Öne Çıkanlar mersin CEMAAT sinankoc koc aziz biricik

Kan bağışı yaparak hayat kurtarabilirsiniz!/Raziye ERDEN'in Röportajı
 Geçtiğimiz hafta Kan Haftasıydı. Acil olmayan sürekli bir ihtiyaç olan kan bağışının önemini konuşmak için Mersin Kızılay’ı Şube Başkanı Necmi Erdem ile görüştük. Bütün samimiyetiyle karşılayan Erdem,  farklı yardım kuruluşlarında da görev alıyor. Asıl mesleği Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik olan Erdem, insanda; iyilik, yardım sever, merhamet, hoş görü duyguları ön planda olması gerektiğini, kendisinde de yeterince olduğunu hissettiğini söyledi.

-RAZİYE ERDEN: Sizi tanıyabilir miyiz?

-NECMİ ERDEM: 1989 yılından itibaren Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik olarak görev yapmaktayım. Mesleğim ile ilgili 5 yılda da vergi rekortmenliğine girmiş bulunmaktayım. Mütahitlikte yapıyorum. 2007 yılından itibaren Türk Kızılay’ı Mersin Şube Başkanlığını yürütüyorum. Aynı zamanda Yardım ve İyilik Vakfı’nın yönetim kurulu başkanlığını yürütmekteyim. Mersin’de bulunan yardım ve iyilik konulu derneklerin birçoğunda üyelik ve fahri olarak görev almaktayım.

-RAZİYE ERDEN: Neden Kızılay?

-NECMİ ERDEM: Kızılay başkanlığı yürütmemdeki amaç; yardım derneklerinde çalışmakla birlikte insanın bir iyilik, yardım sever, merhamet, hoş görü duyguları ön planda olması gerekir. Kendimde bu duyguların yeterince olduğunu hissediyorum. Bu çalışmış olduğum kurumlarla da hep gönüllü olarak çalışmaktayım, hiçbir ücret almıyorum.

-RAZİYE ERDEN: Kan bağışının sağlık açısından önemi nedir?

-NECMİ ERDEM: Kan, sadece kaynağı insandan bulunan hayati sıvı bir maddedir. Ülke genelindeki kan 1957 yılında başta İstanbul ve Ankara’da olmak üzere toplanmaktadır. Mersin’de de kan merkezi bulunmaktadır, hedeflemiş olduğu sayısını da artırmıştır. Örneğin 2014 yılında 58 bin kan toplamamız gerekirken, 60 bin ünite kan toplamış bulunmaktayız. Bu yılda 65 bin kan toplamayı hedefliyoruz. Tabi ki merkez ilimiz ve ilçelerimizde bulunan duyarlı, iyiliksever halkımızın destek ve katkılarıyla oluşan bir olaydır. Mersin ilimizdeki kan merkezimizin yapmış olduğu projelerle insanlara kanın faydasını, bir kan verip o kanla 3 insanın hayatını kurtardığını insanlara ilmi olarak bağışlıyoruz. Sağlık açısından önemlidir. Kan veren insan beyinsel olarak rahatlar, hücreleri yenilenir. Kan veren insanlarımız artık onu alışkanlık haline getiriyor ve bu sebeple de kendisini iyi hissediyor. Ve hayat kurtarmak kadar güzel bir şey var mı? Yok. O sebepten faaliyetlerimiz en iyi, güzel şekilde devam etmektedir. 

-RAZİYE ERDEN: Toplanan kanları nereye gönderiyorsunuz?

-NECMİ ERDEM: Mersin ilimiz ve ilçelerimizde toplanan kanlar günde en az 10 tane ekibimiz vardır. Bu ekiplerimiz mesai saatleri içerisinde kanları topluyorlar. Bu toplanan kanlar Adana’da Bölge Müdürlüğümüz var,  oraya gidiyor, orada test yapılıyor. Test yapıldıktan sonra ertesi sabah ilimiz ve ilçelerimizde ihtiyacı olan tüm hastanelere dağıtım yapılıyor.

-RAZİYE ERDEN: Alınan Kan’da bir hastalık tespit ettiğinizde, kişiye bildiriyor musunuz?

-NECMİ ERDEM: Toplanan sıcakkanları vatandaşlarımıza veremeyiz, test dönemi var. Bu dönemde kanların yüzde 5-10’u kullanılmayacak halde oluyor. Ve o kanlarda çok önemli bir hastalık tespit edilir ise, kan veren vatandaşımızı uyarıyoruz. Diyoruz ki; “Sayın Ahmet Bey, Fatma Hanım böyle böyle kanınız alınmış ve inceleme, tahlil dönemlerinde şu hatalık tespit edilmiştir. En yakın bir hastaneye başvurun” diye gizli bir yazı ile vatandaşlarımızı uyarıyoruz. 

-RAZİYE ERDEN: Kan bağışı yapmanın yaş aralığı nedir?

-NECMİ ERDEM: 18 -65 yaş arasında olan iyiliksever vatandaşlarımız kan verebilirler.  Kanlar 3 ayda aralıklarla alınır. Kan veren vatandaşlarımızı biz kayıt altına alıyoruz. Her 3 ayda bir sms yoluyla kendilerini uyarıyoruz.  Bu da kendileri için sevindirici oluyor.  Ayriyeten kan verenlerle ilgili biz madalya töreni yapıyoruz. Yani Baroz, Gümüş, Altın 10, 20, 30 katları ile ilgili vatandaşlarımıza kanla ilgili işlemler yapıyoruz.  Kızılay kan evlerimizin sayısını artırmamız lazım. Bunun maliyeti 35 bin, 40 bin civarında bu bağışı yapan vatandaşlarımızın ismini yazıyoruz. Bizde 5-6 tane var, bu yıl sayısını 12 tane çıkartmaya çalışıyoruz.  Bide şu var Mersin’de ki kan bir yarıştır. Niğde’de ki vatandaş Mersin’e gelip kan veriyor.

-RAZİYE ERDEN: Neden Mersin’e geliyor?

-NECMİ ERDEM: Çünkü kan merkezimizin vatandaşlarımıza kan bağışını çok iyi anlatmasıdır. Mersin’in çeşitli yerlerinde Kızılay kan evlerimiz var.

-RAZİYE ERDEN: Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlarda kan bağışı yapabiliyor mu?

 -NECMİ ERDEM: Maalesef mevcut yönetmelik ve kanunlarımız buna müsait değil. Kanı TC vatandaşlığına tabi olan insanlar verir. Ayrıca şöyle bir kanı da var; bizim kanımızı Suriyelilere veriyor musunuz?  Diye sorular geliyor. Tabi ki veriyoruz, biz Kızılay’ız. Kızılay’ın vizyonunda ‘her ne sebeple olursa olsun, korumasız insanlara, şartlar ne olursa olsun ırk, dil, din, mezhep ayrımı yapmadan yardım götürmektedir.’diyor. Türk Kızılay’ı Türkiye’yi bırak, dünyada adını hissettiren bir yardım kuruluşu.

-RAZİYE ERDEN: Mersin’in yıllık kan ihtiyacı ne kadar?

-NECMİ ERDEM: Mersin ve ilçelerinin kan ihtiyacı bu yıl 65 bin ünite.

-RAZİYE ERDEN: Son olarak sizin eklemek istediğiniz bir şey var mı?

-NECMİ ERDEM: Öncelikle İmece Gazetesi’ne teşekkür ediyorum.  Kan bağışı ile ilgili önemli bir konuda röportaj yaptığınız için.

-RAZİYE ERDEN: Bizde zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner291