Öne Çıkanlar SİLİFKE tarım gıda TUNA HOŞGELDİN BAHAR ETKİNLİĞİNE KATILDI mersin Mersinli gazeteciler yeni binaya taşınıyor

20 BİN İSTİHDAMA RANT ENGELİ/Arzu KAYMAK’ın Röportajı

ARZU KAYMAK: Her yöneticinin yönettiği kuruma, iş yerine kattığı bir anlayış vardır. Siz uzun zamandır MTOSB'nin başkanısınız. Sabri Tekli'nin organize sanayi bölgesine kattığı ruh, kültür nedir?

SABRİ TEKLİ: Organize sanayi bölgesi bir asker ocağına benzer. burada biz herkesi, zengini de fakiri de küçüğü de büyüğü de erbaş olarak görür eşit davranırız. biz içerden olduğumuzdan eksiklikleri ve ihtiyaçları bilir bunları hizmete dönüştürürüz. Hizmet etmekten keyif alıyoruz.

organize sanayi bölgeleri üst kurulunda da görev yapıyorum. her ay bir organizeyi ziyaret ediyoruz. diğerlerini görmek bizim burada ufkumuzu daha çok açıyor.

ARZU KAYMAK: En çok keyif aldığınız şeyi söylediniz. Peki en çok zorlandığınız, sıkıntı yaşadığınız şey nedir?

SABRİ TEKLİ: Bizim bir takım yenilikçi fikirlerimiz ilklerimiz projelerimiz oluyor ama aynı düşünceleri dışarıda göremiyoruz. Mersin'deki tüm kurumların Mersin'e bakışı aynı mantıkta değil.  Biz burada her şeyi hayata geçiriyoruz. Geçiremediklerimizin üzerinde de çalışıyoruz. Binaları yapmak kolay önemli olan içeriğini doldurmak. Nitelikli ve verimli yapmak önemli. Mersin'de bir çok olay dış görünüşüyle anlatılıyor. Biz de hiç bir şey kağıt üzerinde yazı üzerinde kalmıyor. Hayata geçiriyoruz, elimize değiyor.

SORUNUMUZ; ÇÖZÜMSÜZLÜK

ARZU KAYMAK: Zorlandığınız şeyi ben hala anlayamadım?

SABRİ TEKLİ: Demek istediğim şey şu;  geçen gün MESİAD toplantısındaydım. arkadaşlar liste halinde Mersin eksikliklerinden bahsettiler. Biz de aynı şeyleri söylüyoruz.  Sorunumuz, sorunlarımızın çözülememesi.  Dört farklı siyasi parti var ve bunlar bir araya gelemiyor.

ARZU KAYMAKL: Yani  sadece bir siyasi anlayış, parti olsa çözülecek mi?

SABRİ TEKLİ: Dört değil altı olsa yine fark etmez. önemli olanın bunların bir araya gelememesi. seçilen milletvekilleri mersini bilmiyor. yabancıları bu ille alakası olmayan insanları getirip burada milletvekili yapıyorlar.

"3. ORGANİZEYİ OLUŞTURMAK BİZİM GÖREVİMİZ DEĞİL"

ARZU KAYMAK: Fakat mesela siz yıllardır yeni bir organize sanayi alanı açamadınız, otoban bağlantısını sağlayamadınız. Bu konularla ilgili ciddi bir çalışma yürütmüş olmanıza rağmen sonuç alamadınız. Sizin yolunuzu tıkayan şey nedir?

SABRİ TEKLİ: Bizim birincide büyüme yollarımız kapalı. doğumuz ve batımızda, Nacarlı ve Bağcılar belde sınırlarına dayalı. kuzeyde orman güneyde de ciddi bir tarım bölgesi var. D400'ün altı tarımsal alan. Biz burada sıkıştık. Mersine bir talep var. Biz birinci ve ikinciyi yaparak görevimizi gerçekleştirdik. Silifke, Erdemli, Tarsus'un üst kısımları var. 3. ve 4. yapılacaksa oralarda yapılsın. Bizim de oralarda bir rolümüz yok, bize orada rol vermezler. Bu yeni yapılanmalar için Büyükşehir Belediyesi, Valilik Ticaret ve Sanayi Odası gibi öncü kuruluşlarımızın oralardan yer seçimi yaparak buralarda yapılaşma çok rahat sağlanabilir. 3. Organizeyi oluşturmak bizim görevimiz değil. Ama bize 2. bölgenin altı ya da üstünü genişletecek yetki verilirse biz ancak bunu yaparız.

"200 FİRMA YATIRIM İÇİN BEKLİYOR"

ARZU KAYMAK: Yani siz 3. OSB'Yİ biz yapmayacağız mı diyorsunuz?

SABRİ TEKLİ: Kanun gereği bizim işimiz değil bu. Biz sadece kadro olarak destek verebiliriz. Ama ben, birinci ve ikinci bölgenin parasını Erdemli'de, Silifke'de kurulacak sanayi bölgesine harcayamam! Ancak ben kendi içimde genişlemeye gidebilirim. Bizim sahip olduğumuz parselde ne Mersin işsizliğine çare olur ne de yatırım için bekleyen yatırımcıya cevap verebilir.

ARZU KAYMAK: Ne kadar talep var?

SABRİ TEKLİ: 200 tesise yakın müracat var. Ve bu çok ciddi bir rakam.

ARZU KAYMAK: Bu tesisler kurulsa ne kadar istihdam sağlar?

SABRİ TEKLİ: 2015 sonuna kadar 2. bölgede yer alan 15 tesis daha bitecek. Bunlarla beraber 2015 sonunda 20 bin istihdam sağlamış olacağız. Eğer bu 200 talebi de karşılayabilsek 20 bin daha insan için istihdam alanı açılır.

"TALEBİN SADECE % 10'NA CEVAP VEREBİLİRİZ"

ARZU KAYMAK: 2. bölgeyi genişletebilirseniz bu talebin ne kadarına cevap verebileceksiniz?

SABRİ TEKLİ: Sadece yüzde 10 kadarına. 60-70 parsel kadar alanımız var orada. Ve bu alanları 2. bölgeye katmak için çalışmalarımız sürüyor.

ARZU KAYMAK: Daha somut şeyler söyleyebilir misiniz, nasıl çalışmalar bunlar, ne yapıyorsunuz?

SABRİ TEKLİ: Bakanlıkta onay aşamasında bir bölgemiz var. 2. bölgemizin altında da bir yer var ve orası için de Valilikten ve belediyeden onay bekliyoruz. Daha önce lojistik alan ilan edilen ve daha sonra da iptal edilen yerler bunlar. bizim yerlerimiz. onayı alınca hemen çalışmaya başlayacağız. biz 2. inşa ederken bu gelişme planlarına göre yapmıştık yatırımlarımızı.

ARZU KAYMAK: Sabri bey, anlamaya çalışıyorum: MTOSB 'nin 1 Ocak 2015 tarihli yayın organında 2015 hedeflerinizi açıkladınız,  ve orada aynen şöyle diyorsunuz. "Yaptığımız çalışmalar sonucunda 3. organize sanayi bölgesini Mersin'e kazandırılacağı, kentimize yeni yatırımcıların, yeni istihdam alanlarının geleceği müjdesini sizlere verebilirim." Ve aynı yazıda, başbakandan da söz aldığınızı belirtiyorsunuz - ki kendisi de mersin'e geldiğinde böyle bir açıklama yaptı. Şimdi ise 3. organizeye ben para aktarmam, benim görevim değil diyorsunuz?

SABRİ TEKLİ: Bizim kastettiğimiz aslında 2. bölgenin genişletilmesi çalışmasıdır. Bakanlıkta adı "genişleme alanının genişlemesi" olarak geçiyor.Kafaları karıştırmamak için 3. Organize olarak açıklıyoruz. Bakanlık bize onayı 3. bölge olarak vermiyor, "genişleme" olarak veriyor.

ARZU KAYMAK: Yani 3. bölge olarak 2015 hedeflerinizde bahsettiğiniz alan, 2. bölgeye eklemlenecek olan 60 parsel kadar olan yer, öyle mi?

SABRİ TEKLİ: Evet, talebin ancak % 10'nu karşılayabilecek.

"ARSA RANTI HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇİYOR"

ARZU KAYMAK: Peki sizce 3. bölge nereye yapılmalı?

Büyükşehir belediyesi bu konuda bir çalışma yapıyor. Fakat tam detaylı bilgi veremiyoruz. Çünkü Mersinde emlak furyası var. bu işi yapanlar ciddi paralar kazanıyorlar. adresi ilan ettiğimizde yarın bütün emlakçılar orada. 5 liralık arsa olur 30 lira. Yeni yerlerin açılamamasının büyük sebebi kamulaştırma korkusu. Bu kamulaştırma korkusu da Mersin'in bir avukatı yüzünden, ismini bilmeyen yok! köylere gidip arsa topluyor. D400 paralel yolunu yapamamızın sebebi bu vatandaş! Arsa rantı her şeyin önüne geçiyor. Bizim sanayicimiz de artık arsa işine dönüyor. 1 milyon dolara makine alacağına gidip bunu arsaya bağlıyor bir sene sonra 2 ya da 3 katı kazanıyor. Biz OSB 'lere de TOKİ'ye verdikleri kamulaştırma yetkisini verseler, hiç bir sorunumuz kalmayacak.

