Öne Çıkanlar imecehaber imecegazetesi CUMHURBASKANI RecepTayyipErdogan kırım mesaj cumartesi İmeceHaber tarsus mersin carsamba özelhaber SOMA

Bu haber kez okundu.

MERSİN’E DEĞER KATANLAR
 BİR MERSİN MARKASI: ALTAN ERKEKLİ SAHNESİ

 

YIL 2004. Mersin’in ilk özel tiyatro salonu açıldı; GENÇLİK SANAT MERKEZİ.

Sahnesine de yaşayan usta bir tiyatrocunun adı verildi; ALTAN ERKEKLİ SAHNESİ.

İdealist bir tiyatrocu Mehmet Tekkanat’ın hayallerinden biri Mersin’de çocukların ve gençlerin, doğru ve sistemli bir eğitim alabilecekleri bir sanat yuvası oluşturmak vardı.

Neden böyle bir düşünceye sahipti Tekkanat?

 

UZUN VE MÜCADELE İLE GEÇEN YILLAR.

 

Mehmet Tekkanat’ın, tiyatroya başladığı 80’li yılların başında, Mersin’de gençlere yol gösterecek, onlara doğru bir eğitim verecek kişi ve kurumlar yoktu. Tiyatro,  bir avuç yarı bilgili insanların elindeydi. Bu insanlar yarım yamalak bilgileriyle, ne kendilerini yetiştirmişlerdi ne de gençleri. Konservatuvarın adı bile geçmiyordu tiyatrocular arasında. Usta-çırak ilişkisiyle ve el yordamıyla sahneye çıkıyorlardı insanlar.

Lise yıllarında tiyatroyla tanışmış, ama bir türlü sahneye çıkamamıştı. Çünkü çok eksiği vardı. Güneydoğu kökenli olmasının dezavantajıyla, arkadaşlarının çok gerisindeydi. Konuşmakta, kendini ifade etmekte güçlükler çekiyordu. O da lise yılları boyunca, işin mutfağında görev yaptı. Usta sandığı insanları dikkatle izliyor, onlara sorular soruyor, ama hep geçiştiriliyordu.  Ustaları ona kitap okumasını öneriyorlardı. Önerilen kitapları (anlamasa da) okumaya başlayan Tekkanat; daha sonra okuduklarından aklına takılanları ustalarına sorduğunda, acı bir gerçekle yüz yüze gelmişti. Bu ustalar önerdikleri tiyatro kitaplarını okumamış, sadece kulaktan dolma kırıntılara sahiplerdi.  Tekkanat; doğru yolda olduğunu anlamış ve inadına daha çok okumaya ve araştırmaya başlamıştı.

Liseden sonra Mersin Bölge Tiyatrosu’na gitti. Lise arkadaşları da oradaydı çünkü. Bir yıl sonra sözsüz bir rolle sahneye adım attı. Rahmetli İsmet Barlas yönetiminde, Orhan Kemal’in 72. Koğuş adlı oyunuydu bu. Daha sonra Mersin Bizim Tiyatro kuruldu. O tiyatroda sahneye daha sağlam rollerle çıkmaya ve bu arada okumaya araştırmaya devam etti.

 

İSTANBUL VE GERÇEK SANATLA TANIŞMA

 

Artık Mersin’de öğreneceği bir şey ve gideceği fazla bir yol yoktu. Cahil cesaretiyle İstanbul’a gitti. Orada, gerçek sanatçıları, gerçek eğitimi ve gerçek tiyatro dünyasını gördü.

İşte o zamanlar kafasına koymuştu. Bir gün Mersin’e dönerse, bir tiyatro okulu açacak, gençlere doğru eğitimle konservatuvar kapılarını açacaktı.

 

MERSİN’E DÖNÜŞ VE…

 

1996 yılında Mersin’e dönüş yaptı. 1999 yılında Mersin Büyükşehir Belediye Şehir Tiyatrosu kurucu kadrosunda yer aldı. Bu kurumda kurs açtı. Gençler bu kurslara akın etti. Hafta sonları tek kuruş mesai almadan, öğrendiklerini gençlerle paylaşmaya, paylaşırken öğrenmeye, öğrendikçe daha sağlıklı eğitim vermeye başladı. Bu kurslar kısa bir süre sonra meyvesini vermeye başladı. Gençler konservatuvarları kazanmaya başladı.

Resmi bir kurumda sanat çalışmaları yapmanın zorluklarını yaşadı Tekkanat. Herkes her şeye müdahale ediyordu.

2004 yılında, bir arkadaşıyla birlikte Mersin’in ilk özel tiyatro salonunu açtı. Adına da GENÇLİK SANAT MERKEZİ dediler. Bir yıl sonra tek başına kaldı. Ama pes etmedi.  Çocuk gelişimi ve drama eğitmeni eşi Sabahat Tekkanat’la birlikte bu kurumu yaşatabilmek için çalıştılar.

Tekkanat’ın bir hayali daha vardı, salona yaşayan bir ustasının adını vermek! O yıllarda Ankara Sanat Tiyatrosu’nu tek başına sırtlayan, kişiliği, duruşu ve sanatıyla örnek aldığı, Beyaz Gelincik dizisinde birlikte oynadığı Altan Erkekli hocasının adını verdi yeni sahneye.

