmir Başkan Tuna Toroslar agropark

YÜKSEK RANT AKP İLE MHP Yİ AYRIŞTIRDI

KAZANAN MERSİN OLDU

Haber: Hüsamettin TANRIKULU

Pozcuda 20. Cadde’nin üzerinde bulana ve gündem yaratan parsel Büyük Şehir Belediye Meclisi’nde tartışıldı. AKP’li ve MHP‘li üyelerce, arazi sahibinin isteği doğrultusunda rekreasyon alnından konut ve ticaret alanına çevrilmek istenen parsel, dün yapılan meclis toplantısında oy çokluğuyla ret edildi. 20. Cadde üzerinde bulanan arazinin akıbeti için yapılan oylamanın oy çokluğu ile ret edilmesi akıllarda AKP ve MHP ittifakının Mersin’de ayrıştığına yönelik soruların oluşmasına zemin hazırladı.

 RANTI YÜKSEK ARAZİ AYRIŞMAYA MI NEDEN OLDU?

Tartışmalarla gündeme gelen Forum AVM’nin yanında bulunan o parsel için dün Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde hararetli tartışmalar gerçekleşti konuyla ilgili konuşan CHP’li Meclis Üyesi Zekeriya Özgür, “Biz CHP grubu olarak itirazlardan sonra 2-3 maddeye şerh koyduk. Bunlardan bir tanesi Forum Alışveriş Merkezi yanındaki ticari alan olarak gözüken alan ile ilgili. Bu alan daha önce Yenişehir Belediyesi’nce yargıya taşınmış bir bölge. Yargı buranın otopark olarak işaretlenmesine ilişkin karar aldı. Bu karar üzerine mal sahibi itiraz etti. Tam bu konu yargıdayken 2018’de 5 binlik planlar gündeme geldi ve onandı. Ancak o planda burası ticaret alanı olarak onaylandı ve yargıdaki süreç düştü. Yargı kararının yine yargı ile değiştirilmesi gerekir. Bu nedenle burayı rekreasyon alanı olarak düzenlemek isterdik. Oy çokluğuyla bizim itirazımıza rağmen bu talep kabul edilmedi. Mülk sahibinin kurumsal kişiliğini hiçbir önemi yok. Kararın yargı eliyle ile değişmesi gerektiğini düşünerek şerh koyduk” dedi.

“ORTALIK KARIŞMADAN KARŞILIKLI GÖRÜŞEBİLİRİZ”

Yenişehir Belediye Başkanı Abdullah Özyiğit de, “1986’da bu yer imar planları yapılıyor ve konut alanı olarak ilan edilmiyor. Sonrasında 2008’de Büyükşehir Belediyesi burayı otopark alanı olarak ayırıyor. Yenişehir Belediyesi de burayı otopark olarak göstermiş. Mal sahibi karşı çıkmış ve dava açmış. Buranın otopark olması gerekliliği mahkeme tarafından da kabul edilmiş. Bunu üzerine vatandaş ‘istimlak edin, paramı ödeyin’ demiş. Büyükşehir Belediyesi ise ‘istimlak etmekten ve otopark yapmaktan vazgeçtik’ diyerek kısıtlılığı kaldırmış ve 2018’de burayı konut artı ticaret alanı olarak işaretlemiş. Özellikle Yenişehir ile ilgili son günlerde 3-4 konu gündem edildi. Biz de burada yangından mal kaçırmıyor, doğruyu yapmaya çalışıyoruz. Nihayet halistir bundan kimsenin şüphesi olmasın. Ortalık karışmadan karşılıklı görüşebiliriz” ifadelerini kullandı.