ARZU KAYMAK: Mersin'in bir sanayi kenti olamadığından bahsediliyor. Sanayi yatırımları için oluşmuş bir talebe dahi cevap veremiyorsunuz. Diğer yandan, "sanayici üretimi bırakıp emlak satın alıyor"  dediniz. Mersin Ticaret ve Sanayi Odasını, ticaret ve sanayi olarak ayırmak, yapacağınız çalışmalarda ve oluşturulacak sinerjide sanayicinin elini daha çok güçlendirmez mi?

SABRİ TEKLİ: Ticaret ve Sanayi odasının başına bir sanayici getirerek sorunu çözdük. Başkanımız organizeyi savunan sahiplenen birisi. Odayı ayırmak sermaye kaybına yol açar ve iki kurum da güçsüz kalır, kendini besleyemez. Odanın yönetiminin başında bir tacir olsaydı ayırırdık. Sanayici sanayicisine sahip çıkar. Tacir, üretim yapanın halinden anlamaz.

"SANAYİCİ ÜRETİMİ BIRAKIP EMLAK SATIN ALIYOR"

ARZU KAYMAK: MTOSB'nin 2014 ihracat miktarı ne kadar?

Bilmiyoruz, biz ihracatçılar birliğinden böyle bir rakam alamıyoruz. Kapalı bir kurum. Mersinle ilgili bir rakam nerde veriliyor!? Envanter yok, kayıt yok, matematiksel değerlendirme yok! Mersin'de kaç tane portakal ağacı var diye sorsak kim cevaplayabilir? işsizlik oranları neye göre değerlendiriliyor onu bile anlayamıyorum!?

ARZU KAYMAK: MTSOB'nin üretim miktarı ne kadar?

SABRİ TEKLİ: Tüketilen enerji bildirimlerine göre bir değerlendirme yapabiliyoruz. Her sene yüzde 10-20 oranlarında artar. Enerji tüketimi çarkların döndüğünü gösteriyor. Firmalarımızın %90'nı ihracatçı.

ARZU KAYMAK: Verebileceğiniz bir rakam var mı? Mesela MTSOB'nin Mersin ekonomisine katkısı ne kadar?

SABRİ TEKLİ: Mersin için şunu söyleyebilirim: Mersin'de turizm, lojistik ve tarım ön planda göründü. Bu üç sektörün de sanayi üretimine ihtiyacı var...

ARZU KAYMAK: Kurumunuzun yıllık bütçesi ne kadar?

SABRİ TEKLİ: 25 milyon TL. Para ile ilgili bir sıkıntımız yok. Paramız çok, her sene artar.

ARZU KAYMAK: Kent için yaptığınız herhangi bir sosyal sorumluluk projeniz var mı?

SABRİ TEKLİ: Mersin İdman Yurdu'nun yönetimindeyiz. MTOSB içinde açtığımız ve Türkiye'de bir ilk olan MTOSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi var. 434 öğrencimiz eğitim görüyor. Bu öğrenciler OSB'de staj yaparak birebir üretimin içinde yetişiyorlar. Başarı oranımız bu tarzda eğitim veren diğer okulların çok üstünde. Önümüzdeki süreçte Toros Üniversitesi ile bir anlaşma yaptık ve burada yüksek okul açacağız. Ayrıca, mühendislikler için de yüksek lisans sınıfını OSB'de kuracağız. 

"FABRİKAMI SATAR GENE DE BU OKULU YAŞATIRIM"

MTOSB Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, organize sanayi bölgeleri içinde açılan tek okul. Proje, başkan Sabri Tekli'ye ait. Çünkü eğitimin ve her şeyden önemlisi yaşayarak öğrenmenin çok önemli olduğuna inanıyor. Bu nedenle öğrencilerini birinci sınıftan itibaren üretim alanları ile buluşturuyor. Zamanının önemli bir kısmını okulda geçiriyor Tekli. Her bir öğrenci ile yakından ilgileniyor. Öğrencilerin adını, yaptıkları projeleri, nerede oturduklarını, sorunlarını ve yeteneklerini biliyor. Okulda çalışan öğretmenleri ile de birer arkadaş gibi. Tekli için  bu okul, "hayatının projesi" denilebilinir. Okula bir sevda ile bağlı ve bunu hissederek sordum, "Eğer Haziran'da başkan seçilemezseniz ne yapacaksınız?" Tekli, hiç tereddütsüz, "Fabrikamı satar gene de bu okulu yaşatırım" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291