 

KURUMLAŞMAYA DOĞRU ADIMLAR

 

Yıl 2014 türlü badirelerden geçerek ayakta tuttuğu ve 10 yılda, yüzlerce çocuk ve genci sanatla tanıştıran ve 30’dan fazla öğrencisini konservatuvara kazandıran bu sahneyi dernekleştirerek kurumlaştırma yolunda dev bir adım attı Tekkanat.

Derneğin adını da, Altan Erkekli Sahnesi Gençlik ve Sanat Kulübü olarak tescillettirdi.

Altan Erkekli, derneğin onursal başkanı ve sanat danışmanı olurken, Tekkanat başkanlığı da genç ve kendisi gibi idealist biri olan Riyadhan Kartal’a bıraktı. Yaratıcı Drama’da Sabahat Tekkanat, müzik eğitiminde Kadir Aktaşoğlu ile eğitimleri sürdüren Altan Erkekli Sahnesi GSK; bir apartmanın bodrum katını satın alıp, burayı bir kültür merkezi haline getirerek yine bir ilke imza atmaya hazırlanıyor.

10 yılda Mersin’de ve ülkede sağlam bir kurum haline gelen Altan Erkekli Sahnesi’ni gençlere bıraktığını, bu gençlerin devraldıkları bayrağı daha da yükseklere çıkaracaklarına inandığını belirten Tekkanat; gönlünün çok rahat olduğunu, gençlerin her zaman yanında olacağını söyledi.

Biz de bu kısa özetten sonra, genç sanatçı Riyadhan Kartal’la geleceğe dönük hayalleri konusunda söyleştik.

 

GENÇ VE İDEALİST BİR SANATÇI ADAYI: RİYADHAN KARTAL

 

-SONER AYDIN-Adettendir, öncelikle sizi tanıyalım, Riyadhan Kartal kimdir?

-RİYADHAN KARTAL- 1989 Mersin doğumluyum. Tiyatroya 2007 yılında “Gençlik Sanat Merkezi Altan Erkekli Sahnesi’nde” başladım. Başkent İletişim Bilimleri Akademisi oyunculuk bölümü mezunuyum. MEB Çağdaş Drama Derneği’nde yaratıcı ve eğitici drama eğitimi aldım ve drama lideri olma yolunda ilerliyorum. Tiyatroya öğrenci olarak başladığım kurumun, başkanlık görevini yürütmekte, temel oyunculuk ve diksiyon eğitimi vermekteyim. İlk kitabım olan Aşk-Mat 2012 yılında yayınlandı. Şimdilerde ise ikinci kitabımın çalışmaları devam ediyor. Farklı ve şaşırtıcı bir projeyle tüm şiir severlere ulaşmayı hedefliyorum.

-SONER AYDIN-Yeni bir oluşumun başındasınız ve büyük bir sorumluluk taşıyorsunuz. Bu konuda neler diyeceksiniz?

-RİYADHAN KARTAL- Bizden beklentiler çok fazla. Bizi, karanlıkta yakılan bir ışık gibi görüyor insanlar. Üzerimize düşen görev; daha çok büyüyerek insanların sanatsal beklentilerine cevap verebilmek. Bunun getirdiği sorumluluklar çok büyük, fakat amacınız ve odak noktanız insanlarsa, tehlikeli ve çetrefilli bir yolda ilerliyorsunuz demektir. Bu yola da yaşanacak tüm sıkıntıları göze alarak çıktık. 

-SONER AYDIN-Hedeflerinizden bahsedelim. Neler eksik Mersin’de ve siz neler yapmayı planlıyorsunuz?

-RİYADHAN KARTAL- Öncelikle; Mersin’de sistemli, kaliteli ve akademik düzeyde eğitim veren bir kurum oluşturmak gerekli. Bu kurum salt tiyatro değil; sanatın her alanında, bilgili ve akademik eğitim veren kişilerden oluşmalı. Biz de kurum olarak, bu görüşmelere hız verdik. Mersin’imize hatta bölgemizde böyle bir kurum kazandırmak için çalışmalara başladık.

-SONER AYDIN-Mersin’deki diğer sanat kurumlarıyla nasıl bir işbirliği yapmayı arzuluyorsunuz?

-RİYADHAN KARTAL- Hayat felsefemde düşmanlık ve kıskançlık yok. Mersin’de sanata destek veren her kuruma gönüllü olarak destek vermek de bizim amaçlarımızdan biri. Bu yüzden her projede, sunacağımız katkılar şehrimizi kalkındırma amaçlı olacaktır.

 

MERSİN’DE BİR İLK DAHA; İLK ÖZEL KÜLTÜR MERKEZİ

 

-SONER AYDIN-Mersin’e ilk özel kültür merkezi kazandırmaya çalışarak yine bir ilki başarmak istiyorsunuz.  Bu oluşum hakkında neler söylersiniz?

-RİYADHAN KARTAL- Her zaman yeni hedefler peşindeyiz.  Mersin’e, sanata ve gençlere daha iyi şeyler yapmanın hesabını yapıyoruz. Daha akademik bir oluşumun peşindeyiz. Bunun için elimizden gelen ne varsa yapmaya çalışıyoruz. Bir apartmanın bodrum katını kültür merkezi haline getirmeyi planlıyoruz. Burada, tiyatro, bale, drama, resim gibi sanatın birçok dalında hizmet vereceğiz. Yeni oluşumumuzdaki kültür merkezimizin ismine  “Kadına Şiddetin Simgesi” olan Özgecan kardeşimizin ismini vermeyi planlıyorum.  Tabii ailesinden gerekli izinleri alırsak.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.