banner324

Kuran-ı Kerim’in indiği ay olan Ramazan ayına Nisanın ikinci günü itibariyle girmiş olacağız inşallah. Ülkemize ve bütün Müslüman alemine hayırlara vesile olmasını Rabbim Rahimden niyaz ediyorum. Kuran-ı kerim, Hz. Muhammed’e (s.a.v) 610 yılında ilk vahyin gelişiyle başlayan, kuran-nın indiriliş süreci, 632 yılına kadar, yaklaşık yirmi üç yıl devam etmiştir. Peygamberimiz ile Cebrail (a.s) her yıl Ramazan ayında bir araya gelerek o güne kadar indirilen kuran ayetlerini, karşılıklı olarak okurlardı.

KURAN-İ KERİM ALLAH’IN KELAMİDİR. İnsanlığı dünya ve ahiret mutluluğuna ulaşmak için son peygamber Hz. Muhammed (s.a.v.) Arapça olarak Cebrail (a.s) aracılığıyla vahyedilmiştir. Hz. Peygamber’den itibaren nesilden nesille tevatür yoluyla nakledilegelmisşir. Okunmasıyla da ibadet edilen bu ilahî kelam eşsizdir. Onun bir benzeri ortaya konulmamıştır, konulamaz da. Evrensel olan kuran-ı kerim ilâhi kitapların sonuncusudur. Kıyamete kadar insanlığa yol gösterecek yegane ilâhi kitaptır.

KURAN-NIN İNİŞİ DE MUCİZEDİR,  BU GÜNE KADAR GELİŞİ DE

Kuran-ı kerim: Ahirzaman Peygamber’in mucizesi olduğu gibi, Ahirzaman peygember’i de onun mucizesidir. Çünkü Kuran-i Kerim’in ahlakı bütünüyle onda toplamıştır. Kuran-nın Muhammed (s.a.v) gibi okuma yazma bilmeyen bir zatın elinde gelmiş olması de bir mucizedir. Bugüne kadar tek bir ayetinin benzerinin yapılmaması bir mucizedir. Dünya ve ahiret saadetinin bütün esaslarını birden içine alması bir mucizedir. Altı binden fazla ayetinin arasında tek bir çelişkinin bulunmaması bir mucizedir. Mana, rakam ve yazılış itibariyle sureleri, sayfaları, ayetleri, kelimeleri ve harfleri arasındaki münasebetler bir mucizedir.  Geçmişe ve geleceğe dair verdiği haberler bir mucizedir. Asr-ı saadet onun bir mucizesidir.

KURAN-I KERİM: Alemlerin Rabbi tarafından, bütün insanlara ve kıyamete kadar gönderilmiş ezeli bir kitaptır. Arayan herkes, dünya ve ahiret saadetini onda buldu. Hükümdarlar adaletle hükmetmeyi ondan öğrendi. Filozoflar akıllarını onunla nurlandırdı. İçtimaiyatçılar bir cemiyetin hayatını tanzim eden en sağlam prensipleri ondan aldı. Alimler ilmi, idareciler idareciliği, tüccarlar dürüstlüğü ondan öğrendi. Anneler, babalar, evlatlar, akrabalar, çalışanlar, çalıştıranlar, evvel geçenler, sonra gelenler, evliyalar, asfiyalar, âlimler ve sıradan insanlar yan yana diz çöküp ondan ders alıp; dünya ve ahiretlerini aydınlattılar ve aydınlatıyorlar. Onun vasıtasıyla Allah’ın razı olduğu insanlık dünyasının semasında birer yıldız gibi parlamaya başladı. Zaman geçtikçe gençleşen; üzerinde binlerce cilt tefsirler yazıldı. Her ayetinde her kesiminde her harfinde yeni hazineler keşfedildi ve keşfediliyor.

Allah’ın rahmeti, bereketi ve inayeti üzerinize ve üzerimize olsun inşallah. Hayırlı bereketli Ramazanlar...

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291

banner323