banner214
Öne Çıkanlar TÜİK FİLM imecehber carsamba meralakşener receptayyiperdoğan fadime taner Ekonomi trafik eticaret ürün hizmet pazartesi imecehaber imecegazetesi

“Başarabileceğimize inanıyoruz”

Mahmut Sönmez

 

Geçtiğimiz hafta sonu Mersin’de Nevroz Bayramını kutladınız. O anda alanda toplanan insanların gözünde neyi gördünüz, halkın sürece yönelik duyguları ve istekleri nelerdir sizce?

Şimdiye kadar newroz büyük bir coşkuyla kutlanıyordu. Halklar açısından da newrozun anlamı çok büyük, bu anlamda kendini yeniden küllerinden yaratmak, yeniden doğmaktır. Son dönemlerde yaşanan savaş konseptinden kaynaklı olarak yasaklamalar getirildi.  Fakat tüm bu yasaklamalara rağmen halkta biz şunu gördük; bütün demokratik kitle örgütleri ile beraber Kürt halkının newrozu nasıl sahiplendiğini gördük. Bu sahiplenme barışı sahiplenmeydi. Çünkü şimdiye kadar her newrozda Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan barışa yönelik çağrılarını ve bu yöndeki ısrarlarını iletiyordu ve bir müzakere süreci vardı. Şu an tek taraflı bitirilmiş bir müzakere sürecinden bahsediyoruz. Bundan kaynaklı olarak biraz buruk geçti diyebiliriz. Çünkü Sayın Abdullah Öcalan’ın bir mesajı yoktu. Fakat halkın kendisi bir irade olarak bu mesajı verdi. Böyle bir mesaj gelmemiş olsa dahi bizler karma inançlar olarak, farklı kesimlerden halklar olarak, demokratik kitle örgütleri ve Kürt halkı olarak barışta ısrarımızı ortaya koyuyoruz. Bu kirli savaş konseptine rağmen, patlamalara ve saldırılara rağmen insanlar söz konusu tehlikelere karşı alanları doldurdular ve barışa sahip çıktılar. Biz bunu net olarak gördük. Halkın alanları doldurması barışı sahiplenme olarak değerlendirebiliriz.

Yaşanan bu şiddet ortamının Halkların Demokratik Partisi (HDP) ‘ye etkisi ne oldu ve bu yaşananlar HDP nin siyaset alanını daraltıyor mu?

Yaşanan bu şiddet ortamına biz HDP olarak karşıyız. HDP bir siyasi partidir. AKP hükümetinin ortaya koyduğu bu şiddet ortamını HDP ye mal etmesi bir siyasi operasyondur, bilinçli bir siyasi soykırımdır. HDP’nin herhangi bir silahlı hareketle herhangi bir bağı yoktur. Zaten Eş Genel Başkanımız da geçtiğimiz günlerde bununla ilgili bir açıklama yaptı. Biz ne silahlı bir örgütten talimat alırız, ne yönlendiriliriz, ne de talimat veririz. Biz demokratik bir çerçevede, yasal bir zemin yaratarak halkın iradesini en üst seviyeye çıkarmak gibi bir amacımız olabilir. Bu anlamda AKP hükümetinin bütün politikaları, savaş politikasını HDP’nin üstüne atmaktır ve bilinçlidir, bir siyasi soykırımdır. HDP’yi ve doğal olarak HDP ye güç veren bütün demokratik unsurları sindirmektir. Fakat şunu açıkça belirtmek gerekir bizim kaybettiğimiz bir şey olmadı. Halkların HDP den desteğini çektiği algısı yaratılmaya çalışılıyor. Ama tam tersi biz daha güçlü bir sahiplenme görüyoruz. Bugün yine seçime gidilse barajı yine aşarız, bizim böyle bir kaygımız yok.

Selahattin Demirtaş’ın dün yapılan Diyarbakır Nevrozunda “Bu newrozu çözüme vesile yapmak istiyoruz” dedi. Ve Ankara’ya seslenerek “Diyarbakır’dan çıkan bu mesajı Ankara iyi okumalıdır” dedi. Sizce bu konuşmayla neyi kastetti?

Müzakere süreci tek taraflı bitirilen bir süreçtir. Biz tek taraflı bitirildiğini söylüyoruz, halkın inancıda bu yönde ve gerçeğin kendisi de bu yöndedir. Sırrı Süreyya Önder’in dediği gibi uzatılan el havada kalmaz. Çözüm süreci tekrar başlatıldığı zaman halk buna hazır. Ve bizler HDP olarak bu noktada aracı olabileceğimiz, barış konusunda hangi konumda görevlendirilirsek görevlendirilelim bunu başarabileceğimize inanıyoruz. Sayın Selahattin Demirtaş’ın ifade etmeye çalıştığı şey budur. AKP hükümeti müzakere sürecini tekrar başlatma gibi bir iyi niyete sahipse HDP her zaman buna hazırdır. Kendi kitlesi zaten buna hazırdır. Bu savaş sürecinde Türkiye olarak gerçekten çok yıprandık. Özellikle son günlerde sivil insanların ölümü, hiçbir savaş konseptinin kabul edilebileceği bir anlayış değildir. Kim yaparsa yapsın karşısındayız. Bu noktada duruşumuzu net bir biçimde sergiliyoruz. Müzakere sürecinin tekrar başlaması durumunda HDP üzerine düşen her türlü görevi yapmaya hazırdır.

 Göreve daha yeni başlamış bir yönetim olarak Mersin ile ilgili neler söylemek istersiniz, çalışmalarınız veya projeleriniz var mı?

Mersin’in kozmopolit bir yapısı var. Pek çok inancın, kültürün, kimliğin ev sahipliğini yapan bir kent. Ama aynı zamanda kimliksizlik de yaşayan bir kent. HDP olarak Mersin’in yeni bir kimlik sahibi olacağını düşünüyoruz. Çünkü HDP’nin tüzüğüne baktığınız zaman hiçbir halkın, hiçbir insanın reddetmeyeceği bir tüzük. Bu anlamda biz bir model yaratmaya çalışacağız. Bunun için elimizden geleni yapacağız.

Nasıl bir model düşünüyorsunuz?

Barışın, demokratik kitle örgütlerinin içinde olacağı; bütün emek yapısının, bütün kadın yapısının içinde olabileceği, herkesin sözünü söyleyebileceği ve halkların kendine yön verebileceği bir Mersin modeli yaratmaya çalışıyoruz. Bizim parti çizgimizde bu yönde, eğer Mersin’de başarabilirsek tüm Türkiye’de de başarabileceğimize inanıyorum. Kozmopolit yapısından kaynaklı olarak. Biz çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayacağız. Toplantılarımızı alacağız, kentin birçok kesimi ile bir araya geleceğiz, konuşacağız ve öneriler geliştireceğiz. Newroz sürecinden dolayı çalışmalarımıza tam anlamıyla başlayamadık. Bundan sonraki süreçte kentle buluşacağız, STK’larla buluşacağız, demokratik kitle örgütleri ile akademisyenlerle, kadın yapıları ile buluşacağız. Özellikle Mersin’de kadın yapısını açığa çıkarmamız gerekiyor. Partinin dışında bunu öz kadın bilinci ile ortaya çıkarmamız gerekiyor. Bu anlamda çalışmalarımızı da sürdüreceğiz umarım başarılı olabiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner227

banner233

banner255

restbet