“TAVRINIZI BİLELİM ONA GÖRE HAREKET EDELİM”

20. Cadde üzerinde bulunan parsel hakkında AKP’li Meclis üyesi İsmail Yerlikaya da, “Yenişehir’de almak istemiyor, Büyükşehir’in uhdesinde. İlçe belediyesi binlik planlarda böyle çalıştım diyor ama daha binlik planlar gelmedi. İlçe belediyesi orayı yeşil alan olarak mı istiyor? Ticaret alanı olarak mı isteniyor? Ne istendiğini bilmiyoruz. Veya Büyükşehir otopark mı yapmak istiyor? Tavrınızı bilelim ona göre hareket edelim” derken Başkan Özyiğit ise Yerlikaya’ya cevaben “Biz orayı otopark olarak kamulaştıramayız. Buranın KOP’tan gelen bir pay değil. Burası konut alanı. Kadastral parselken buranın planları yapıldığında vatandaşın yanına kalmış konut arsası. Rekreasyon alanı olsun da demedim. Aslında rücu eder. Ama burada gerçek olan bir şey var. Forum AVM önündeki ticaret alanı ile bu bölge çok ciddi bir sıkışmaya sahip. Bu konuda oy kullanmayacağım. Kararı meclise bırakıyorum” şeklinde konuştu.

170 NOKTA İÇİN 120 İTİRAZ GELDİ

İmar Komisyonu Başkanı MHP’li Mahmut Tat ise konuyu şu şekilde değerlendirdi: “Yenişehir ilçesi planları ile ilgili 120 itiraz var, 170 noktaya dair. Büyük çoğunluğu maddelerin oy birliğiyle geçti. 6 konuda ise oy çokluğu yaşandı. Birinci madde Forum AVM yanındaki parsel konut parseli. Daha sonra idare burayı otopark yapıyor. Şahıs hakları gasp edildiği iddiasıyla mahkemeye gidiyor ve kazanıyor. Mahkeme neticelenirken 2018 planları yapılıyor. Dönemin idaresi, bu tip bir tasarrufa gerek yok’ diyerek, günün şartlarına göre ticaret artı konut alanı olarak işaretliyor alanı.”

TİCARET ALANI EKLEMESİ YAPARAK ÖDÜL MÜ VERİYOR?”

 Başkan Vahap Seçer ise Tat’ın konuştuğu sırada araya girerek “Sadece konut alanıyken neden ticaret ekleniyor? Neden arsaya değer katılıyor. Bundan önceki yönetim ‘benim buraya artık ihtiyacım yok’ diyerek geri verirken ticaret alanı eklemesi yaparak ödül mü veriyor?” dedi.

 “ARSA DEĞERLENDİĞİ İÇİ KONUT ARTI TİCARET ALANI OLARAK İŞARETLENİYOR”

Mahmut Tat ise “Arsa değerlendiği için geri verilirken konut artı ticaret alanı olarak işaretleniyor. Vatandaşın parseli üzerindeki bu tasarruftan itirazını kabul ederek, bazı arkadaşlarımızın itirazına rağmen ticaret alanı uygun bulduk ve hakkını vermiş olduk” dedi.

Yenişehir Belediye Başkanı Özyiğit ise tekrardan söz alarak “Burası Büyükşehir Meclisi, ben müdahil olmayayım. İstiyorsanız olayım; bahsedilen yer yaklaşık 3 dönüm yer. Adamın malına çökmek gibi bir tavrımız olamaz. Ama bölgede yoğunluk olduğunu görüyoruz. Ben sizin karanınıza uyacağım. Bana göre olması gereken vatandaşın hakkı olanın vatandaşa teslim edilmesi. Orayı biz kamulaştıramayız. En büyük derdim de bu. Yenişehir’in planlarının bir an önce çıkmasına Mersin’in ihtiyacı var. Hukuk tecelli etmiyorsa, süreç bitmiyor yargı süreci devam eder. Diğer alanlar mahkeme yoluyla hakkını alabilir” ifadelerini kulandı.

Forum AVM yanındaki alanın ticaret + artı konut alanı ile ilgili itiraz oy çokluğuyla reddedildi.

Forum AVM yanındaki rantı yüksek arazinin ticaret 1 konut alanına çevrilmesi yönünde sahiplerin yaptığı itiraz, Büyükşehir Meclisinde reddedildi.

Alan belediyenin yeşil alan veya park gibi düzenlemeler yapabileceği rekreasyon alanı olarak kaldı. Görüşmelerde Yenişehir Belediyesi planları oy çokluğu ile onaylandı

İHA

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291